ASUS ROG STRIX G16 (2023) aşırı ısınıyor

Pandoraxx

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. 2 gün önce ASUS ROG STRIX G16 (2023) notebook aldım.
Donanım özellikleri: i7 13650HX işlemci, RTX 4060 ekran kartı, 16 Gigabyte RAM, Windows 11 Home kurulu.

Bilgisayarın performansından memnunum, ekranı olsun akıcılık olsun çok iyi düzeyde. Ancak benim eski bilgisayarımın (ROG STRIX G17 (2020) - i7 10750H) işlemci sıcaklığı çok çok daha düşüktü. Bu bilgisayarda gözlemlediğim sıcaklık değerleri:

İşlemci boştayken: 54-56-58-60 arası gidip geliyor.
Oyun esnasında 85-90 ender de olsa 95 (birkaç saniyeliğine) görüyor.
Ekran kartında sıvı metal macun uygulanmış eski bilgisayarımda da öyleydi sıcaklık değerleri güzel.

G17 kullanırken işlemci sıcaklığım boşta 45 derecelerde geziyordu. O yüzden endişelendim. Bu değerleri normal midir? Isınmadan dolayı klavyenin tuşlarının ısındığını hissediyorum şu an.

Son sorunum ise RTX 4060 ekran kartı ile ilgili. Görev çubuğunun en altında USB bellek gibi "donanım veya medyayı güvenle kaldır" seçeneği gözükmekte. İnternette aradım ancak çözüm bulamadım. Sürücüleri silip tekrar yükledim hala aynı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Teşekkür ederim hocam, şu an fiyatı 47k olmuş sence hala deger mi bu fiyata yoksa başka modellere mi yönelmek lazım mesela 45'e 4070'li modeller var.
Hocam ben seni yanlış yönlendirmiş olmayayım bu tamamen beklentilerle ilgili. Ben mesela victus vb. serileri almam. Benim için ne gördüğüm önemli ekran kalitesi, kasa kalitesi, yazılım kalitesi vs. benim için önemli. Cyberpunk'da 4060 ile 125 fps alırken 4070 ile 145 fps almak arasında bir fark yok benim için. Ancak bu bazıları için önemli olabilir. Benim için performans ile birlikte;
Kaliteli bir kasa, güzel bir ekran, kaliteli ses vb. faktörlerde önemli. Ben cihazlara bakmak için gittiğimde victus'un ekranını kaldırdığımda kasayla birlikte hava kalkıyordu. Dediğim gibi bunlar kişisel zevkler.

Hocam ben seni yanlış yönlendirmiş olmayayım bu tamamen beklentilerle ilgili. Ben mesela victus vb. serileri almam. Benim için ne gördüğüm önemli ekran kalitesi, kasa kalitesi, yazılım kalitesi vs. benim için önemli. Cyberpunk'da 4060 ile 125 fps alırken 4070 ile 145 fps almak arasında bir fark yok benim için. Ancak bu bazıları için önemli olabilir. Benim için performans ile birlikte;
Kaliteli bir kasa, güzel bir ekran, kaliteli ses vb. faktörlerde önemli. Ben cihazlara bakmak için gittiğimde victus'un ekranını kaldırdığımda kasayla birlikte hava kalkıyordu. Dediğim gibi bunlar kişisel zevkler.

Helal olsun ya böyle yaz canımı ye.

Eğer "Cyberpunk'da 4060 ile 125 fps alırken 4070 ile 145 fps almak arasında bir fark" hissetmiyorsan kişisel olarak zaten ASUS hem ısı hemde kalite olarak bence en iyisi.

Kalite arıyorsan asustan şaşma bence.

Helal olsun ya böyle yaz canımı ye.

Eğer "Cyberpunk'da 4060 ile 125 FPS alırken 4070 ile 145 FPS almak arasında bir fark" hissetmiyorsan kişisel olarak zaten ASUS hem ısı hem de kalite olarak bence en iyisi.

Kalite arıyorsan ASUS'tan şaşma bence.

Sen ne düşünüyorsun hocam alınır mı? Almamı tavsiye eder misin?

Windows 10 mu yoksa 11 mi kurayım hangisini önerirsiniz, driverlar hangisi ile uyumlu.
11
Çalışma yüzeyi 1.jpg

dead spacede ısı değerlerini atim dedim.Karşılaştırırsın

Hocam ama sizinki masaüstü sanırım. Notebook benimki o yüzden 90 üstü dereceler hiç sağlıklı gelmiyorum
Değil laptop RTX 4090 'ı zaten 75-80 lerde tutmazsın, e işlemcide 13900HX onuda zaten 90'larda tutabilsek overclock ederiz.

yani 13500 olsa 4060 olsa bende, elbetteki 80'lerde gezdirebilirsin dereceleri. Ancak üst seviye sistemler hep böyle malesef.

E bide 3440x1440 da oynuyorum oyunları full grafik herşey açık onunda etkisi var.

Bende ASUS ROG Flow X13 var 4060'li ve 3080'li ROG laptop VSR degerlerin normal, canin sikilmasin bu laptoplarda bu isilar normal, eger sicakliklarin biraz daha dusmesini istiyorsan laptopu hafif yukarida tutacak vir seyle destekle.

Geri
Yukarı