ASUS ROG STRIX G16 laptopta oyunlarda FPS düşüyor

Hocam ben de yeni keşfettim sayılır bu olayı şimdilik kalıcı bir çözüm gibi duruyor. GPU güç modum bilgisayar ısınmadığı sürece performansda kullanıyorum yani %95 bu modda kullanıyorum denebilir. NVIDIA ayarlari da unlost gibi yaptim. Siz teknik serivisi arayıp bu konu hakkında konuştunuz mu?

Böyle bir sistemde takılma olmaması lazım bize gönderin dediler ama bakıyorum 2024 model laptoplara onlardada Micro takılmalar oluyor. Yani yazılımsal gibi duruyor sorun. Mesela GPU modlarını kurcalıyorum bir şeylerse oluyor mu artık anlamadım, girdiğimde bazen drop olmuyor sonra PC kapayıp açıyorum veya res atıyorum hop yine takılma var. Güncelleme bekleyeceğiz artık. Veya devamlı aynı donanımları kullandıkları için donanımsal bir durumdan kaynaklı takılmada olabilir. Bilemiyorum. Bir de hızlı başlatmayı kapattım ama değişen bir şey olmadı.

Böyle bir sistemde takılma olmaması lazım bize gönderin dediler ama bakıyorum 2024 model laptoplara onlardada Micro takılmalar oluyor. Yani yazılımsal gibi duruyor sorun. Mesela GPU modlarını kurcalıyorum bir şeylerse oluyor mu artık anlamadım, girdiğimde bazen drop olmuyor sonra PC kapayıp açıyorum veya res atıyorum hop yine takılma var. Güncelleme bekleyeceğiz artık. Veya devamlı aynı donanımları kullandıkları için donanımsal bir durumdan kaynaklı takılmada olabilir. Bilemiyorum. Bir de hızlı başlatmayı kapattım ama değişen bir şey olmadı.
Hocam siz bence bir gösterin. Bende hızlı başlatmayı kapattıktan sonra bir daha hiç olmadı böyle bir sorun ama çok yüksek ihtimal yazılım kaynaklı bir durum. Temiz bir kurulum da deneyebilirsiniz belki. Yabancı kaynaklarda da araştırdım bu durumu yaşayan birçok insan var. Bazıları temiz kurulumla bazıları manuel armoury crate ayarlarıyla çözmüşler. Xbox game bar da mikro takılmalara neden olabiliyormuş bir de onu denemenizi öneririm. Şimdilik bilgim bu kadar daha farklı bir şey öğrenirsem haber veririm.

Hocam siz bence bir gösterin. Bende hızlı başlatmayı kapattıktan sonra bir daha hiç olmadı böyle bir sorun ama çok yüksek ihtimal yazılım kaynaklı bir durum. Temiz bir kurulum da deneyebilirsiniz belki. Yabancı kaynaklarda da araştırdım bu durumu yaşayan birçok insan var. Bazıları temiz kurulumla bazıları manuel armoury crate ayarlarıyla çözmüşler. Xbox game bar da mikro takılmalara neden olabiliyormuş bir de onu denemenizi öneririm. Şimdilik bilgim bu kadar daha farklı bir şey öğrenirsem haber veririm.
Sağ ol dostum. Takılmalar bazen azalıyor bazen hiç olmuyor bazen de sık sık oluyor buna sebep olan nedir bilmiyorum.

Hocam tekrar selamlar. Galiba bir çözüm buldum. Yabancı forumlardan araştırdığım kadarıyla G-SYNC ayarını kapatırsanız sorun çözülüyor. Bunu yapabilmek için öncelikle Armoury Crateden gpu modunu ultimate moduna almanız lazım ve size bilgisayarı yeniden başlatılması gerektiğini söylüyor kabul edin onu. Bilgisayar açıldıktan sonra Nvidia denetim masasına girin ve ekran sekmesi altında G-SYNC ayarlarının geldiğini göreceksiniz onu kapatın. Ardından 3D ayarlarından en altta üçlü ara bellekleme ayarı var onu da kapatın ve bilgisayarı shift tuşuyla kapatıp tekrar açın. Bir de bu yöntemi denemenizi öneririm.

Hocam tekrar selam. Galiba bir çözüm buldum. Yabancı forumlardan araştırdığım kadarıyla G-Sync ayarını kapatırsanız sorun çözülüyor. Bunu yapabilmek için öncelikle Armoury Crate'den GPU modunu Ultimate moduna almanız lazım ve size bilgisayarı yeniden başlatılması gerektiğini söylüyor kabul edin onu. Bilgisayar açıldıktan sonra NVIDIA Denetim Masası'na girin ve ekran sekmesi altında G-Sync ayarlarının geldiğini göreceksiniz onu kapatın. Ardından 3D ayarlarından en altta üçlü ara bellekleme ayarı var onu da kapatın ve bilgisayarı Shift tuşuyla kapatıp tekrar açın. Bir de bu yöntemi denemenizi öneririm.

G-Sync kapalı, GPU modum ultrada, NVIDIA ayarlarında üçlü ara bellekleme ayarıda kapalı ve performans için ayarlanmış halde. Bazen bilgisayarı açtığımda hiç drop olmuyor normal takılıyorum farkına bile varmıyorum drop olup olmadığını yağ gibi akıyor. Bazen açtığımda Chrome da bile ufak takılmalar oluyor oyunlarda da droplar oluyor bir süre sonra geçiyor tekrar başlıyor falan. Bu takılmaların hepsi dediğim gibi çok ufak takılmalar ama gözüme çarpıyor. Sanki shader önbelleği silinmişte tekrardan sıfırdan önbelleğe alıyormuş gibi takılmalar oluyor. Yine de tavsiyen için teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı