Rehber ASUS TUF A15 2023'te En az düzeyde performans kaybı ile sıcaklık düşürme yöntemi

Her ne kadar bu cihazlar 95 derecede bile çalışabilseler de bu durum uzun vadede iyi değildir, cihazın ömrünü azaltır. Şahsen bir ASUS TUF kullanıcısı olarak en tedirgin olduğum nokta ise sıcaklıklar ki pek çok kişi için böyle. Sıcaklıklar yüzünden bu cihazdan vaz geçen pek çok kişi gördüm. Bu yazımda sizlere sadece birkaç FPS fark ile sıcaklıklarınızı ciddi oranda nasıl düşürebileceğinizi göstereceğim. Öncelikle Oyunların genellikle en yüksek- Ultra ayarlarda test edildiğini belirtmek istiyorum. DLSS desteği olanlarda DLSS kullandım, FSR olanlarda ise FSR açmadım. Ayrıca yazıda belirteceğim MHz değerleri benim kendi cihazıma özeldir. Siz de cihazınıza göre bu değeri değiştirebilirsiniz. Ek olarak Intel işlemcili bir cihazda denemedim, o yüzden Intel konusunda performans nasıl olur bilmiyorum.

Testlerde Kullandığım Cihaz: ASUS TUF A15 --> RTX 4060 Ryzen 7 7735HS 24 GB 4800 MHz DDR5 RAM. Turbo Mod açılmıştır ve cihaz prizde kullanılmıştır.

Öncelikle bu yöntemi bizlere gösteren Vaçolo Gaming teşekkür ederim. Bu olayın yapılışını video olarak izlemek isterseniz de videoya bu linkten ulaşabilirsiniz. Videoya vakit ayıramayacaklar için ise testler ile birlikte yapılışı anlatacağım.

1. Adım: İlk olarak Kayıt Defteri Düzenleyicisinden bir ayarı açmamız gerekiyor. Bu ayar sayesinde işlemcimizin MHz değeri ile oynayabileceğiz.
Windows'un arama kısmında Kayıt Defteri Düzenleyicisi/regedit yazın. Daha sonra alttaki satırı koplayıp üstte bulunan kısma yapıştırın.

Bilgisayar\HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power\PowerSettings\54533251-82be-4824-96c1-47b60b740d00\75b0ae3f-bce0-45a7-8c89-c9611c25e100

Bu noktaya geldiğinizde ise sağda bulunan Attributes dosyasını "1" olan değeri "2" yapın ve kapatın.
İlk adım.png

2. Adım: Denetim Masası'na gidin. Denetim Masası'ndan --> Donanım ve Ses --> Güç Seçenekleri yolunu izleyin. Burada Turbo modun yanında bulunan "Plan ayalarını değiştir" seçeneğine tıklayın. Daha sonra "Gelişmiş güç ayarlarını değiştir" seçeneğine tıklayın.

3. Adım: Açılan pencerede birkaç ayar göreceksiniz. Görseldeki gibi "İşlemci güç yönetimi --> En yüksek işlemci frekansı" yolunu izleyin. Daha sonra ise "Prize takılı" ibaresinde "0" değerini silip işlemcinize göre bir değer girin. Ben Ryzen 7 7735HS işlemcide 4200 MHz yaptım, lakin 4150 ve 4000 gibi seçenekler de denebilir, size kalmış.
Güç seçenekleri.png
4. Adım: Uygula seçeneğine basın ve artık tamamdır. Sıcaklıklarınızda düşüş göreceksiniz. Kaldırmak için ise değeri tekrar "0" yapabilirsiniz.

Şimdi ise karşılaştırmalı görebileceğiniz şekilde performansları inceleyelim;

Görebileceğiniz üzere performans değeri sadece 1-2 FPS ama sıcaklık değerleri 5 bazen 10 dereceyi bulabiliyor. Siz de bu yöntem ile cihazınızın ömrünü arttırabilirsiniz. Ayrıca cihaz daha serin çalışacağı için rahatsız edici fan sesinden de kurtulabilirsiniz! Daha farklı değerleri deneyerek sıcaklık daha da düşürebilirsiniz. Umarım bu rehber sizlere yardımcı olur.

@Artoria Pendragon hocam siz sitede daha aktifsiniz. Eğer ASUS TUF A15 cihazlarda sıcaklık sorunu yaşayan olursa bu konuya yönlendirirseniz sevinirim. Maksat insanlara yardımcı olalım.

Son düzenleyen: Moderatör:
@Blackbeard Hocam G-Helper'ı anlatabilir misiniz? Performans kaybı oluyor mu? Nasıl kullanılıyor. Ben de denemek isterim. Çok gördüm hiç denemedim. Bir de Armory Crate silmemize gerek var mı?

@Blackbeard hocam g-helper'ı anlatabilir misiniz? Performans kaybı oluyor mu? Nasıl kullanılıyor. Ben de denemek isterim. Çok gördüm hiç denemedim. Bir de Armoury Crate silmemize gerek var mı?

Hocam gönüllü arkadaşlar tarafından devamlı güncellenen basit arayüze sahip bir program. BF5, god of wat ve corona render motorunda denedim. Hepsinde gayet stabil çalışıyor. Benim için özellikle render önemliydi limit olmadan 90 derecede 4.4/5ghz ile 1.43 saniyede render alıyor. Limitli 85 derecede sabit 4.2/3ghz 1.45 saniyede render alıyor. Hız limiti, fan limiti, şarj yüzdesi, klavye RGB renkleri ve modları gibi birçok ayarı yapabiliyorsunuz. En güzel kısmı PC de başka bir ayar yapmadan tek tuşla Turbo'yu kapatıp açabiliyor veya direk işlemci sınırı koyabiliyorsun. ASUS kontrol merkezini ASUS'un sitesinden kaldırmak için bir eklenti var onu indiriyorsun o kalktıktan sonra G-helperi indir RAR dosyasından 3 tane dosyayı masaüstüne çıkar işlem tamamdır. Geri silmek istediğin o 3 dosyayı çöp kutusuna taşıman yeterli. Türkçe arayüze sahip bir program takıldığın kısım olursa etiketle beni yardımcı olurum. Bu benim kendime göre ayrladığım Turbo fan seçeneği hocam buradan referans alabilirsin.

Dosya Ekleri

• image.png
    image.png
    166,2 KB · Görüntüleme: 43
Son düzenleme:
Hocam gönüllü arkadaşlar tarafından devamlı güncellenen basit arayüze sahip bir program. BF5, god of wat ve corona render motorunda denedim. Hepsinde gayet stabil çalışıyor. Benim için özellikle render önemliydi limit olmadan 90 derecede 4.4/5ghz ile 1.43 saniyede render alıyor. Limitli 85 derecede sabit 4.2/3ghz 1.45 saniyede render alıyor. Hız limiti, fan limiti, şarj yüzdesi, klavye RGB renkleri ve modları gibi birçok ayarı yapabiliyorsunuz. En güzel kısmı PC de başka bir ayar yapmadan tek tuşla Turbo'yu kapatıp açabiliyor veya direk işlemci sınırı koyabiliyorsun. ASUS kontrol merkezini ASUS'un sitesinden kaldırmak için bir eklenti var onu indiriyorsun o kalktıktan sonra G-helperi indir RAR dosyasından 3 tane dosyayı masaüstüne çıkar işlem tamamdır. Geri silmek istediğin o 3 dosyayı çöp kutusuna taşıman yeterli. Türkçe arayüze sahip bir program takıldığın kısım olursa etiketle beni yardımcı olurum. Bu benim kendime göre ayrladığım Turbo fan seçeneği hocam buradan referans alabilirsin.
Hocam inceledim uygulama güzel görünüyor gerçekten. Peki Turbo modda sesi nasıl cihazın. Maalesef Turbo modda ses yüksek oluyor. Performansta da sıcaklıklar bir tık daha yüksek oluyor. Performans modunda deneyip sıcaklıkları ve performansı yazarım.

Hocam inceledim uygulama güzel görünüyor gerçekten. Peki Turbo modda sesi nasıl cihazın. Maalesef Turbo modda ses yüksek oluyor. Performansta da sıcaklıklar bir tık daha yüksek oluyor. Performans modunda deneyip sıcaklıkları ve performansı yazarım.

Hocam inceleyin de siz soyleyin rehber mi yoksa g helper mi daha iyi diye ayrıca uygulamadaki Turbo'nun önündeki dengeli mod performans modu mu oluyor?

@Blackbeard
Armory Crate Performans Modu.png
G-Helper 85 Dereceye Sınırlı Performans Modu.png
G-Helper Turbo Modu.png
Armory Crate Oynanmış Turbo Modu.png
G-Helper 85 Dereceye Sınırlı Turbo Modu.png

Hocam inceleyin de siz soyleyin rehber mi yoksa g helper mi daha iyi diye ayrıca uygulamadaki Turbo'nun önündeki dengeli mod performans modu mu oluyor?
Hocam 5 farklı modda görsel ekledim. Bu sefer 1-2 dakika sonra aynı alanda çektim. Görebildiğiniz gibi FPS değerleri aynı. Diğer değerlerde çok minimal farklar var lakin çok fark etmezsiniz. Ama ikisi arasında çok önemli bir fark var. Turbo modu sesli iken Performans modu sessiz. Bu da eğer yurtta falan kalıyorsanız çok büyük bir artı. Bunlar şu an kısa zamanda yapılmış bir test. Uzun vadede 85 derece sınırlamasının "throttle"a sebep olup olmayacağına bakmak gerekiyor. Biraz böyle oynacağım.

Son düzenleme:

Bende yük altında ortalama 5.000RPM dönüyor hocam oda ASUS kontrol merkezindeki Turbo moduna göre bayağı sessiz. Bir de ayar yaptıktan sonra özel fan eğrisini uygula, başlangıçta çalıştır, Auto apply gibi seçenekleri aktif etmeniz gerekli yoksa ayarladığınız gibi çalışmaz. Bazen yeni güncellemeler işlemci sıcaklık limitine sabit tutamayabiliyor eğer verimli çalıştığını düşünmezsen alt sürümünü dene hocam. Ben 4/5 güncelleme geriden geliyorum menmum olduğum için indirmedim.

Bende yük altında ortalama 5.000RPM dönüyor hocam oda ASUS kontrol merkezindeki Turbo moduna göre bayağı sessiz. Bir de ayar yaptıktan sonra özel fan eğrisini uygula, başlangıçta çalıştır, Auto apply gibi seçenekleri aktif etmeniz gerekli yoksa ayarladığınız gibi çalışmaz. Bazen yeni güncellemeler işlemci sıcaklık limitine sabit tutamayabiliyor eğer verimli çalıştığını düşünmezsen alt sürümünü dene hocam. Ben 4/5 güncelleme geriden geliyorum menmum olduğum için indirmedim.
Özel fan da paylaşabilir misiniz hocam? Şu an bu Performans modunu deneyip Throttle var mı yok mu bakacağım.

Özel fan da paylaşabilir misiniz hocam? Şu an bu performans modunu deneyip throttle var mı yok mu bakacağım.

Programın kendi içinde standart ayarla geliyor hocam. Sessiz ve dengeliyi standart kullanıyorum ama Turbo modu resimdeki gibi kendime göredan hızlarını ayarlayıp özel fan eğrisi tikini işaretledim artık ona göre çalışıyor. İşaretlemezsen kendi standart ayarlarında çalışır.

Özel fan da paylaşabilir misiniz hocam? Şu an bu performans modunu deneyip throttle var mı yok mu bakacağım.

Hocam onu da ögrenip sonuç olarak hangisini tercih ettigini sebebiyle belirtir misiniz? Dediginiz gibi FPS degerleri aynı kalmış ama sıcaklıklarda küçük küçük oynamalar olmuş. (https://www.technopat.net/sosyal/eklenti/armory-crate-performans-modu-png.1951507/ buradaki görsel hiçbir ayar yapılmamıs PC'nin normal performans modundaki hali mi?)

Programın kendi içinde standart ayarla geliyor hocam. Sessiz ve dengeliyi standart kullanıyorum ama Turbo modu resimdeki gibi kendime göredan hızlarını ayarlayıp özel fan eğrisi tikini işaretledim artık ona göre çalışıyor. İşaretlemezsen kendi standart ayarlarında çalışır.

Hocam size nereden ulaşabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
@Blackbeard hocam dün performans modunda çok sessiz çalışıyordu. Bugün ise tam tersine sanki Turbo moddaki gibi, sebebi ne olabilir? Fanlar 5700 RPM'de falan. Performans modu için de fan eğriniz var mı?

Geri
Yukarı