ASUS ROG STRIX G16 (2023) aşırı ısınıyor

Pandoraxx

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. 2 gün önce ASUS ROG STRIX G16 (2023) notebook aldım.
Donanım özellikleri: i7 13650HX işlemci, RTX 4060 ekran kartı, 16 Gigabyte RAM, Windows 11 Home kurulu.

Bilgisayarın performansından memnunum, ekranı olsun akıcılık olsun çok iyi düzeyde. Ancak benim eski bilgisayarımın (ROG STRIX G17 (2020) - i7 10750H) işlemci sıcaklığı çok çok daha düşüktü. Bu bilgisayarda gözlemlediğim sıcaklık değerleri:

İşlemci boştayken: 54-56-58-60 arası gidip geliyor.
Oyun esnasında 85-90 ender de olsa 95 (birkaç saniyeliğine) görüyor.
Ekran kartında sıvı metal macun uygulanmış eski bilgisayarımda da öyleydi sıcaklık değerleri güzel.

G17 kullanırken işlemci sıcaklığım boşta 45 derecelerde geziyordu. O yüzden endişelendim. Bu değerleri normal midir? Isınmadan dolayı klavyenin tuşlarının ısındığını hissediyorum şu an.

Son sorunum ise RTX 4060 ekran kartı ile ilgili. Görev çubuğunun en altında USB bellek gibi "donanım veya medyayı güvenle kaldır" seçeneği gözükmekte. İnternette aradım ancak çözüm bulamadım. Sürücüleri silip tekrar yükledim hala aynı.

Son düzenleyen: Moderatör:
Dostum dikkatlice bak adamda laptop altında sogutucu var. Aynı modeli sipariş ettim bugün indirimde yakaladım geldikten sonra fırsatım olursa ben de test eder sana bilgi veririm, bu arada BIOS güncel mi?
aaa hocam ben bunu kaçırmışım. Evet adamın laptobunun altında soğutucu var ilk dakikalarda görünüyor. O zaman iş değişir.... Asus teknik servisine epey detaylı mail atmıştım, ekran görüntüleriyle vs vs.. bana performans modunda bu sıcaklık değerlerinin normal olduğuna ilişkin dönüş yapmışlar. Akşam eve gidince sana redditteki konuları da açarım. Orada daha serin istiyorsanız power limit veya voltaj düşürme -80 gibi yapın performans kaybı neredeyse olmadan daha soguk çalısır demişler. O iki işlemi de daha önce yapmadım. Duruma göre değerlendirir belki biz de yaparız. Onun dışında makina taş... 3 sene kadar pek pc üzerinden oyun oynamadım ben çok daha düşük fps değerleri düşünüyordum Cyberpunk'ta tüm grafikleri en yükseğe çekip, dlss 3.5 kalite moduyla 90-100-110 fpslerde oynayacağımı tahmin etmemiştim. Birde 1200p görüntü çok hoş.... :)

AAA hocam ben bunu kaçırmışım. Evet adamın laptopunun altında soğutucu var ilk dakikalarda görünüyor. O zaman iş değişir... ASUS teknik servisine epey detaylı mail atmıştım, ekran görüntüleriyle vs... Bana performans modunda bu sıcaklık değerlerinin normal olduğuna ilişkin dönüş yapmışlar. Akşam eve gidince sana Reddit'teki konuları da açarım. Orada daha serin istiyorsanız Power limit veya voltaj düşürme -80 gibi yapın performans kaybı neredeyse olmadan daha soguk çalısır demişler. O iki işlemi de daha önce yapmadım. Duruma göre değerlendirir belki biz de yaparız. Onun dışında makine taş... 3 sene kadar pek PC üzerinden oyun oynamadım ben çok daha düşük FPS değerleri düşünüyordum Cyberpunk'ta tüm grafikleri en yükseğe çekip, DLSS 3.5 kalite moduyla 90-100-110 FPS'lerde oynayacağımı tahmin etmemiştim. Bir de 1200p görüntü çok hoş... :)

Güle güle kullan kardeşim, bakalım ben de sabırsızlıkla bekliyorum bugün kargoya verilecek, cuma ya da pazartesi bana ulaşır diye düşünüyorum gamers arenadan aldım bakalım umarım saglam paketleyip gönderirler. Ayrıca Windows kurulumu yaparken cihaz SSD'yi görmüyor muş sen de öyle bir durum oldu mu?

Güle güle kullan kardeşim, bakalım ben de sabırsızlıkla bekliyorum bugün kargoya verilecek, cuma ya da pazartesi bana ulaşır diye düşünüyorum gamers arenadan aldım bakalım umarım saglam paketleyip gönderirler. Ayrıca Windows kurulumu yaparken cihaz SSD'yi görmüyor muş sen de öyle bir durum oldu mu?
Evet ben de de öyle bir durum oldu. Sebebi yeni işlemcilerdeki VMD mi öyle bir teknoloji. Onun için sürücü var onu flash'a atıp kurulum esnasında kurabiliyoruz. Kurmak 10 saniye sürüyor. Ama tam olarak nerde nasıl niçin yaptığımızı çözmek 1 saatimi aldı cumartesi akşamı. Çözüm işte burada; [Notebook/AIO/MiniPC] Troubleshooting - How to fix the problem that cannot find drives when installing Windows 11/10 | Official Support | ASUS USA
IRST sürücüsü indirip, kurulum esnasında EXTRACT yapıp dosya halinde usb belleğe atıp, freedos kurulum esnasında videodaki gibi usbden kuracaksın. Bitti gitti. Sonra SSD'yi görecek.
Diğer bir alternatif yöntem BIOS'dan VMD'yi kapatmak ancak yeni bir teknoloji madem var neden kullanmayalım? Ha ne işe yaradığını sorarsan yalan olmasın tam bilmiyorum :D

Bu arada ben USB'ye attığım sürücü kurulumunu görmüyor sanıyordum kurulum esnasında meğerse ufak bir artı işareti var, ona basarak usb belleğin içine manuel olarak girmen gerekiyormuş. Şuan bu yazdığım paragraf sana anlamsız geliyor olabilir ancak o aşamada takılan çok var. Olurda takılırsan bu paragrafta ne yazdığımı o zaman daha iyi anlarsın dostum. O yüzden bu mesajda kalsın burada. Yine takılırsan pm den telefon/discord vs. gönderirsen yardımcı olurum.

Bu arada ESO oyuncusuyum. Profilinden anladığım kadarıyla sen de oynuyorsun.

Tespiti yaptım :) Cyperpunk 2077 Ultra + RT + DLSS
İşlemci sıcaklık değerleri 78-83 arası =D
@Defizzy
@sedat87

Tespiti yaptım :) Cyperpunk 2077 Ultra + RT + DLSS
@Defizzy
@sedat87

Dosya Ekleri

• Cyberpunk sıcaklık 1.png
    Cyberpunk sıcaklık 1.png
    1,5 MB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:
Evet bende de öyle bir durum oldu. Sebebi yeni işlemcilerdeki VMD mi öyle bir teknoloji. Onun için sürücü var onu Flash'a atıp kurulum esnasında kurabiliyoruz. Kurmak 10 saniye sürüyor. Ama tam olarak nerede nasıl niçin yaptığımızı çözmek 1 saatimi aldı cumartesi akşamı. Çözüm işte burada; [Notebook/AIO/MiniPC] Troubleshooting - How to fix the problem that cannot find drives when installing Windows 11/10 | Official Support | ASUS USA
Irst sürücüsü indirip, kurulum esnasında extract yapıp dosya halinde USB belleğe atıp, FreeDOS kurulum esnasında videodaki gibi USB'den kuracaksın. Bitti gitti. Sonra SSD'yi görecek.
Diğer bir alternatif yöntem BIOS'tan VMD'yi kapatmak ancak yeni bir teknoloji madem var neden kullanmayalım? Ha ne işe yaradığını sorarsan yalan olmasın tam bilmiyorum :D

Bu arada ben USB'ye attığım sürücü kurulumunu görmüyor sanıyordum kurulum esnasında meğerse ufak bir artı işareti var, ona basarak USB belleğin içine manuel olarak girmen gerekiyormuş. Şu an bu yazdığım paragraf sana anlamsız geliyor olabilir ancak o aşamada takılan çok var. Olurda takılırsan bu paragrafta ne yazdığımı o zaman daha iyi anlarsın dostum. O yüzden bu mesajda kalsın burada. Yine takılırsan pmden telefon/discord vs. gönderirsen yardımcı olurum.

Bu arada eso oyuncusuyum. Profilinden anladığım kadarıyla sen de oynuyorsun.

Tespiti yaptım :) Cyberpunk 2077 Ultra + RT + DLSS.
@Defizzy
@sedat87

Tespiti yaptım :) Cyberpunk 2077 Ultra + RT + DLSS.
@Defizzy
@sedat87

Dostum yardımcı olur musun cihazı aldım Windows kuracagım ama diskler gözükmüyor ırst indireceğim link bulamadım.

Hocam sana yukarıda attığım linkte var. Orada "how to search and download drivers." kısmından model numarası ile buluyorsun sürücüyü. Sonra onu flash'a atıp kurma esnasında disk bulamadığı alanda usb içindeki sürücüyü kuruyorsun. Yanlız indirdiğin dosyayı kurarken install deme extract de ve dosyaları o şekilde usb'ye at.

aaa hocam ben bunu kaçırmışım. Evet adamın laptobunun altında soğutucu var ilk dakikalarda görünüyor. O zaman iş değişir.... Asus teknik servisine epey detaylı mail atmıştım, ekran görüntüleriyle vs vs.. bana performans modunda bu sıcaklık değerlerinin normal olduğuna ilişkin dönüş yapmışlar. Akşam eve gidince sana redditteki konuları da açarım. Orada daha serin istiyorsanız power limit veya voltaj düşürme -80 gibi yapın performans kaybı neredeyse olmadan daha soguk çalısır demişler. O iki işlemi de daha önce yapmadım. Duruma göre değerlendirir belki biz de yaparız. Onun dışında makina taş... 3 sene kadar pek pc üzerinden oyun oynamadım ben çok daha düşük fps değerleri düşünüyordum Cyberpunk'ta tüm grafikleri en yükseğe çekip, dlss 3.5 kalite moduyla 90-100-110 fpslerde oynayacağımı tahmin etmemiştim. Birde 1200p görüntü çok hoş.... :)
bunu yapabildiniz mi
nereden yapılıyor

bunu yapabildiniz mi
nereden yapılıyor
power limit veya voltaj düşürme -80

Bunu demek istedim nerden ve nasıl yapılıyor anlatabilir misiniz rica etsem.

Son düzenleme:
Hocam yapma gereği duymadım. Nillkin Bolster aldım sorunum çözüldü. Ama alacak olursanız plus olanını almayın.
Reddit'te açtığım konu:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geri
Yukarı