ASUS ROG STRIX RX 5700 XT yüksek junction sıcaklığı

btryons

Hectopat
Merhabalar, ekran kartım yaklaşık 10 aylık eğer ilk RX 5000 serisi çıktığında takip ettiyseniz ilk çıkan ASUS STRIX kartların yanlış vidalarla geldiğini bilirsiniz. Benimki de o kartlardan biriydi ASUS'a ulaştım yeni vidalarımı gönderdiler değişimi yaparken heatsink ile GPU tamamen ayrıldı bende bir içine bakayım dedim termal macun az gibiydi gözüme (fotoğrafları telefonumda mevcut gerekirse yollayabilirim). Neyse vida değişimini yaptım derecelerim durup dururken 110 dereceden 45 dakika. FurMark'da %99 kullanımda Max 60-61 dereceye kadar düştü. Sonuçlardan son derece memnundum fakat GPU current temperature 58-59 iken junction temperature 110'larda bu durumda fanlarımın son derece sesli olmasına deden olmakta.

Acaba nedeni az termal macun olabilir mi? Kart daha 10 aylık macun değişim gerekir mi? Vidaları değiştirirken thermal macunu da yenileyecektim ama sabır edemedim artık. 5000 serisine 110 derece junction temperature normal biliyorum ama derece sadece 59 iken bu kadar yüksek olması ve fan hızımı çok yükseklere çıkması da mı normal? Bilgilendirirseniz sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı