ASUS ROG Strix vs Strix Direct CU III Soğutma Tasarımları

Spontune

Kilopat
Makaleler
11
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar sürekli yakındığım bir konudan bahsedeceğim. Eski ASUS Direct CU III soğutmasında ısı boruları çok dışarıdaydı (özellikle 10 mm olan). Yani soğutma yarı pasif çalışıyordu ve bu çok sıkıntılı bir durum firma kendi ayağına iki kere sıkıyordu. Birincisi ısı boruları dışarıda olması. İkincisi fan tasarımı.
Önce kasada nasıl duruyor tam şekilde bir fotoğrafına bakalım;
079.jpg

Görüldüğü gibi 10 mm ısı borusu neredeyse yarı pasif soğutuyor ve bu ısı borusu aşağı kısımda olduğu için ısı borularının termal çözümüne ters düşüyor. İçindeki gaz ısındıkça yoğunluğu azalarak ısıyı başka yere taşır. Ancak buradaki 10 mm ısı borusu aşağıda olduğu için ısı tam olarak taşınamıyor ve tam olarak ısındığında ise dışarıda kalan ısı borusu soğuyamıyor ve birazcık iç kısımı soğudukça alt kısımdaki depolanan ısı ile soğuyan kısım yer değiştiriyor (yoğun olan gaz veya sıvı aşağıya çöker). Kasada yan dursa da dışarıda kalan kısım daha alt kısma doğru eğimlidir. Bir de bazı kasalar ana kartı yatay tutuyor bu da ekran kartının yukarıdaki resimde olduğu gibi dik duracak ve termal çözüme tamamen ters düşecek. Buyurun ısı borularının konumlandırılması.
080.jpg

Fan tasarımda ise doğrudan havayı aşağıya vererek havayı taşırmama çabasının boşa olması ve fan tasarımı avantaja değil dezavantaja dönüşmesi.
081.jpg

Göründüğü gibi fanın alt kısmında kanal olması havayı doğrudan aşağıya veriyor ve dışarıdaki ısı boruları özellikle hava görmüyor.
Şimdi yeni tasarıma bakalım;
082.jpg

Isı boruları dışarıda olmadan tam olarak soğutuluyor yarı pasif şekilde hiç bir ısı borusu kalmıyor.
Şimdi de ısı borusunun konumlandırmasına bakalım.
083.jpg

Bu ısı borusu konumlandırması Sapphire'in Nitro serisi ile hemen hemen aynı. Sapphire 390x kartına bakıldığı zaman ısı boruları dikey değil yatay şekilde durduğunu görebilirsiniz. ASUS da aynı konumlandırma ile belki Sapphire'i geçebilir. Anakarta takıldığında termal çözüme ters düşüyor ancak ısı borularının tamamı hava gördüğü için bu çok da etkilemeyecek. Aslında tam olarak ters düşmüyor eğimi 90 derece değil.

Bu konu üzerinde ben çok durmuştum ve neredeyse ASUS ile irtibata geçecektim ancak ben söylemeden tam da düşündüğüm tasarıma geçmişler. Eski mesajlarıma bakarsanız bu konu hakkında çok sitem ettiğimi görürsünüz. ASUS yeni çıkacak AMD kartlarda soğutma konusunda geri kalmayacağını düşünüyorum. Belki de 1. olur. :) Düşüncelerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
2560*1920 çektiğim fotoğrafı sizin resim servisinden yüklemeyi denedim olmadı ve bu hata mesajı geldi.
"Yüklenilen dosya boyutu nedeni ile sunucu tarafından işlenilememektedir. "
Bizim Türkçe'mize laf ediyorsunuz, daha uyarı mesajlarında Türkçe kurallarına uymuyorsunuz. "İşlenilememektedir" olmayacak "işlenememektedir" olacak. Nedenini sorarsanız izahını da yaparım hiç problem değil.
Başka resim servisi kullanmadım sadece fotoğrafları kopyalayıp yapıştırdım bu kadar. Buna da başka resim servisi kullanımı deyip ceza verirseniz kusura bakmayın yapacağınız o "servis" de düzgün çalışmak zorunda yoksa başka şekilde resimleri paylaşırım. Ülkenin alt yapısı kötüyken 4 K video koyuyorsunuz ama resim servisi 2 K+ resmi bile işleyemiyor nasıl bir tezat anlamadım. @Recep Baltaş @Ali Güngör
Yetkililer tutarsız davranmasın lütfen. Şurada kimsenin bahsetmeyeceği konuyu dile getiriyorum (siz de dahil) ve özenle yazıyorum ama güya başka resim servisi kullanmışım diye ceza yiyorum. Çok iyi yahu. :sıkıldım:

2560*1920 çektiğim fotoğrafı sizin resim servisinden yüklemeyi denedim olmadı ve bu hata mesajı geldi.
"Yüklenilen dosya boyutu nedeni ile sunucu tarafından işlenilememektedir. "
Bizim Türkçe'mize laf ediyorsunuz, daha uyarı mesajlarında Türkçe kurallarına uymuyorsunuz. "İşlenilememektedir" olmayacak "işlenememektedir" olacak. Nedenini sorarsanız izahını da yaparım hiç problem değil.
Başka resim servisi kullanmadım sadece fotoğrafları kopyalayıp yapıştırdım bu kadar. Buna da başka resim servisi kullanımı deyip ceza verirseniz kusura bakmayın yapacağınız o "servis" de düzgün çalışmak zorunda yoksa başka şekilde resimleri paylaşırım. Ülkenin alt yapısı kötüyken 4 K video koyuyorsunuz ama resim servisi 2 K+ resmi bile işleyemiyor nasıl bir tezat anlamadım. @Recep Baltaş @Ali Güngör
Yetkililer tutarsız davranmasın lütfen. Şurada kimsenin bahsetmeyeceği konuyu dile getiriyorum (siz de dahil) ve özenle yazıyorum ama güya başka resim servisi kullanmışım diye ceza yiyorum. Çok iyi yahu. :sıkıldım:
Katılıyorum.
Maalesef biraz öyle, bazen birine yardım için mesaj yazacağım çekiniyorum ceza yiyeceğim diye.

Tespitin alasını yapmışsınız Asus gibi bir dünya devi bazılarının deyişiyle Sapphire gibi kötü bir markaya bakıp kendi ürünlerinde uygulama yapıyor ilginç değil mi.
Ayrıca kızgınlığınızı çok iyi anlıyorum bir harf yüzünden ziyaretçilere günlerce ceza verilip hatalı bilgi veren bir yöneticiye hiç ceza verilmiyor bunu zaman zaman birçoğumuz gözlemliyor. Adalet.

Gözümün önünde Recep Baltaş ve Ali Güngör'ün verdiği bilgiyi başkasına aktaran birisine sırf kendi dediğine ters düştüğü için söz konusu arkadaşın mesajına yanlış bilgilendirme verdi. Yani ne desek boş.

Şimdi ben Asus GTX960 2GB Strix kullanıyorum. Aynı şekilde 960'ımda da anakart tarafında dışarıda bu borular. Yani bu demek oluyor ki bu kartta da aynı sıkıntı var. Şimdi bu çok ciddi bir sorun mu? Üzülmeli miyim? Sonuçta kart ısınmıyor yani mantıken ısınmıyorsa sorun da yoktur ama korktum şimdi.
Bu arada konu çok hoşuma gitti, güzel olmuş. :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı