ASUS ROG Strix vs Strix Direct CU III Soğutma Tasarımları

AMD kartlarda sorun oluyor işte. Eski kartlarının (eski kart dediğim 300 serisi ve aşağısı) TDP değerleri yüksek olduğu için kart soğuyamıyor. GTX 960 zaten fazla ısınan bir ekran kartı değil. Bir de o kartta o kadar dışarıda değil. Direct CU III soğutmada daha da dışarıda kalıyor ısı boruları bir de onun fan çapı daha düşük olunca lütfen ısınsın yani. :D
@LeonHotsky
Hocam bu çoktan beri aklımda bazı konularda bunu dillendiriyordum. Ama yeni kartlar çıkmadan evvel Asus'a yaptıkları hatayı bildirseydim belki hediye olmadı bir teşekkür notu gönderirlerdi. Kısmet. :) Baya düşündüm ısı borularının konumu nasıl olmalı falan. Ama ben daha söylemeden Asus yapacağını yapmış. İyi oldu tabi şimdi. Özellikle 3 fan tasarımında dışarıda ısı borusu gözükmüyor dikdörtgen prizma gibi olmuş.

Hocam peki sizce Msi Twinfrozr soğutmalarında sıkıntı var mı?
Çünkü onlarda da bakır ısı boruları bir miktar dışarda ve fanlar havayı doğrudan heatsink kısma basınç yapacak şekilde üflüyor (üflediğini söylüyorlar). %22 daha fazla basınç da sloganları hatta.

Dışarıda kalmaması daha iyi olur. Ancak o fan tasarımında basınç artıyor yani tek yaprağın alacağı havayı kanal sayesinde diğerine aktarıyor. Yani ben öyle biliyorum. Zaten onlar 2 tane geniş fan kullanıyor. Soğutmada bir nebze kayıp olsa da iyi soğutma sağlıyor. Şu an Asus'un ısı borularının konumlandırmasını çok beğendim. Hatasını öyle anlamışlar ki sadece bir tane ısı borusu ufaktan dışarıya bakıyor. O da alüminyum yapraklarına sığmadığı için. Mümkünse "inverse" yani ters kasa alın ısı boruları termal çözüme ters düşmüyor.

Ekran kartının soğuk kalınması istiyorsa bence çare Mini-ITX çünkü kart dik duruyor ve daha etkili bir soğutma sağlayabilir ?

@FurkanEmir41
Bazılarında hava akışı o kadar yeterli olmuyor kabloların sıkışıklığından. Daha iyi sonuç alacağım diye kart daha çok ısınabilir. Ama DS 200 Xpredator ya da Core x9 gibi ferah ve geniş kasalarda termal çözüme uygun bir şekilde kullanılabilir. Ancak fazla fark edeceğini sanmam. Ters kasa falan alınsa pasif soğutmada daha uzun süre kalır. Bu fark da öyle gözle görülür bir fark olmaz. Ama aynı fiyata ters veya küp kasa varsa tabi ki onları tercih etmek daha iyi olur. Hele küp kasada sistem topladığında daha kullanışlı bir bilgisayar sahip oluyorsun. Evin içinde diz üstü bilgisayara gerek kalmıyor. İstediğin zaman televizyona bağlayıp kablosuz fare ve klavye ile yatarak keyfini çıkarabilirsin.

Dark Cubix ve AeroCool GTS var hocam 130 Tl Cubix ve GTS 150 Tl ikiside ters. Ben Core V1 alacağım ama şimdi 2-3 derecenin hesabını yapmaya gerek yok tak-oyna :D

Aynen. Geniş olsun rahat olsun. (y) Bu konunun mevzusu detay olduğu için bahsetmeden geçmeyeyim dedim.
Haklı olduğunuz biliyordum, kendim doğruladım. Asus strix gtx 1060 aldım bugün. Soğutması gerçekten muazzam. %60 fan devrinde 40-45 derece ve 1.9 ghz'e vurdum. Kartın sesi %60 ve sonrasında duyulmaya başlıyor, ama yakmamak için %60'da kullandım.

@Spontune
Dostum bu konuda bayağı iyisin seni tebrik ediyorum. Sana sorum olacak ben yakın Zaman'da Asus rx 470 almayı düşünüyorum. Sizce asusun bu modelindeki soğutmayı beğeniyor musunuz? Asus burada da hatasını düzeltmiş mi? Yorumu size bırakıyorum. İlgin için teşekkür ederim bu arada :) ROG STRIX-RX470-O4G-GAMING - Genel Bakış

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı