ROG STRIX G16 laptop oyunlarda takılıyor

gezginttt

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle bazı bilgileri vereyim:
  • 3. nesil Intel® Core™ i7-13650hx
  • 16 GB DDR5-4800 SO-DIMM
  • Nvıdıa® GeForce rtx™ 4060 140wat.
  • 16" FHD+ FreeDOS.
Sistem bu.
1- kullanmaya başlamadan önce ben bu sisteme Samsung 990Pro 2TB SSD taktım. Kendi SSD'si ile birlikte 2.5 TB oldu. Windows kurarken iki SSD'yi de görmedi. Doğru driveri ASUS'un kendi sitesinden zor buldum. Yükledim. SSD'leri görünce Windows yüklendi. (Samsung kendi SSD programı dahil kurulu)
2- Windows aom CD key satın aldım orijinale çevirdim. (Windows 11 Pro.)
3- 16 GB RAM tek slotta çalışıyor.
4- tüm driverları Windows üzerinden kurdum ve BIOS dahil hepsi güncel.

Problemim şudur:
Örnek olarak shodow worior 3 oyununda Max. Ayarlarda çalışırken bazı anlar minik teklemeler yapıyor. Oyunu rahat oynamayamıyorum. 0.1 saniyelik garip donma ya da takılma gibi hissettiren olaylar var. Bu oyunda özellikle çok rahatsız ediciydi. Bu örnekteki olay bazı oyunlarda oluyor bazı oyunlarda hiç olmuyor. Mesela metro excadus enc. Editon da her şey Max. RTX Max. DLSS quailty de 110 FPS veriyor. Ama bazen bir anda 90-80'e anlık düşmeler oluyor. Gerçi diğer oyundaki gibi rahatsız etmiyor. Assasin Creed oddissey de çok nadir. Genshin Impact'ta sadece pille çalışırken bile Max. Ayarlarda bir kere bile tekleme olmadan çalışıyor. Witcher 3 de Ultra + ayarlarda hiç sıkıntı yaşatmıyor. Atomic Heart aynı şekilde oynarken problem yok ama video geçişlerinde bu oyunda da problem oluyor. Cidden problem var mı yok mu anlamıyorum? 8 yıl sonra laptop yeniledim arkadaşlar dünyanın parasını verdim. Bir de soğutma konusunda hiçbir sıkıntısı yok. 3 fan var zaten. Saatlerce oynadığımda bile CPU 85 Max. Gördüm GPU 75 civarlarında hep. (Max. Performans çalıştırıyorum sistemi oyun oynarken acımıyorum.)Yorumlarınızı bekliyorum :) acaba diyorum tek kanal RAM'den dolayı mı? 16 GB daha ekleyecektim acele etmeyim diyordum ama? Ya da SSD problem mi var diyeceğim ama en iyisini aldım sıkıntı olmasın diye.

Son düzenleyen: Moderatör:
Myasus'dan veya asusun kendi sitesinden TÜM driverlarınızı tekrar kurun.Geforce Experience indirip ekran kartı driverlarınızı ordan kurun.Asus laptoplarda myasus dışından driver kurmanızı önermiyorum hele hele windows'dan.Ek olarak 8gb veya 16gb ram takın hocam.En kötü 2 tane 8 çift kanal çalışır diğer kalan 8 de tek kanal.

Ekran kartı için GeForce exp. Kullanıyorum. Güncel driver. Ama MyASUS hiç denemedim.
Yarın MyASUS ile uğraşayım. Haftaya 16 GB 4800'lük RAM bulursam alayım onu da takayım. Sonuçları sizinle de paylaşayım. Teşekkür ettim :).

Ekran kartı için GeForce exp. Kullanıyorum. Güncel driver. Ama MyASUS hiç denemedim.
Yarın MyASUS ile uğraşayım. Haftaya 16 GB 4800'lük RAM bulursam alayım onu da takayım. Sonuçları sizinle de paylaşayım. Teşekkür ettim :)

RAM siparişi verdim. Dün dediğiniz gibi güncellemeleri yaptım ama bir değişiklik sezemedim. Geriye RAM kalmıştı. Onunda siparişini bugün geçtim. Taktıktan sonra dönüş yapacağım.

biz de derdimiz var sanıyoruz ... tek kanal ram yapar hocam çift kanal yapın düzelecektir
1682944825396.png

assasian creed odyssey de fps de gördüldüğü gibi ani çakılmalar var. saatlerdir oynuıyorum ve bu sini bozucu. Dediğiniz gibi 2. ram eksikliğindendir diye umuyorum. gpu ram miktarının bile yarısını kullanmıyor. garip geldi. çarşamba günü elime ulaşacak 2. ram :)

MyASUS'dan veya ASUS'un kendi sitesinden tüm driverlarınızı tekrar kurun. GeForce Experience indirip ekran kartı driverlarınızı oradan kurun. ASUS laptoplarda MyASUS dışından driver kurmanızı önermiyorum hele hele Windows'tan. Ek olarak 8 GB veya 16 GB RAM takın hocam. En kötü 2 tane 8 çift kanal çalışır diğer kalan 8 de tek kanal.

Dediklerinizi yaptım arkadaşlar. RAM'i de 32 GB'a çıkardım. Evet değişiklik var ama gene de hala aynı problemler devam ediyor. Redfall da da çatışmalarda ani droplar oluşuyor sinir bozucu. MSI Afterburner ile denetliyorum 140FPS Epic hatta DLSS açık bile değil ama gene de çatışmalarda ani 80 ve 90 FPS'ye düşüşler oluyor.

Son düzenleme:
Sorunu çözebildiniz mi? Aynı sorunu yaşıyorum.

Harbiden sinir bozucu bir durum, bir de linux kurup steamden oynayarak deneyen olursa onu da test etmiş oluruz. Directx kaynaklı desek diğer markalarda da olur anakart ile mi alakalı acaba? illa bi bkluk çıkaracaklar bi ton para verdik gene patladık bu işte :D

Geri
Yukarı