ASUS ROG STRIX G15 laptopta RTX 3060 çok ısınıyor

Emircandrn

Centipat
Daha fazla  
Merhaba, aslında daha düne kadar sorun yoktu. Forza Horizon 5, ETS 2 gibi oyunlarda ekran kartı 83 dereceyi geçmezdi. Ortalama 75 80 derece aralarında olurdu. Bugün ne olduysa laptopu açtığımdan beri sorun var. Oyunlara girince direkt 83e fırlıyor 86 derecede sabit kalıyor. Bir günde ne olmuş olabilir? Herhangi bir güncelleme olmadı. Son NVIDIA driverından şüphelendim. Eski sürüme döndüm hala aynı. Cihaz yeni cihaz 1.5 2 ay oldu. Bakım zamanı gelmedi yani çok dikkatli bakıyorum tozlu değil. Virüs taraması yaptım herhangi bir sorun yok. Boştaki dereceler normal ama oyunlarda böyle değildi. Sorun ne olabilir? Altında soğutucu var ve direkt prize bağlı.

Dostum başka ne konuda pişman etti seni merak ediyorum bende birkaç sorun yaşadım ama cougu kendi bilgisizligimdendi.
Hoparlör üzerinden kullanırken titreşimden ötürü cızırtı problemi var. Titreşim klavye tuşlarını titretiyor ve cızırtı sesine sebep oluyor.

CapsLock tuşu aldığımdan itibaren bir köşesi menteşeden ayrılıyor gibi basınca yerine oturuyor. Klavyesi dandik hissettiriyor ki titreşmesi de bundan kaynaklı bence. İşlemci sıcaklığı iyi, birçok laptopta genelde işlemci sıcaklığından yakınılır ancak bunda tam tersi. Gpu sıcaklığı çoğu zaman cpu sıcaklığını geçiyor. Cihazı garantiye göndereceğim bakalım ne diyecekler.

Bunların dışında ufak tefek sorunları var ancak benim garantiye gönderme kararı almamda sebep olan şey gpu sıcaklığı.

Hoparlör üzerinden kullanırken titreşimden ötürü cızırtı problemi var. Titreşim klavye tuşlarını titretiyor ve cızırtı sesine sebep oluyor.

Caps Lock tuşu aldığımdan itibaren bir köşesi menteşeden ayrılıyor gibi basınca yerine oturuyor. Klavyesi dandik hissettiriyor ki titreşmesi de bundan kaynaklı bence. İşlemci sıcaklığı iyi, birçok laptopta genelde işlemci sıcaklığından yakınılır ancak bunda tam tersi. GPU sıcaklığı çoğu zaman CPU sıcaklığını geçiyor. Cihazı garantiye göndereceğim bakalım ne diyecekler.

Bunların dışında ufak tefek sorunları var ancak benim garantiye gönderme kararı almamda sebep olan şey GPU sıcaklığı.

Cızırtı problmei bende de var kolunu koyduğun kısmın altında kalıyor hemen hoparlöler daha çok rahatsız ediyor ama çok saçma tabii ben şöyle çözdüm
Ayarlarda ses kısmında çıkış cihazına gir oradan bu cihaz varsayılan falan yap.
Dolby Access'e gir settings kısmından da ( film ve FPS oyunları için movie seçeneği gayet iyi özellikle film izlerken sesi beynimde hissediyorum) ne için kullanacaksan ona göre kurcalarsın.

capslock için bir şey diyemeyecem bende öyle bir sorun olmadı . klavyesi bana kaliteli geldi oldukça
hatta kendi mallığım w tuşunu çıkartırken ki baya çekmeme rağmen çıkmadı ama son anda çıkarttım takarken menteşeleri büktüm aliexpresden spariş vermiştim tıpkısının aynısıs getirdiler bunu anlatıyoum çünkü lazım olabilir diye neyse sparişi verdikten sonra aliexpressin dm sinden pc model ini ve tuşun ve mentşelerin fotosunu çektikten sonra gönderdim orijinal baya

linki attım

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-05-14 180347.png
    Ekran görüntüsü 2023-05-14 180347.png
    22,1 KB · Görüntüleme: 13
  • Ekran görüntüsü 2023-05-14 180409.png
    Ekran görüntüsü 2023-05-14 180409.png
    159,4 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Cızırtı problmei bende de var kolunu koyduğun kısmın altında kalıyor hemen hoparlöler daha çok rahatsız ediyor ama çok saçma tabii ben şöyle çözdüm
Ayarlarda ses kısmında çıkış cihazına gir oradan bu cihaz varsayılan falan yap.
Dolby Access'e gir settings kısmından da ( film ve FPS oyunları için movie seçeneği gayet iyi özellikle film izlerken sesi beynimde hissediyorum) ne için kullanacaksan ona göre kurcalarsın.

capslock için bir şey diyemeyecem bende öyle bir sorun olmadı . klavyesi bana kaliteli geldi oldukça
hatta kendi mallığım w tuşunu çıkartırken ki baya çekmeme rağmen çıkmadı ama son anda çıkarttım takarken menteşeleri büktüm aliexpresden spariş vermiştim tıpkısının aynısıs getirdiler bunu anlatıyoum çünkü lazım olabilir diye neyse sparişi verdikten sonra aliexpressin dm sinden pc model ini ve tuşun ve mentşelerin fotosunu çektikten sonra gönderdim orijinal baya

linki attım
Bilgi için teşekkürler. Gpu ve cpu sıcaklıkları bir de fanların maksimum devirleri kaçar rpm paylaşabilirsen sevinirim.

Dolby Access ayalarıyla oynamak benim için bir şey değiştirmedi, daha önceden de denemiştim ancak sonuç aynı. Hp Omen cihazdan bu cihaza geçtiğim için midir bilmiyorum ama klavye konusunda sana katılmıyorum.

Son düzenleme:
Bilgi için teşekkürler. GPU ve CPU sıcaklıkları bir de fanların maksimum devirleri kaçar RPM paylaşabilirsen sevinirim.

Dolby Access ayalarıyla oynamak benim için bir şey değiştirmedi, daha önceden de denemiştim ancak sonuç aynı. HP Omen cihazdan bu cihaza geçtiğim için midir bilmiyorum ama klavye konusunda sana katılmıyorum.

AAA oyunlarda performans modunda CPU 2400 RPM GPU'yu tam hatırlamıyorum ama 2600 RPM'i geçmiyor sıcaklıkta 76 78 Max sıcaklıklar.
Valorant da gene performans modunda CPU 60 - 65 derece falan GPU'yu hatırlamıyorum.
Am fanlar ara ara dönüyor 1600 RPM falan

Turbo modunda hiç oynamam ama denemiştim 7000 RPM'e çıkıyor laptop pervane takmış uçaçacak gibi oluyor.

Bu değerler MUX Switch kapalı iken açınca GPU sıcaklığının daha fazla olacağını düşünüyorum

Merhaba, aslında daha düne kadar sorun yoktu. Forza Horizon 5, ETS 2 gibi oyunlarda ekran kartı 83 dereceyi geçmezdi. Ortalama 75 80 derece aralarında olurdu. Bugün ne olduysa laptopu açtığımdan beri sorun var. Oyunlara girince direkt 83e fırlıyor 86 derecede sabit kalıyor. Bir günde ne olmuş olabilir? Herhangi bir güncelleme olmadı. Son NVIDIA driverından şüphelendim. Eski sürüme döndüm hala aynı. Cihaz yeni cihaz 1.5 2 ay oldu. Bakım zamanı gelmedi yani çok dikkatli bakıyorum tozlu değil. Virüs taraması yaptım herhangi bir sorun yok. Boştaki dereceler normal ama oyunlarda böyle değildi. Sorun ne olabilir? Altında soğutucu var ve direkt prize bağlı.
Hocam aynı zamanlarda aynı sorunları yaşamışız. Üstünden bayağı bir zaman geçmiş ama gene de sormak istedim. Bu arada bende de aynı model var. Eskiden sıcaklık değerleri çok iyidi sonra gpu 86 falan görmeye başladı işte. Servise gönderdiniz mi durum ne oldu bu zamandan sonra?

Hocam aynı zamanlarda aynı sorunları yaşamışız. Üstünden bayağı bir zaman geçmiş ama gene de sormak istedim. Bu arada bende de aynı model var. Eskiden sıcaklık değerleri çok iyidi sonra gpu 86 falan görmeye başladı işte. Servise gönderdiniz mi durum ne oldu bu zamandan sonra?
Hocam sıcakların inanılmaz etkisi var. Ben turbo boost kapalı kullanıyorum ancak son 2 haftadır sanki turbo boost açık gibi laptop ısınıyor. Özellikle laptop kasasında bariz sıcaklık var.
Kısaca yaz ayında normal ve gpu için sıcaklık limiti zaten 85 veya 87 arası bir şey oluyordu.
İşlemci içinse yaz aylarında 90 95 hatta 100 e kadar yolu var.

Geri
Yukarı