Rehber ASUS TUF A15 2023'te En az düzeyde performans kaybı ile sıcaklık düşürme yöntemi

Her ne kadar bu cihazlar 95 derecede bile çalışabilseler de bu durum uzun vadede iyi değildir, cihazın ömrünü azaltır. Şahsen bir ASUS TUF kullanıcısı olarak en tedirgin olduğum nokta ise sıcaklıklar ki pek çok kişi için böyle. Sıcaklıklar yüzünden bu cihazdan vaz geçen pek çok kişi gördüm. Bu yazımda sizlere sadece birkaç FPS fark ile sıcaklıklarınızı ciddi oranda nasıl düşürebileceğinizi göstereceğim. Öncelikle Oyunların genellikle en yüksek- Ultra ayarlarda test edildiğini belirtmek istiyorum. DLSS desteği olanlarda DLSS kullandım, FSR olanlarda ise FSR açmadım. Ayrıca yazıda belirteceğim MHz değerleri benim kendi cihazıma özeldir. Siz de cihazınıza göre bu değeri değiştirebilirsiniz. Ek olarak Intel işlemcili bir cihazda denemedim, o yüzden Intel konusunda performans nasıl olur bilmiyorum.

Testlerde Kullandığım Cihaz: ASUS TUF A15 --> RTX 4060 Ryzen 7 7735HS 24 GB 4800 MHz DDR5 RAM. Turbo Mod açılmıştır ve cihaz prizde kullanılmıştır.

Öncelikle bu yöntemi bizlere gösteren Vaçolo Gaming teşekkür ederim. Bu olayın yapılışını video olarak izlemek isterseniz de videoya bu linkten ulaşabilirsiniz. Videoya vakit ayıramayacaklar için ise testler ile birlikte yapılışı anlatacağım.

1. Adım: İlk olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisinden bir ayarı açmamız gerekiyor. Bu ayar sayesinde işlemcimizin MHz değeri ile oynayabileceğiz.
Windows'un arama kısmında Kayıt Defteri Düzenleyicisi/regedit yazın. Daha sonra alttaki satırı koplayıp üstte bulunan kısma yapıştırın.

Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power\PowerSettings\54533251-82be-4824-96c1-47b60b740d00\75b0ae3f-bce0-45a7-8c89-c9611c25e100

Bu noktaya geldiğinizde ise sağda bulunan Attributes dosyasını "1" olan değeri "2" yapın ve kapatın.
İlk adım.png

2. Adım: Denetim Masası'na gidin. Denetim Masası'ndan --> Donanım ve Ses --> Güç Seçenekleri yolunu izleyin. Burada Turbo modun yanında bulunan "Plan ayalarını değiştir" seçeneğine tıklayın. Daha sonra "Gelişmiş güç ayarlarını değiştir" seçeneğine tıklayın.

3. Adım: Açılan pencerede birkaç ayar göreceksiniz. Görseldeki gibi "İşlemci güç yönetimi --> En yüksek işlemci frekansı" yolunu izleyin. Daha sonra ise "Prize takılı" ibaresinde "0" değerini silip işlemcinize göre bir değer girin. Ben Ryzen 7 7735HS işlemcide 4200 MHz yaptım, lakin 4150 ve 4000 gibi seçenekler de denebilir, size kalmış.
Güç seçenekleri.png
4. Adım: Uygula seçeneğine basın ve artık tamamdır. Sıcaklıklarınızda düşüş göreceksiniz. Kaldırmak için ise değeri tekrar "0" yapabilirsiniz.

Şimdi ise karşılaştırmalı görebileceğiniz şekilde performansları inceleyelim;

Görebileceğiniz üzere performans değeri sadece 1-2 FPS ama sıcaklık değerleri 5 bazen 10 dereceyi bulabiliyor. Siz de bu yöntem ile cihazınızın ömrünü arttırabilirsiniz. Ayrıca cihaz daha serin çalışacağı için rahatsız edici fan sesinden de kurtulabilirsiniz! Daha farklı değerleri deneyerek sıcaklık daha da düşürebilirsiniz. Umarım bu rehber sizlere yardımcı olur.

@Artoria Pendragon hocam siz sitede daha aktifsiniz. Eğer ASUS TUF A15 cihazlarda sıcaklık sorunu yaşayan olursa bu konuya yönlendirirseniz sevinirim. Maksat insanlara yardımcı olalım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam ona bile gerek yok. En yüksek MHz değerini tekrar '0' yaptığınızda sınır kalkmış oluyor. Daha önce 6000 serisi ile bir arkadaş yapmamıştı ama siz de deneyin mümkünse. Başka Ryzen cihazım olmadığı için deneyemiyorum maalesef. Aylardır bu şekilde kullanıyorum, çok şükür bir sıkıntı yaşamadım.
Intelde işe yariyormu ?

Hocam ona bile gerek yok. En yüksek MHz değerini tekrar '0' yaptığınızda sınır kalkmış oluyor. Daha önce 6000 serisi ile bir arkadaş yapmamıştı ama siz de deneyin mümkünse. Başka Ryzen cihazım olmadığı için deneyemiyorum maalesef. Aylardır bu şekilde kullanıyorum, çok şükür bir sıkıntı yaşamadım.
Tamamdır hocam ideal MHz değerini belirlemem için oyun esnasında hızları ve ısıyı biraz gözlemlemem gerek. Kaça gelince drop yapıyor vs..
En geç yarın bir inceleme paylaşırım.
Denemek isteme sebebim aslında performansdan ziyade bataryanın ömrü. Çünkü gerçekten bataryaların en büyük düşmanı yüksek ısı daha 3 aylık cihazı 90 derecelerde kullanıp bataryayı öldürmek istemiyorum.

Tamamdır hocam ideal MHz değerini belirlemem için oyun esnasında hızları ve ısıyı biraz gözlemlemem gerek. Kaça gelince drop yapıyor vs..
En geç yarın bir inceleme paylaşırım.
Denemek isteme sebebim aslında performansdan ziyade bataryanın ömrü. Çünkü gerçekten bataryaların en büyük düşmanı yüksek ısı daha 3 aylık cihazı 90 derecelerde kullanıp bataryayı öldürmek istemiyorum.
Aynen öyle hocam. Isı istenmeyen bir şey. Cihazın ömrünü arttırıyor dediğim için de kızdılar bana. Umarım işe yarar. Biraz uğraş istiyor. Ben bile o kadar detaylı yapmadım, belki daha aşağılara bile inebilirim.

@sefasahin34 10. nesilde pek de işe yaramıyor hocam. Yine de kendiniz deneyebilirsiniz. Eğer işe yararsa bildiriseniz çok mutlu olurum.

@Lejax
hocam Regedit'ten anlattığınız şekilde konfigüre ettim ve CPU'yu farklı hızlarda son birkaç saattir oyunda deniyorum. Öncelikle:

• Cihazım Asus TUF Gaming HN052. İşlemcim AMD 6800h, boost'lu hızı 4.700 MHz.
  • 6 adet fanlı soğutucu laptop altlığı kullanıyorum.
  • Oynadığım oyun Gameloop emulator içinde Call of Duty Mobile. Emulatorun desteklediği max FPS 120.
  • MUX açık. Fanlar Turbo modda. Şarja takılı. Test esnasında oda sıcaklığı 25 derece.
  • Ölçümler MSI Afterburner ile yapıldı.
Sonuçlar şöyle oldu:

Hız düşürme işleminden önce:

Oyundayken CPU 4400 MHz'de 80 derece ısıda 100-120 arası FPS değerleri alıyordum. Çok ağır sahnelerde yaklaşık 80 FPS'ye düşüyordu.

Hızı 4200 MHz'e düşürdükten sonra

FPS 90-100 gibi gezindi, ısı 70 derece civarlarındaydı.

Hızı 4000 MHz'e düşürünce

FPS boş sahnelerde bile 80'lere düştü. Isı 65 derece.

Sonuçlar beni de şaşırttı. CPU default ayarlardayken yaşadığım FPS kaybının sebebi ısınma değilmiş en azından bunu öğrenmiş oldum. Sanırım sıkıntı, hala Android 7 kullanan dandik Gameloop'un yeterince optimize olmaması.

Yine de aşırı ısınma şikayeti olan ve FPS drop yiyenlerin bu işlemi denemesi gerektiğini düşünüyorum çünkü stadart ayarlarda 95-100 gibi derecelerde yaşayacağınız FPS kaybı, bu işlemin yarattığı FPS kaybından çok daha fazla olur. Ayrıca zaten riskli bir işlem de değil.

Son olarak ısı düşürmenin cihazın ömrüne katkısına değinmek istiyorum. Arkadaşlar telefondan laptopa kadar her yerde kullanılan lityum pillerin ortak özelliği çok düşük veya yüksek ısıdan çabuk etkilenirler. Bataryanızı uzun süre maksimum verimlilikle kullanmak istiyorsanız ortalama bir ısıda tutmanız gerek. Biliyorum gaming laptoplarda bu o kadar kolay değil ama eğer pil ömrü birinci önceliğinizse ısınmayı azaltarak en az zararla pil ömrünü uzatabilirsiniz.

Lejax'a faydalı paylaşımı için teşekkür ediyorum. Deneyip farklı sonuçlar alanlar olabilir, takipte olacağım.

Bu testler altta fanlı laptop soğutucular varken mi yapılmış hocam?
Evet hocam.

@Lejax
hocam Regedit'ten anlattığınız şekilde konfigüre ettim ve CPU'yu farklı hızlarda son birkaç saattir oyunda deniyorum. Öncelikle:

• Cihazım Asus TUF Gaming HN052. İşlemcim AMD 6800h, boost'lu hızı 4.700 MHz.
  • 6 adet fanlı soğutucu laptop altlığı kullanıyorum.
  • Oynadığım oyun Gameloop emulator içinde Call of Duty Mobile. Emulatorun desteklediği max FPS 120.
  • MUX açık. Fanlar Turbo modda. Şarja takılı. Test esnasında oda sıcaklığı 25 derece.
  • Ölçümler MSI Afterburner ile yapıldı.
Sonuçlar şöyle oldu:

Hız düşürme işleminden önce:

Oyundayken CPU 4400 MHz'de 80 derece ısıda 100-120 arası FPS değerleri alıyordum. Çok ağır sahnelerde yaklaşık 80 FPS'ye düşüyordu.

Hızı 4200 MHz'e düşürdükten sonra

FPS 90-100 gibi gezindi, ısı 70 derece civarlarındaydı.

Hızı 4000 MHz'e düşürünce

FPS boş sahnelerde bile 80'lere düştü. Isı 65 derece.

Sonuçlar beni de şaşırttı. CPU default ayarlardayken yaşadığım FPS kaybının sebebi ısınma değilmiş en azından bunu öğrenmiş oldum. Sanırım sıkıntı, hala Android 7 kullanan dandik Gameloop'un yeterince optimize olmaması.

Yine de aşırı ısınma şikayeti olan ve FPS drop yiyenlerin bu işlemi denemesi gerektiğini düşünüyorum çünkü stadart ayarlarda 95-100 gibi derecelerde yaşayacağınız FPS kaybı, bu işlemin yarattığı FPS kaybından çok daha fazla olur. Ayrıca zaten riskli bir işlem de değil.

Son olarak ısı düşürmenin cihazın ömrüne katkısına değinmek istiyorum. Arkadaşlar telefondan laptopa kadar her yerde kullanılan lityum pillerin ortak özelliği çok düşük veya yüksek ısıdan çabuk etkilenirler. Bataryanızı uzun süre maksimum verimlilikle kullanmak istiyorsanız ortalama bir ısıda tutmanız gerek. Biliyorum gaming laptoplarda bu o kadar kolay değil ama eğer pil ömrü birinci önceliğinizse ısınmayı azaltarak en az zararla pil ömrünü uzatabilirsiniz.

Lejax'a faydalı paylaşımı için teşekkür ediyorum. Deneyip farklı sonuçlar alanlar olabilir, takipte olacağım.
Hocam bir daha GPU tabanlı bir oyunda dener misiniz? CPU tabanlı oyunlarda fark daha fazla oluyor sınırlandırmadan ötürü. Yanlış hatırlamıyorsam belirtmiştim bunu ama unuttuysam kusura bakmayın. Yine de sıcaklık değerleri bu sıcak havalara göre güzel. Sıcaklık için dediklerinize de imzamı atarım :D Henüz başında olsam da ben bir elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim. Burada sıcaklığın iyi bir şey olmadığını anlatamadım. Hatta yıllardır bilgisayarcılık yapan biri affedersiniz ileride benden bir cacık olmayacağını bile söyledi:D Acaba yanlış mı biliyorum diye kendimden şüphe ettim en son. GPU tabanlı bir oyunda deneyebilirseniz çok mutlu olurum. Elimde yeteri kadar farklı donanım olmadığı için başka işlemcilerde deneyemedim.

Son düzenleme:
Evet hocam.

Hocam bir daha GPU tabanlı bir oyunda dener misiniz? CPU tabanlı oyunlarda fark daha fazla oluyor sınırlandırmadan ötürü. Yanlış hatırlamıyorsam belirtmiştim bunu ama unuttuysam kusura bakmayın. Yine de sıcaklık değerleri bu sıcak havalara göre güzel. Sıcaklık için dediklerinize de imzamı atarım :D Henüz başında olsam da ben bir elektrik elektronik mühendisliği öğrencisiyim. Burada sıcaklığın iyi bir şey olmadığını anlatamadım. Hatta yıllardır bilgisayarcılık yapan biri affedersiniz ileride benden bir cacık olmayacağını bile söyledi:D Acaba yanlış mı biliyorum diye kendimden şüphe ettim en son. GPU tabanlı bir oyunda deneyebilirseniz çok mutlu olurum. Elimde yeteri kadar farklı donanım olmadığı için başka işlemcilerde deneyemedim.
Oynadığım tek oyun bu hocam steam falan ortamlarına hiç girmedim ama önereceğiniz GPU tabanlı ücretsiz bir şey varsa deneyeyim?

@Cermen hocam ücretsiz oyunlar genellikle CPU tabanlı oluyor. Şu an benim de aklıma bir şey gelmiyor:D

Geri
Yukarı