ASUS ROG STRIX G513QC laptop Valorant'ta 93 derece oluyor

Hocam İzmir 40 derece ya, hiç sorun olacak bir sıcaklık değil o. Testler 21 derecede yapılıyor, düşün. Termal macunla alakalı değildir ama 1 yılda elbette tozlanmıştır da.

Hava sıcaklığı cihazın base sıcaklığını da belirler, havadan daha soğuk olamayacağı için de hava 1 derece artarsa sonuçlarında da 1 derece artış görmen normal. Kaldı ki oyundan oyuna göre de değişir, ayrıca görüntü kalitesini yükseltirsen sıcaklığın da düşer mesela.

Bunların yanında 90 derece (elbette oyuna -ve birçok değişkene- bağlı) panikletmesi gereken bir sıcaklık değil.
Hocam ama valoranta göre yüksek gördüm ben. Ve cihazın fanlarını vs temizlemedim. Cihazı açamıyorum yani açmaya korkuyorum bir şey yaparım diye. Sahip olduğum laptopun altında rgb ışıklar olduğu için alt kasaya onlar bağlı onları koparırım bir zarar veririm diye de temizleyemiyorum açıp.

Muhtemelen içi tozlandığı için sıcaklıklar artmıştır başta bu kadar görmüyordun değil mi? Bir de Valorant için pek de iyi sayilmaz bence de.

Ekran kartı kullanımı ortalama %kaç? 1x16dan da böyle bir sorun yaşıyor olabilirsiniz.
70 kullanım 86 sıcaklık.

Dün raft oynarken işlemcim 97 derece oldu. Bu yüzden turbo boostu kapatma olayını deneyeceğim yazarım sonucları buraya. Çok oldu bu derece ya :(

Gerçekten de işe yaradı. Valorant poligondayım ve işlemcim sadece 66 derece 60 70 arasında. Çok teşekkürler. Açıp kapatması da kolay. Gözle görülür bir fps düşüşü de yok.

Son düzenleme:
70 kullanım 86 sıcaklık.

Dün Raft oynarken işlemcim 97 derece oldu. Bu yüzden Turbo Boost'u kapatma olayını deneyeceğim yazarım sonucları buraya. Çok oldu bu derece ya :(

Gerçekten de işe yaradı. Valorant poligondayım ve işlemcim sadece 66 derece 60 70 arasında. Çok teşekkürler. Açıp kapatması da kolay. Gözle görülür bir FPS düşüşü de yok.

Hocam sizi zor ikna ettim.
Neyse geç olsun güç olmasın.

Eki Görüntüle 1466285

Şu anda Valorant arkada açık. Poligondayım. Ekranımı ekran temizleyici ile sildiydim az önce ondan olmaz herhalde. İşlemci Ryzen 7 5800H ekran kartı RTX 3050. sizce de çok yüksek değerler değil mi? Bunları nasıl düşürebilirim?

Laptop ASUS ROG STRIX G513qc 1x16 RAM.
Öncelikle termal macun değiştir diyenleri dinleme, cihaz sıvı metal soğutma kullanıyor ve termal macun süreyim derken daha berbat edersin. Sonralıkla bu program açılırken işlemci sıcaklığını yükseltiyor, burdan bakmak yerine afterburner ile bakın. Yaz ayında İzmir, laptop ve işlemciye çok yüklenen bir oyun olan Valorant için 93 aşırı da anormal değil. Çok rahatsız olursanız Turbo modu açın fanlar daha hızlı çalışacak, ayrıca soğutucu veya en azından laptop yükseltici almayı deneyebilirsiniz.

Öncelikle termal macun değiştir diyenleri dinleme, cihaz sıvı metal soğutma kullanıyor ve termal macun süreyim derken daha berbat edersin. Sonralıkla bu program açılırken işlemci sıcaklığını yükseltiyor, burdan bakmak yerine afterburner ile bakın. Yaz ayında İzmir, laptop ve işlemciye çok yüklenen bir oyun olan Valorant için 93 aşırı da anormal değil. Çok rahatsız olursanız Turbo modu açın fanlar daha hızlı çalışacak, ayrıca soğutucu veya en azından laptop yükseltici almayı deneyebilirsiniz.
Soğutucum var ama kablosu yok yükseltici olarak kullanıyorum.

Geri
Yukarı