ASUS ROG STRIX RX 5700 XT OC ısınma ve oyunda takılmalar

Marka gözetmeksizin yazıyorum. Bu sorunların benzerleri diğer markalardada yaşanıyor. Büyük ihtimalle sürücü sorunu veya PSU. Bu kartlardan birisini almaya niyetlendikcebbunlari gördüğümde hevesim kaçıyor. RTX 2060 SUPERE geri dönüyorum 😀

Marka gözetmeksizin yazıyorum. Bu sorunların benzerleri diğer markalarda da yaşanıyor. Büyük ihtimalle sürücü sorunu veya PSU. Bu kartlardan birisini almaya niyetlendikcebbunlari gördüğümde hevesim kaçıyor. RTX 2060 SUPERE geri dönüyorum 😀
Hata bende MSI 2070 Gaming Z modelını alıyordum tam bu kart daha performanslı dıye buna yoneldım ac gozluluk yaptık anlayacağın. 100-200 fazla ver kafan rahat olsun değil mi yani?

Son düzenleyen: Moderatör:
Hata bende MSI 2070 Gaming Z modelını alıyordum tam bu kart daha performanslı dıye buna yoneldım ac gozluluk yaptık anlayacağın. 100-200 fazla ver kafan rahat olsun değil mi yani?
Halen daha önyargılı değilim AMD'ye almaya niyetlendikce sorunların cozulmedigini görmek bile bile ateşe atlamak gibi bir şey. Kesinlikle 15-20 FPS az olsun tak kullan sorunsuz kartlara yönelmek en iyisi.

Halen daha önyargılı değilim AMD'ye almaya niyetlendikce sorunların cozulmedigini görmek bile bile ateşe atlamak gibi bir şey. Kesinlikle 15-20 FPS az olsun tak kullan sorunsuz kartlara yönelmek en iyisi.
Aynen oyle teşekkürler yorumlarınız ıcın.

Furmark'ı açın, yanına GPU-Z açın. Gpuz üzerinden sensöre gelin, soldaki tüm sekmeleri ''show highest reading'' olarak işaretleyin.
5 dakikalık Furmark 1080p testini başlatın. Akabinde Gpuz üzerinden SS alıp buraya atın.
Testi yaparken kasanın yan kapağını açın.

Furmark'ı açın, yanına GPU-Z açın. Gpuz üzerinden sensöre gelin, soldaki tüm sekmeleri ''show highest reading'' olarak işaretleyin.
5 dakikalık Furmark 1080p testini başlatın. Akabinde Gpuz üzerinden SS alıp buraya atın.
Testi yaparken kasanın yan kapağını açın.
IMG_20191103_230229[1].jpg
IMG_20191103_230229[1].jpg

Anormal bir şey yok. Hot Spot bölümüne aklınız takılmasın, kartın en sıcak bloğu orası, normal yani. 5700 serisinde en başarılı soğutma performansı powercolor ile sapphire'dir.
Tek gözüme çarpan sıkıntı, kartın saat hızı. 1700 değilde, 1900 ila 2000 arasında olması gerekiyor. Base (ana) clock da çalışıyor da olabilir. Kartın (varsa) bios'u nu değiştirip deneyin.
Bunları yapmadan önce, Radeon - sistem üzerinden saat hızına bir bakın. Bende 1905 yazıyor ama 1950+ genelde. Soğutma olarak Nitro+'dan bir tık daha başarısız duruyor. Şaşırtmadı.

Bu forumda genelde Sapphire düşmanlığı varda, neyse. Şimdi çirkefleşmek istemiyorum.
Kısaca, PSU ile alakası yok.

Bu arada ısınmayla ılgılı Afterburner ya da ASUS'un kendı programında ornegın 65-70'lere dogru gıden bır ısı gosterırken FurMark 85-90'lara dogru bır ısı gosterıyor. Hangısı dogru bunların anlayamadım.
IMG_20191103_232155[1].jpg

Bu arada ısınmayla ılgılı Afterburner ya da ASUS'un kendı programında ornegın 65-70'lere dogru gıden bır ısı gosterırken FurMark 85-90'lara dogru bır ısı gosterıyor. Hangısı dogru bunların anlayamadım. Eki Görüntüle 455577
AMD'de ki kadar sensörü Ndivia kullanmıyor. Her program doğru sonuçları vermiyor. Maximum değerlerinizi, doğruluğa yakın bir şekilde gördük.

Anormal bir şey yok. Hot Spot bölümüne aklınız takılmasın, kartın en sıcak bloğu orası, normal yani. 5700 serisinde en başarılı soğutma performansı PowerColor ile Sapphire'dir.
Tek gözüme çarpan sıkıntı, kartın saat hızı. 1700 değil de, 1900 ila 2000 arasında olması gerekiyor. Base (ana) clock da çalışıyor da olabilir. Kartın (varsa) BIOS'u nu değiştirip deneyin.
Bunları yapmadan önce, Radeon - sistem üzerinden saat hızına bir bakın. Bende 1905 yazıyor ama 1950+ genelde. Soğutma olarak Nitro+'dan bir tık daha başarısız duruyor. Şaşırtmadı.

Bu forumda genelde Sapphire düşmanlığı varda, neyse. Şimdi çirkefleşmek istemiyorum.
Kısaca, PSU ile alakası yok.
Power'la alakalı degıl dıyorsun peki oyun modunda 1995'de duruyor saat 6'da baslıyor yukselıse gecıyor o da 1750'lerde duruyor, farklı bır ayar mı yapmak lazım onun ıcın? Bır de ilk attıgım resimde sıcaklık 71 mi 92 mi? 92 normalmı ki? Ya da anladıgımı soyleyeyim. 71 ana sıcaklık ama en sıcak noktası 92 oyle mi oluyor yani? Ben hangisini baz alayım?

Yeni konular

Geri
Yukarı