ASUS RTX 3060 Ti 10 dakika 80-81 derecede çalışması karta zarar verir mi?

Magnitued

Hectopat
ASUS RTX 3060 Ti ekran kartım 10 dakika boyunca 80-81 derecede çalışmış, bu karta zarar verir mi veya ömrünü kısaltır mı?

Aynı ısıya i5 13400F işlemcim de maruz kalmış, işlemcime zarar vermiş midir ya da ömrünü kısaltmış mıdır?

ASUS RTX 3060 Ti ekran kartım 10 dakika boyunca 80-81 derecede çalışmış, bu karta zarar verir mi veya ömrünü kısaltır mı?

Aynı ısıya i5 13400F işlemcim de maruz kalmış, işlemcime zarar vermiş midir ya da ömrünü kısaltmış mıdır?
Laptoplar yıllarca 90 derecelerde çalışıyor hocam. Bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum.

Hocam 10 dakika boyunca 80 derecede çalıştıysa ömrünü kısaltmamıştır veya herhangi bir kalıcı hasar bırakmamıştır. İçiniz rahat olsun.

Fan ayarlarını %20-%30 daha artırmayı deneyebilirsiniz faydası olacaktır.
Fan ayarlarını 55 C sonrasında direkt artmasını sağlayabilirsin yani grafik eğrisini agrasip yap.
Örnek olarak 50 C ve 70 C aralığında kademe kademe artacaktır ama sonuç olarak 15-20 dk sonrasında ulaştığı fan ayarı direkt 55 C de ulaşsın ki direkt soğumaya katkı sağlasın.
3-4 C direkt düşüş olacaktır.
Masaüstü kullanıyorsan kasanın hafa sirkülasyonu kötü olabilir kasa fanı az ise artırabilir,kasanın ön fanlarının önünde pilastik veya cam var ise onu çıkartabilirsin çok şaşıracağın bir sonuç olacaktır.Kasanın içi biraz tozlanacak ve o düzeyde kalacak,çok fazla tozlanacağını düşünme hafif bir tozlanma olucaktır kasanın önünü açmanı tavsiye ederim.
Eksta olarak mhz değerlerini aynı tutup çektiği volt değerini düşürebilirsin,bu undervolt oluyor araştır baya işine yarar.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı