ASUS ROG STRIX RTX 2070 Super ısınıyor

İşlemci: Ryzen 5 3600X.
Anakart: ASUS TUF B550-PLUS GAMING
Ekran kartı: ASUS ROG STRIX RTX 2070 Super O8G
RAM: (2x8) 16 GB Crucial Ballistix DDR4 3200 MHz
SSD: Corsair 240GB MP510 NVMe M.2 SSD
Harddisk: Seagate Barracuda 3.5 1TB
Güç kaynağı: Xigmatek hera 850W 80+ Gold
Monitör: ASUS 27" VG278QR 0, 5ms 165Hz.

Merhaba arkadaşlar,

Ekran kartımın sıcaklık değerleri boşta 35-40 derece, %99 kullanımda 75 dereceyi görüyor. Kasamda 3 adet fan var, 1 egzoz 1 üst bir adet de önde konumlanmış. Üstteki fanı ben kendim üste aldım o da ön taraftaydı. Üste almadan önce %99 kullanımda 83 derecede sabit kalıyordu. İşlemci sıcaklığımda 65-70 derece oluyor. İşlemci fanımda stock fan anlayacağınız üzere. Kasadaki fanlar çok kaliteli değil. Üst kısma bir adet daha fan alıp sıcaklığı 65-70 arasına sabitlemek gibi bir amacım var. Bir yandan da işlemci soğutucusundan kaynaklı kasanın camının aşırı ısındığını ve içerideki sıcak havayı yukarıdaki tek fanın tahliye edemediğini düşünüyorum. RDR 2'de 30 dakika sonra cam alev gibi oluyor. Valorant gibi oyunlarda 45-50 derece bandında geziyor ekran kartı. Sonuç olarak, oyunlarda donma, drop vs. olmuyor. Ekran kartında bir sorun var mıdır? Yoksa hava yönetimini güçlendirmem mi gerekiyor? Bu sıcaklığın normal olmadığını düşünüyorum.

Bir de aklıma bir şey takıldı biraz konudan bağımsız ama yine teknik destek ile ilgili, bu karttan önce elimde Gigabyte RTX 2070 Super vardı. Onu iade ettim. Daha sonra yeni gelen karta driver kurarken üstüne kurdum direk. Öncekini kaldırma gibi bir şey yapmadım. DDU diye bir şey gördüm az önce forumda, oradan silip geri yüklemem gerekiyor mu?
Kasa modeliniz nedir?
Corsair 275R AirFlow

Bir de aklıma bir şey takıldı biraz konudan bağımsız ama yine teknik destek ile ilgili, bu karttan önce elimde Gigabyte RTX 2070 Super vardı. Onu iade ettim. Daha sonra yeni gelen karta driver kurarken üstüne kurdum direk. Öncekini kaldırma gibi bir şey yapmadım. DDU diye bir şey gördüm az önce forumda, oradan silip geri yüklemem gerekiyor mu?
Diğer ekran kartınızda aynı modelmiş zaten, yapmanız gerektiğini sanmıyorum.

Normalde 64 derecelerde çalışması gerekiyormuş ekran kartının. Sadece RDR 2 'de mi 83 dereceyi görüyorsun? RDR 2 biraz sıkıntılı oyun olduğu için olabilir belki.

1.jpg

NVIDIA'nın sayfasında yazılana göre RTX 2070 Super 88 derece sıcaklığa kadar dayanıklı olduğu yazıyor. 83 derece yüksek ama sıkıntı çıkartacak bir durum yok görünüyor. 88 derecenin üstüne çıkınca muhtemelen GPU hızını düşürür yine sorun çıkartmaz.

2.jpg

Geri
Yukarı