ASUS RX 6600 fanlar gürültülü çalıştı

Auberon

Decapat
Daha fazla  
Selamlar.

Bu hafta başında ASUS RX 6600 Dual ekran kartı satın aldım, Dün akşam oyun oynarken fanlar çok gürültülü olarak 10 15 sn çalıştı sonrasında gene sustu ve bunu her 9-10 dk da bir tekrarladı. Anladığım kadarıyla kart 60 derecenin altında fanları hiç çalıştırmıyor. HWMonitor'den baktığımda sıcaklık 60'a çıkıyor fanlar 10 -15 sn çalışıyor sonrasında sıcaklık 50'ye geriliyor ve 10 dk sonra tekrar ediyor bu durumu. Fanların çalışması bu şekilde mi olmalı? Kart bir anda sanki yüksek fan gücüne geçiyor gibi ve bayağı bir gürültü oluyor fan hızınının bir anda maximuma çıkmaması için bir ayarlama yapılabilir mi?

Ben fanlar 50de çalışmaya başlıyor diye biliyorum yanlış bilmiyosam 60da fanlar birden daha yüksek ayara çıkıyordur muhtemelen.Amd radeondan performansa girin ordanda ayarlanıyora basın.Aşşağıda fan ayarları yazan yerde manuel sessiz dengeli falan yazar manuele basıp kaydedin amd kendi ayarlıyor sanırım öyle yapınca.Öylede olmazsa manuelden fan hizı ayarını aktif yapıp kendiniz ayarlayın.

Hayır olmamalı. Daha önce kullandığım Asus tuf kartım PC açılışında 5 saniye yüksek devirde çalışıp normale dönüyordu. Araştırdığımda normal olduğunu gördüm. Bildiğim kadarıyla 60 derece değil 50 dereceye kadar fan açmıyor.
Asus tweak programı yardımıyla sorun çözülebilir gibi geliyor.

Asus GPU tweak'ta silent mode çekince fanlar normalleşti 60 a yakın çalışıyor ama pek gütültülü değil. Oyun modunda ise ani fan çalışması oluyor. Sonrasında GPU tweak'ı kaldırdım gene fanlar normal sessiz devam etti. GPU tweak gerekli bir program mı kaldırsam olur mu?

Asus ekran kartı için ve gerekli bir program. Ama olsada olur olmasa da olur. Duzeldigine sevindim güle güle kullanın.

Ben fanlar 50de çalışmaya başlıyor diye biliyorum yanlış bilmiyosam 60da fanlar birden daha yüksek ayara çıkıyordur muhtemelen.Amd radeondan performansa girin ordanda ayarlanıyora basın.Aşşağıda fan ayarları yazan yerde manuel sessiz dengeli falan yazar manuele basıp kaydedin amd kendi ayarlıyor sanırım öyle yapınca.Öylede olmazsa manuelden fan hizı ayarını aktif yapıp kendiniz ayarlayın.
Sizin dediğiniz ayarda çok kullanışlı birşeymiş. Sıcaklık ayarına göre fan hızı direk ayarlanıyor youtube vidyosunu da buldum alta ekliyorum. Belki başkasına da faydası olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı