ASUS (Teleservice) Laptop Teknik Servis Sorunu

zahitder

Hectopat
Daha fazla  
Bilgisayarımı ilk başta şu arıza notuyla servise yolladım:

"Cihazımı 18.07.2017 tarihinde aldım. Kullanmaya başladığımdan beri fan ve HDD sesi vardı lakin okul işleri nedeniyle servise gönderecek vaktim olmadı.

Son 2 aydır sesler çok yükseldi, HDD'den sürekli cızırtılar geliyor ve bilgisayar, soğutucu fan ile kullandığım halde en ufak oyun ve programda ısınıp yavaşlıyor. Ayrıca, adaptör ile kullanmama rağmen bazen açılışta kendini kapatıyor. Format atıp sistemi yeniden kurmama rağmen çözüm alamadım ve sorunun donanımsal olduğuna karar verdim."

Servis tarihçesinde HDD'nin sorunlu bulunduğu, yedek parça beklendiği, daha sonra da tamir edildiği yazdı ve yaklaşık 1.5 hafta sonunda cihaz elime ulaştı.
Servis formunda sorun bulunamadığı, cihazın üstünde çizikler olduğu (en ufak bir iz yok) ve yeniden sistem kurulduğu yazıyordu. Ayrıca, kutuyla beraber yolladığım tüm belgeler zorla kutuya geri sokulmuştu. (Size saçma gelebilir ama ben elimdekileri oldukça temiz kullanmaya çalışıyorum, ayrıca 2 sene sonra bu cihazı satma planım da vardı o yüzden belgelere hiç dokunmuyordum bile.)

Göndermeden önce-sonra fotoğraflarına bir bakalım:

Zahit Dereli kişisinden fotoğraf(1).jpg
Zahit Dereli kişisinden fotoğraf.jpg

Sonra aradım Asus'u, dedim tamir edilmeden geri geldi cihaz. "Tamam, kaydınızı oluşturduk tekrar onarım başvurusunda bulunun biz gerekeni yapacağız." dediler. Aynı sorunlar neticesinde, önceki tamirde bir şey yapılmadığını belirterek tekrar yolladım. Bugün tarihçeye eklemeler yapılmış. Sonuç ne mi? Anladım ki "yedek parça bekleniyor" yazısı oyalamak için var ve cihazda boot/os sorunlu, donanımsal arıza bulunamadı, sistem güncellemeleri yapıldı yazılmış. Yahu önceki gönderişimde sistemi kendiniz kurmadınız mı o cihaza?

Fan sesi ve ısınma normal diyelim, harddisk in cızırtılı çalışması, sürekli ses yapması ve kendi kendine normal kullanımda yavaşlaması problem değil mi? Cihaz aldığımdan beri bu şekilde ve o HDD hiç sağlam durmuyor. Eninde sonunda bozulacak, benim başıma kalacak, olanlar dosyalarıma olacak. Pek çok laptop ve 2.5'luk disk kullandım, hiçbirinde böyle bir ses (cızırtı mı desem, takır tukur mu desem bilmiyorum) sorununa rastlamadım. HDD'yi değiştireyim desem sıfır aldığım ve bu şekilde gelen cihazın üstüne ek para koymam gerekecek ki öğrenci insanım, zorlayacak bu durum.

Sorun bende mi, adamlarda mı ondan da emin olamıyorum artık. Ne yapmam lazım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı