ASUS ROG vs HP Omen

Bütçe
33000

Bora35

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, uzun süredir hem yazılım hem de oyun için Gaming laptop arayışındayım. Fakat para benden değil babamdan çıkacağı için maalesef bir satıcı sorunumuz var... Kendisi vatan vb. mağazalardaki fiyatları görünce kararını az da olsa değiştirdim diyebilirim :). Ama onunda içi rahat olsun diye uğraşıyorum ve HP'nin kendi satış sitesini ( HP Store ) keşfettim istediğim özellikteki benzer laptopu da buldum. Ne yazık ki yine de %10 kadar fiyat farkı var burada sizin fikirlerinize bu bilgisayarlara sahip olan kişiler veya bilgisi olan kişilere sorularım var. Öncelikle bilgisayarların linklerini vereyim:

Asus Rog Strix ve HP Omen 16

Evet ikisinin de birbirinden üstün veya düşük özellikleri bulunmakta bunlar:
  • ASUS 300Hz 3ms 300 nit ekrana sahipken HP 144 Hz 7ms 300nit ekrana sahip.
  • ASUS 140W RTX 3060 bulundururken HP 115 W RTX 3060 bulunduruyor.
  • HP i7-12700H bulundururken ASUS R7-6800H bulunduruyor ( 12700H'ın 6800H'a göre %10-15 performanslı olduğu söyleniyor. )
  • HP ( 2 X 8 ) Dual channel DDR-5 4800MHz RAM bulundururken ASUS ( 1 X 16 ) Single channel DDR-5 4800MHz RAM bulunduruyor ( birazdan bu noktaya değineceğim )
  • HP 16.1" ekrana sahip ASUS 15.6" ekrana sahip.
  • HP kameraya sahip fakat ASUS sahip değil.
  • Her iki bilgisayarda MUX Switch'e sahip.
Evet arkadaşlar kısaca ASUS ve HP'nin arasındaki en önemli farklar benim gözümde işlemci, ekran ve ekran kartının güç farkları.
Fiyat konusunda 2.700 liralık bir fark bulunmakta bütçemi 33.000 bandına kadar çıkarmışken diyorum ki ASUS'u alıp Single channel RAM'ını ( 2 X 16 ) toplamda 32 GB Dual channel yaparak.
Ve geriye kalan paranın üzerinde az bir şey koyarak Kara Cuma vs. de 1 TB güzel bir SSD ile depolamasını 1.5 TB'a yükseltmek mi mantıklı?
Yoksa babamın mantığı ile bunlardan feragat edip güvenli satıcı mantığı ile HP laptopumu almalıyım?
Satıcılar ( şu anlık gpnteknoloji ve teknorya ) ile bir problem geçmişi olanlarda yazarlarsa sevinirim. Çünkü bir sorun çıkarsa ( teknoloji şans işi biliyorum ) büyük ihtimal bir daha internetten teknolojik alet alamayabilirim :).
Bu fiyatlarda başka laptopların olduğunu biliyorum ( Acer, Monster gibi ) fakat artık aklımı bulandırmak istemiyorum bu 2 bilgisayarda kararımı vermek istiyorum yine de başka bilgisayar tavsiye edebilirsiniz ama fikrimin çok değişeceğini sanmıyorum.
Herkese iyi günler dilerim...

Merhaba arkadaşlar, uzun süredir hem yazılım hem de oyun için Gaming laptop arayışındayım. Fakat para benden değil babamdan çıkacağı için maalesef bir satıcı sorunumuz var... Kendisi vatan vb. mağazalardaki fiyatları görünce kararını az da olsa değiştirdim diyebilirim :). Ama onunda içi rahat olsun diye uğraşıyorum ve HP'nin kendi satış sitesini ( HP Store ) keşfettim istediğim özellikteki benzer laptopu da buldum. Ne yazık ki yine de %10 kadar fiyat farkı var burada sizin fikirlerinize bu bilgisayarlara sahip olan kişiler veya bilgisi olan kişilere sorularım var. Öncelikle bilgisayarların linklerini vereyim:

Asus Rog Strix ve HP Omen 16

Evet ikisinin de birbirinden üstün veya düşük özellikleri bulunmakta bunlar:
  • ASUS 300Hz 3ms 300 nit ekrana sahipken HP 144 Hz 7ms 300nit ekrana sahip.
  • ASUS 140W RTX 3060 bulundururken HP 115 W RTX 3060 bulunduruyor.
  • HP i7-12700H bulundururken ASUS R7-6800H bulunduruyor ( 12700H'ın 6800H'a göre %10-15 performanslı olduğu söyleniyor. )
  • HP ( 2 X 8 ) Dual channel DDR-5 4800MHz RAM bulundururken ASUS ( 1 X 16 ) Single channel DDR-5 4800MHz RAM bulunduruyor ( birazdan bu noktaya değineceğim )
  • HP 16.1" ekrana sahip ASUS 15.6" ekrana sahip.
  • HP kameraya sahip fakat ASUS sahip değil.
  • Her iki bilgisayarda MUX Switch'e sahip.
Evet arkadaşlar kısaca ASUS ve HP'nin arasındaki en önemli farklar benim gözümde işlemci, ekran ve ekran kartının güç farkları.
Fiyat konusunda 2.700 liralık bir fark bulunmakta bütçemi 33.000 bandına kadar çıkarmışken diyorum ki ASUS'u alıp Single channel RAM'ını ( 2 X 16 ) toplamda 32 GB Dual channel yaparak.
Ve geriye kalan paranın üzerinde az bir şey koyarak Kara Cuma vs. de 1 TB güzel bir SSD ile depolamasını 1.5 TB'a yükseltmek mi mantıklı?
Yoksa babamın mantığı ile bunlardan feragat edip güvenli satıcı mantığı ile HP laptopumu almalıyım?
Satıcılar ( şu anlık gpnteknoloji ve teknorya ) ile bir problem geçmişi olanlarda yazarlarsa sevinirim. Çünkü bir sorun çıkarsa ( teknoloji şans işi biliyorum ) büyük ihtimal bir daha internetten teknolojik alet alamayabilirim :).
Bu fiyatlarda başka laptopların olduğunu biliyorum ( Acer, Monster gibi ) fakat artık aklımı bulandırmak istemiyorum bu 2 bilgisayarda kararımı vermek istiyorum yine de başka bilgisayar tavsiye edebilirsiniz ama fikrimin çok değişeceğini sanmıyorum.
Herkese iyi günler dilerim...
Ekstra 16gb RAM ile Asus rog olabilir.

ASUS alıp aradaki 2700 TL farkı RAM alarak kapatabilirsiniz. Cebinize para da kalabilir RAM fiyatlarını tam bilmiyorum.

Ufak bir araştırmayla en uygun RAM (1.685 TL) olarak bunu buldum. 16 GB olarak fazla bir marka bulamadım. Gelecek günlerde de yeni markalar çıkarsa fiyatı umarım bu rakamlara yakın olur. ASUS'un da CL40 değerinde DDR-5 RAM'e sahip olduğunu düşünüyorum.

İki satıcı da çok güvenilir değiller benim gözümde, kötünün iyisi gibiler. Sattıkları ürünlerde garantinin 3-4 ay önce başlamış olduğunu belirten yorumlar gördüm. Ayrıca iade edilen, açılmış ürünleri tekrar satıyorlar. HP Store daha kurumsal ve güvenilir olabilir, bilemiyorum. Teknorya GPNTeknoloji'ye kıyasla bir nebze daha güvenilir gibi, en azından sorulara verdikleri cevaplar bu izlenimi yarattı bende. İki satıcı için de işiniz şansa kalıyor, sorunsuz ürün de gelebilir, sorunlu ürün de.

300 Hz olayı bence göz boyamaktan başka bir şey değil, dünyanın sayılı oyuncuları arasında iseniz belki bir faydasını görebilirsiniz. Renk doğruluğu daha iyi olan panel daha önemli. Panel kaliteleri aynı ise 300'lüğü seçmek daha mantıklı tabi.

Ekran kartı haricinde diğer özelliklerde Omen genel olarak çok daha alınabilir benim gözümde, fiyat farkına rağmen. Diğer bir önemli detay hangisinin soğutması daha iyi, ROG sıvı metalle fark yaratıyor mu incelemek lazım Youtube ve yazılı kaynaklardan.

İki satıcı da çok güvenilir değiller benim gözümde, kötünün iyisi gibiler. Sattıkları ürünlerde garantinin 3-4 ay önce başlamış olduğunu belirten yorumlar gördüm. Ayrıca iade edilen, açılmış ürünleri tekrar satıyorlar. HP Store daha kurumsal ve güvenilir olabilir, bilemiyorum. Teknorya gpnteknoloji'ye kıyasla bir nebze daha güvenilir gibi, en azından sorulara verdikleri cevaplar bu izlenimi yarattı bende. İki satıcı için de işiniz şansa kalıyor, sorunsuz ürün de gelebilir, sorunlu ürün de.

300 Hz olayı bence göz boyamaktan başka bir şey değil, dünyanın sayılı oyuncuları arasında iseniz belki bir faydasını görebilirsiniz. Renk doğruluğu daha iyi olan panel daha önemli. Panel kaliteleri aynı ise 300'lüğü seçmek daha mantıklı tabii.

Ekran kartı haricinde diğer özelliklerde Omen genel olarak çok daha alınabilir benim gözümde, fiyat farkına rağmen. Diğer bir önemli detay hangisinin soğutması daha iyi, ROG sıvı metalle fark yaratıyor mu incelemek lazım YouTube ve yazılı kaynaklardan.

Panelleri incelediğim kadarıyla aynı. 300 Hz bence de göz boyama fakat birbiriyle neredeyse aynı panellere sahipken 300 Hz almak daha mantıklı geldi.
Soğutma konusunda ASUS daha iyi sonuç verdiğini gördüm tabii ki çok fazla kaynak bulamadım incelediğim çoğu videoda CPU 83 GPU 76 dereceleri geçmedi CS:GO. Valorant tarzı oyunlarda bu değerler daha da düştüğünü gördüm yaklaşık CPU 75 GPU 65 civarları.
HP de ise maalesef doğru düzgün kaynak bulamadım Çinli ve hint arkadaşların videolarını izlediğim kadarıyla CPU 93 GPU 84 derece civarlarına çıktığını gördüm.
Ekstra olarak HP'nin SSD testinde gülünç bir şekilde 900-1000 okuma yazma değerlerine sahip olduğunu gördüm. Doğruluğu tartışılır çünkü bu derece yeni bir sistemde pcl 4.0 desteği yok mu acaba?
En önemlisi ASUS incelemelerinde ekran kartının 140W değerine erişemediğini gördüm genelde 110-130 arası gidip geliyor arada 140'a dokunup kaçıyor.
HP ise 100-120 arası değerler aldığını gördüm.
Bazı yorumlarda ASUS yeni BIOS güncellemesi ile bu sorunun çözüldüğünü gördüm ama kesin kanıt yok.
Son olarak incelediğim videolarda ASUS Single channel 1 X 16 GB RAM ile test edilmişti.
2 X 16 Dual channel da fark olacağına eminim.

Linkteki ASUS cihazı kullanıyorum. Gpn'den almıştım. Memnunum. Sorunuz varsa yanıtlarım.

Merhaba, aklıma takılan 3 4 soru var aslında:
1-)ekran kartı artık 140W'a çıkıp stabil kalabiliyor mu (130-140 arası gibi)?
2-)Single channel RAM çok fazla fark edilen dezavantajı var mı? Yükseltmem biraz zaman alacak garantiyi bozmasından korktuğum için bir yetkili serviste yükselteceğim galiba. Yeri gelmişken RAM yükseltme garantiyi bozuyor mu bilginiz var mı?
3-)herhangi bir kronik sorunu var mıdır?
4-) soğutma performansı nasıl sıvı metal farkını görebildiniz mi?

Son olarak da her ne kadar başka laptop kıyaslamayacağım desem de Acer aklımı çeliyor şu an N11 üzerinden 400TL kuponum var ve ASUS'u 29.500 civarlarına alabiliyorum ama bu laptop
Hazır 33.000'e kadar çıkmışken 12700H ve RTX 3070 Ti içeren laptopu tercih etmek mantıklı mıdır? Soğutması, ekran nits değerleri, kasa kalitesi vs. hakkında pek bilgim yok.

Merhaba, aklıma takılan 3 4 soru var aslında:
1-)ekran kartı artık 140W'a çıkıp stabil kalabiliyor mu (130-140 arası gibi)?
2-)Single channel RAM çok fazla fark edilen dezavantajı var mı? Yükseltmem biraz zaman alacak garantiyi bozmasından korktuğum için bir yetkili serviste yükselteceğim galiba. Yeri gelmişken RAM yükseltme garantiyi bozuyor mu bilginiz var mı?
3-)herhangi bir kronik sorunu var mıdır?
4-) soğutma performansı nasıl sıvı metal farkını görebildiniz mi?

Son olarak da her ne kadar başka laptop kıyaslamayacağım desem de Acer aklımı çeliyor şu an N11 üzerinden 400TL kuponum var ve ASUS'u 29.500 civarlarına alabiliyorum ama bu laptop
Hazır 33.000'e kadar çıkmışken 12700H ve RTX 3070 Ti içeren laptopu tercih etmek mantıklı mıdır? Soğutması, ekran nits değerleri, kasa kalitesi vs. hakkında pek bilgim yok.
Çoğu firma upgrade izin verir. Fakat upgrade yaparken bozarsan veya taktığın RAM ve SSD kaynaklı bilgisayarında problem yaşarsan o sorun garanti dışında kalır ve ücretini senden alırlar.

Dual channel RAM ile oyundan oyuna değişmekte olup ortalama 20-40 FPS artış yaşarsınız.

Yanıt verenlere teşekkür ederim günlerdir bir sürü laptop incelemekten artık bıkmıştım ve ani bir kararla ASUS ROG STRIX + 400 TL kuponumla 29.521 TL'ye 9 taksit peşin olarak satın aldım.
Artık bu şundan iyi bu bundan kötü demekten bıkmıştım varsın ASUS ondan kötü ya da iyi olsun. Bir noktadan sonra tahammül edemedim 9 taksit peşin ve kupon cezbetti anında sipariş geçtim. Önümüzdeki ayda çift kanal yapmaya çalışacağım umarım bir sorunla karşılaşmam.

Yeni konular

Geri
Yukarı