ASUS ROG STRIX G713QR VS HP Omen 17-CK0005NT

Zakır Zakır

Kilopat
Sizce hangisi neden daha iyi? Siz olsanız hangisini alırdınız?
Omen performans ve soğutma konusunda daha üstün model ama Asus RAM, SSD, ekran gibi parçalarda daha iyi.

MUX Switch
140W RTX 3070
16GB RAM
11800H 80W
512GB SSD
Numpad yok.
Sanırım mekanik klavye var.

32GB RAM
130W RTX 3070
2K 3ms Ekran
AMD 5900HX
1TB SSD
Kamera yok.

Son düzenleme:
Ram, SSD, İşlemci ve ekran olarak asus önde. Kasa kalitesi, kasa şıklığı ve ekran kartı olarak hp önde. Mux switch aşırı önemli diye düşünüyorum asusta olmadığından emin misiniz? Hp olanı kullanıyorum ve ciddi derecede serin çalışıyor. Giriş çıkış portları olarak da hp daha iyi.
Bu bilgilere göre seçim size kalmış. Herkesin önemsediği şeyler farklıdır sonuçta. @Zakır Zakır

ROG QHD ekranlı. Dolayısiyla Omen'e karsi tek artısı bu. SSD ve Ram avantaj olarak görülemez zira arada 2500 lira farkla zaten bu yukseltmeler yapılabilir, kaldı ki 16 GB ram zaten yetiyor. Eksisi ise Mux yok, ekran kartı 115+15 130W plastik kasa ve ısınıyor. 130W bile 86 derecede çalışıyor o yüzden 140W yapmamislar belli ki.

Omen'in en büyük avantajı Mux olması. Kasa metal-plastik karışımı ve daha kaliteli bir kasaya sahip. Gördüğüm kadarıyla daha serin çalışıyor dolayısıyla 140W ekran kartı koymaktan korkmamislar. Sarj cihazı 320W yada o civarlarda olmasi gerek yani güç konusunda sıkıntı çıkarmayacak bir şarj cihazina sahip zira işlemci 90W ekran kartı 140W güç çekiyor max performansta. ROG'da 240W şarj cihazı var muhtemelen işlemci 45W limitlidir 5800H serilerindeki gibi. Daha uzun batarya suresi sunarken daha düşük performans sunuyor. 45W 5900H, 80W 11800H'den geride kalir diye düşünüyorum. Tek eksiği FHD ekrana sahip olması Omen'in. Daha düşük kapasiteli SSD ve Ram'i eksi olarak görmüyorum zira aradaki fiyat farkı zaten yükseltmeye yeter.

Nedense beni dövüyormuş gibi yazdığınızı hissettim umarım öyle değildir :D (öyleyse de size kalmış bir durum) Fiyat olarak düşünmemiştim yazarken. Önümde 2 bilgisayar var özellikleri bunlar hangisini seçersin gibi düşünmüştüm. 16 ram neye göre yetiyor acaba biraz iddialı bir söz olmuş. Omen'in adaptörü 330W ve kocaman bir boyutu var. Vataj konusundaki yazdıklarınız bence çok güzel ve açıklayıcı olmuş. Harici ekran kullanılmayacaksa mux bence de çok önemli. Sizin yorumunuzdan sonra bence bariz bir şekilde omen öne çıkıyor.

Nedense beni dövüyormuş gibi yazdığınızı hissettim umarım öyle değildir :D (öyleyse de size kalmış bir durum) Fiyat olarak düşünmemiştim yazarken. Önümde 2 bilgisayar var özellikleri bunlar hangisini seçersin gibi düşünmüştüm. 16 ram neye göre yetiyor acaba biraz iddialı bir söz olmuş. Omen'in adaptörü 330W ve kocaman bir boyutu var. Vataj konusundaki yazdıklarınız bence çok güzel ve açıklayıcı olmuş. Harici ekran kullanılmayacaksa mux bence de çok önemli. Sizin yorumunuzdan sonra bence bariz bir şekilde omen öne çıkıyor.
Yok yok hocam sizinle alakasız toparlamak istedim ben genel anlamda. İkisini karsi karşıya koydugunuzda sizin dediginiz doğru ama ben fiyatı da kattim işin içine sadece ve artıları aslında fiyatına yansimis demek istedim. Eksileri ise fiyata yansimamis zaten. 16 GB neye göre yetiyora gelince şu an piyasadaki bütün oyunlara yetiyor. Farkli bir amac için kullanacaksa orasını bilemem ancak yine de muhtemelen ROG'un içinde bu seneki bütün cihazlarinda olduğu gibi performansa negatif etki eden ramlar vardır. Onun yerine Omen'in içindeki 8*2 ramler satılıp kaliteli 16*2 set alınabilir. Kısacası size satasmak gibi bir niyetim yoktu aksine sizin yazdiklarinizi kendimce detaylandirmak istedim:)

Yok yok hocam sizinle alakasız toparlamak istedim ben genel anlamda. İkisini karsi karşıya koydugunuzda sizin dediginiz doğru ama ben fiyatı da kattim işin içine sadece ve artıları aslında fiyatına yansimis demek istedim. Eksileri ise fiyata yansimamis zaten. 16 GB neye göre yetiyora gelince şu an piyasadaki bütün oyunlara yetiyor. Farkli bir amac için kullanacaksa orasını bilemem ancak yine de muhtemelen ROG'un içinde bu seneki bütün cihazlarinda olduğu gibi performansa negatif etki eden RAM'lar vardır. Onun yerine Omen'in içindeki 8*2 RAM'ler satılıp kaliteli 16*2 set alınabilir. Kısacası size satasmak gibi bir niyetim yoktu aksine sizin yazdiklarinizi kendimce detaylandirmak istedim:)

Hocam Forza 5 oynuyordum en yüksek ayarlarda bellek yetersiz uyarısı aldım artık herhalde 16 GB RAM'de yetersiz:)

Hocam Forza 5 oynuyordum en yüksek ayarlarda bellek yetersiz uyarısı aldım artık herhalde 16 GB RAM'de yetersiz:)
Hocam o oyunla ilgili çok şikayet vardı sosyalde. Güçlü ekran kartlari için de yetersiz falan diyormus sanki. Oyun için önerilen bellek 16 GB yazıyor. Eğer oyunda bug yoksa hepimize gecmis olsun:)

Geri
Yukarı