ASUS ROG STRIX G16 (2023) aşırı ısınıyor

Pandoraxx

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. 2 gün önce ASUS ROG STRIX G16 (2023) notebook aldım.
Donanım özellikleri: i7 13650HX işlemci, RTX 4060 ekran kartı, 16 Gigabyte RAM, Windows 11 Home kurulu.

Bilgisayarın performansından memnunum, ekranı olsun akıcılık olsun çok iyi düzeyde. Ancak benim eski bilgisayarımın (ROG STRIX G17 (2020) - i7 10750H) işlemci sıcaklığı çok çok daha düşüktü. Bu bilgisayarda gözlemlediğim sıcaklık değerleri:

İşlemci boştayken: 54-56-58-60 arası gidip geliyor.
Oyun esnasında 85-90 ender de olsa 95 (birkaç saniyeliğine) görüyor.
Ekran kartında sıvı metal macun uygulanmış eski bilgisayarımda da öyleydi sıcaklık değerleri güzel.

G17 kullanırken işlemci sıcaklığım boşta 45 derecelerde geziyordu. O yüzden endişelendim. Bu değerleri normal midir? Isınmadan dolayı klavyenin tuşlarının ısındığını hissediyorum şu an.

Son sorunum ise RTX 4060 ekran kartı ile ilgili. Görev çubuğunun en altında USB bellek gibi "donanım veya medyayı güvenle kaldır" seçeneği gözükmekte. İnternette aradım ancak çözüm bulamadım. Sürücüleri silip tekrar yükledim hala aynı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Donanım özellikleri: i7 13650HX işlemci, RTX 4060 ekran kartı, 16 Gigabyte RAM, Windows 11 Home kurulu.

Bilgisayarın performansından memnunum, ekranı olsun akıcılık olsun çok iyi düzeyde. Ancak benim eski bilgisayarımın (ROG STRIX G17 (2020) - i7 10750H) işlemci sıcaklığı çok çok daha düşüktü. Bu bilgisayarda gözlemlediğim sıcaklık değerleri:

Ekran kartında sıvı metal macun uygulanmış eski bilgisayarımda da öyleydi sıcaklık değerleri güzel.

G17 kullanırken işlemci sıcaklığım boşta 45 derecelerde geziyordu. O yüzden endişelendim. Bu değerleri normal midir? Isınmadan dolayı klavyenin tuşlarının ısındığını hissediyorum şu an.

Son sorunum ise RTX 4060 ekran kartı ile ilgili. Görev çubuğunun en altında USB bellek gibi "donanım veya medyayı güvenle kaldır" seçeneği gözükmekte. İnternette aradım ancak çözüm bulamadım. Sürücüleri silip tekrar yükledim hala aynı.

90 derece çok da kötü degil gibi, donanımlı bir bilgisayar piyasadaki çogu laptop bu derecelere yakın zaten 85-90 civarı, yine de daha detaylı bilen arkadaşlar olabilir bir de onlardan duymak lazım.

Benim 4090 oyunda 86-87 boşta 55, işlemci 13900hx boşta 55-60 oyunda 97-100 arası oluyor.

watt değerleri eskiye göre çok arttı, soğutma işi artık zorlaştı. Marka bağımsız hepsinde benzer donanımlarım aynı sonuçlar vereceğine inanıyorum.

Değerli yorumlarınız için teşekkürler. Aynı notebook'un şu videodaki sıcaklık değerleri oyun içi 75-80 arası olduğu görünce telaşım arttı. Paylaşıyorum;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Acaba Asus'un Ankara'daki teknik servisi CPU'daki termal macunu yenileme noktasında garanti kapsamında yardımcı olur mu? Ya da ben yetkili servise kaliteli bir macun kullanılması şartıyla parayla yaptırsam garantiden çıkar mı? Oyunlarda max 85 dereceyi görsem rahatlayacağım. Mesela bu videoda boştayken 46 larda geziyor işlemci sıcaklığı oyunlarda 70-85 arası. Birebir aynı donanım. Ha keza performansından çok memnunum Cyberpunk Ultra 120 fps şaşırttı.

Değerli yorumlarınız için teşekkürler. Aynı notebook'un şu videodaki sıcaklık değerleri oyun içi 75-80 arası olduğu görünce telaşım arttı. Paylaşıyorum;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Acaba Asus'un Ankara'daki teknik servisi CPU'daki termal macunu yenileme noktasında garanti kapsamında yardımcı olur mu? Ya da ben yetkili servise kaliteli bir macun kullanılması şartıyla parayla yaptırsam garantiden çıkar mı? Oyunlarda max 85 dereceyi görsem rahatlayacağım. Mesela bu videoda boştayken 46 larda geziyor işlemci sıcaklığı oyunlarda 70-85 arası. Birebir aynı donanım. Ha keza performansından çok memnunum Cyberpunk Ultra 120 fps şaşırttı.

Belki adam performans modunda kullanmıyordur. Yada windowstan performansı seçmemiş olabilir mi.

Çünkü benim laptopda dengelide bi 5-10 derece düşüyor. Hani aklında bulunsun FPS'ler aynıysa ve dıcaklık seninkinde yüksekse onu bilemem.

Belki adam performans modunda kullanmıyordur. Yada windowstan performansı seçmemiş olabilir mi.

Çünkü benim laptopda dengelide bi 5-10 derece düşüyor. Hani aklında bulunsun FPS'ler aynıysa ve dıcaklık seninkinde yüksekse onu bilemem.
Videonun tamamını izlemiştim mod değiştirken gördüm performans moduna da geçiyor. Gerçekten şu iş canımı sıktı :( Mesela o BF 2042'yi 75 derecede oynarken birebir aynı bilgisayar ile benim 90 derecede oynamam canımı çok sıktı. Klavyenin sıcaklığını da hissediyorum. WASD ılık oluyor.

Videonun tamamını izlemiştim mod değiştirirken gördüm performans moduna da geçiyor. Gerçekten şu iş canımı sıktı :( mesela o BF 2042'yi 75 derecede oynarken birebir aynı bilgisayar ile benim 90 derecede oynamam canımı çok sıktı. Klavyenin sıcaklığını da hissediyorum. Wasd ılık oluyor.

Aynı modeli almak istiyordum kafamda bu model vardı, ben de şimdi çelişkiye düştüm sanırım 45k olan 4070'li HP modele yönelecegim. Isı problemi olması sıkıntı fanlar Turbo modda degil mi? Ayrıca video da laptopun altını yerden biraz yükseltmiş.

Aynı modeli almak istiyordum kafamda bu model vardı, ben de şimdi çelişkiye düştüm sanırım 45k olan 4070'li HP modele yönelecegim. Isı problemi olması sıkıntı fanlar Turbo modda degil mi? Ayrıca video da laptopun altını yerden biraz yükseltmiş.
Hocam turbo moda almıyorum. Performans modunda kullanıyorum daha önceki rog serilerinde de o şekilde kullanıyordum. Performans modu zaten çok yüksek değerler veriyor. Videodaki de performans modunda kullanıyor. Turbo modu işlemciyi en yüksek frekansda tutmaya çalışıyor ki bu oyunlar için gerek yok. En az 5-6 derece daha düşük olması lazım diye düşünüyorum işlemci sıcaklığının.

GPU sıcaklık değerleri ise çok iyi liquid metal sayesinde. Olmadı işlemciye serviste yeniden termal macun ya da liquid metal uygulaması yaptıracağım. Yabancı forumlarda asus'un termal macun uygulama işlemini düzgün yapamadığına yönelik eleştiriler okudum. Bundan kaynaklanıyor olabilir diye düşünüyorum.

Hocam Turbo moda almıyorum. Performans modunda kullanıyorum daha önceki ROG serilerinde de o şekilde kullanıyordum. Performans modu zaten çok yüksek değerler veriyor. Videodaki de performans modunda kullanıyor. Turbo modu işlemciyi en yüksek frekansda tutmaya çalışıyor ki bu oyunlar için gerek yok. En az 5-6 derece daha düşük olması lazım diye düşünüyorum işlemci sıcaklığının.

GPU sıcaklık değerleri ise çok iyi Liquid metal sayesinde. Olmadı işlemciye serviste yeniden termal macun ya da Liquid metal uygulaması yaptıracağım. Yabancı forumlarda ASUS'un termal macun uygulama işlemini düzgün yapamadığına yönelik eleştiriler okudum. Bundan kaynaklanıyor olabilir diye düşünüyorum.

Hocam peki bu cihazı önerir misin FPS degerleri nasıl? Bir de bir şey sormak istiyorum çözünürlügü 1200 degil de 1080'e çekince FPS fark ediyor mu ve görüntü çok kötü oluyor mu ben genelde oyunları 1080 de oynamaya alışıgım.

Hocam peki bu cihazı önerir misin FPS degerleri nasıl? Bir de bir şey sormak istiyorum çözünürlügü 1200 degil de 1080'e çekince FPS fark ediyor mu ve görüntü çok kötü oluyor mu ben genelde oyunları 1080 de oynamaya alışıgım.
Hocam tek kelimeyle performasına bayıldım. 1200p olması büyük avantaj çünkü QHD'de düşük performans a sebep olabilirdi rekabetçi oyunlarda. Hem 1080p den daha yoğun bir çözünürlüğü var hem de performans olarak neredeyse 1080p den pek bir farkı yok. %1 lik fps düşüş ve droplarının en yüksek olduğu gaming notebook epey araştırmıştım. Örneğin Cyberpunk 2077 ultrada fg açık dlls açık rt kapalı. 115-130 fps veriyor. Sanki cs oynuyorum o kadar rahat makina. Çok şaşırdım bu performansına BF 5'de de keza çok uçuk fpsler. %1 lik fps de 50-60 larda. Çoğu makinada 15-20 çıkıyor bu değerler. Bu da kesintisiz akıcılığı sağlamış makinada. Dediğim gibi sıcaklık konusunda bana termal macunu düzgün olmayan denk gelmiş olabilir. GPU sıcaklıkları çok iyi. Gerçi pek çok yerde 95 dereceye kadar normal denmiş ancak olmuşken baştan bitireyim diye termalini yeniletmeyi düşünüyorum şuan Asusa. Malzeme kalitesi, görsellik ve özellikle ince çerçevesi çok iyi. Şuana kadar Macbook M1 kullanıcısı olarak ilk defa onun kadar ince çerçeveli bir notebook gördüm hem de gaming...

Muhtemelen bu pcyi alırsanız 1200p de oynamayı tercih edersiniz. FPS değerleri zaten çok yüksek, daha keskin daha net pürüzsüz bir görüntü sunuyor. Zaten 1080p ile 1200p arasında performans farkettirecek bir durum yok. Ayrıca ekran çerçevesi ince olduğu için alttan ve üstten uzatılmış ekran. Dolayısıyla 1200p size tuaf gelmez 1080pden geçince.

Yeni konular

Geri
Yukarı