ASUS ROG STRIX RTX 2080 Super Fanların Sürekli Çalışıyor

Hakito

Hectopat
Daha fazla  
Anakart: ASUS TUF B450 PRO GAMING
İşlemci: AMD Ryzen 5 3600
Ekran Kartı: ASUS ROG STRIX RTX 2080 Super
RAM: G.Skill 16 GB 3600 MHz (8 GB X 2)
Uzun zamandır hayalini kurduğum sistemi topladım ve kurdum. Windows 10 kurdum. Anakart BIOS'unu güncelledim. Ekran kartı için gerekli Driver kurulumlarını yaptım. NVIDIA GeForce programını da yükleyip en güncel sürümünü indirip kurdum. Fakat bilgisayar boşta çalışırken ekran kartı fanları sürekli dönüyor ve bir uğultu geliyor. 55°C altında fanlar çalışmıyor diye biliyorum. ASUS'un kendi sitesine baktığımda da 55°C altında fanların çalışmama özelliğinin olduğunu gördüm.
ASUS GPU Tweak 2 yazılımında ekran kartı sıcaklığı 31 °C olarak göründüğü halde fanlar dönüyor. Bunun sebebi nedir? Nasıl bir çözüm bulabiliriz?

20200613_155713.jpg

20200613_155723.jpg

Bir diğer sorum ise ekran kartında bir uğuldama sesi geliyor. Bu normal mi yoksa ekran kartında bir sorun mu var? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. (Videoyu YouTube'a yükledim linkini aşağıya bırakıyorum)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Coil whine dostum, lanet sorun bende de var..
Coil Whine dediğin dostum 900 serisinde kalmış bir sorundur nadir olsa da 1000 ve 2000 serisinde görünüyor fakat çok çok nadir. Bir de coil whine dediğin olayda ekran kartında bir tıslama sesi gelmesidir. Youtube'a yazarsan coil whine sesini bir dünya video bulabilirsin. Teknik detaylarını çok bilmiyorum. Benim kartımda ise Coil Whine değil fanların sürekli çalışması ile ilgili bir soru sormuştum onu da çözdük. Uğuldama sesine gelince kaynağı buldum. Kasanın önündeki fanlar belli bir devri geçince çıkartıyorlar. O sorunu da anakarttan fan kontrolünden hallettim. Ekran kartı modelini bilmiyorum ama eğer böyle bir sorun varsa garantiye yollamalısın.

Yeni konular

Geri
Yukarı