ASUS TUF A15, IPS Glow ve Klavye aydınlatma hatalarından ötürü iade edilebilir mi?

Jinned

Femtopat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba yeni aldığım ASUS TUF A15 (2023) laptopu 4 gündür kullanıyorum ve birkaç problemimi paylaşmak istiyorum:

1- internette gördüğüm ve araştırdığım oyun testlerine nazaran bilgisayarım daha yüksek FPS almasıyla birlikte daha da fazla ısınıyor. Bazı oyunlarda 10c°'lik bir fark olurken bazı oyunlarda 4-5c°'lik fark oluyor. Sürücülerim güncel ancak termal macunda bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum.

2- Bilgisayarımda IPS glow mevcut, evet farkındayım IPS bilgisayarın kaderidir glow ancak ekranın sol kısmının tamamen glow olması oldukça rahatsız edici ve korkutucu.

3- Klavyesindeki RGB'de beyaz ışığı açtığımda bazı tuşların kırmızı ve mavi rengi de yansıttığını fark ettim. Bu garantiye girer mi, klavye veya tuş değişimi yapılır mı? Biri aydınlatırsa sevinirim.

Sonuç olarak bu şekilde 3 sorunum var ve bu sorunlar için laptopumu garantiye mi göndermeliyim yoksa iade mi etmeliyim kararsız kaldım. Malum sebeplerden laptopu aldığım günden beri yaklaşık 4 bin liralık bir zam geldi bu yüzden garantiye göndermek daha mantıklı geliyor ancak bunların garanti kapsamına girip girmediğini ve derhal mı göndermeliyim yoksa bir miktar daha idare mi edeyim birisi yardımcı olursa çok güzel olur. Teşekkürler.

Klavyesi bu şekilde.

Dosya Ekleri

• IMG_20231014_053000.jpg
    IMG_20231014_053000.jpg
    74,1 KB · Görüntüleme: 50
Son düzenleyen: Moderatör:
Turbo modunda işlemci güç yönetimini agresiften devre dışına aldığımdan beri hiçbir oyunda 70+ derece görmedim ancak etkin veya agresif yaptığım anda direkt bir sıcaklık değeri artışı oluyor 80'in altına kolay kolay düşmüyor sebebini çözemedim.
Etkin ile devre dışı arasında Photoshop yazılımı açılırken 1 saniye fark ediyor özellikle test ettim.
Oyunda herhangi bir sıkıntı yok ama iş yaparken turbo boost kesinlikle açık olmalı.

Oyunlarda turbo boost açıkken 93 dereceleri görüyorum ben, özellikle Pubg gibi oyunlarda.

Etkin ile devre dışı arasında Photoshop yazılımı açılırken 1 saniye fark ediyor özellikle test ettim.
Oyunda herhangi bir sıkıntı yok ama iş yaparken turbo boost kesinlikle açık olmalı.

Oyunlarda turbo boost açıkken 93 dereceleri görüyorum ben, özellikle Pubg gibi oyunlarda.
Turbo Boost'ta işlemci güç yönetimini devre dışı bıraktığımda NFS Unbound oynarken maks grafik ayarlarında 70C°'yi geçmedim arada FPS dropları olsa da FPS'im genel olarak 90-120 seyirlerindeydi. Agresif modda ise 140-200 FPS alırken işlemci sabit 95C°'de çalışıyordu şahsen bu bana tuhaf geliyor.

Belli bir sıcaklığa kadar sabitleyip ona göre maksimum frekans açıyordur işlemci.
Bir de ne kadar güvenilir pek emin olamasam da malum bir sitenin benchmark testini yaptırdım:

127% Gaming
103% Desktop
130% Workstation

95% CPU
130% GPU
265% RAM
130% SSD

Sonuçları geldi bunlara güvenmeli miyim güvenmeliysem iyi mi?

Bir de ne kadar güvenilir pek emin olamasam da malum bir sitenin benchmark testini yaptırdım:

127% Gaming
103% Desktop
130% Workstation

95% CPU
130% GPU
265% RAM
130% SSD

Sonuçları geldi bunlara güvenmeli miyim güvenmeliysem iyi mi?
Bence fiyatına göre iyi değerler, CPU zaten uzun pil ömrü baz alınarak çıkarılmış bir CPU, i7 kadar güçlü değil ama i5'ten güçlü.

Öncelikle merhaba yeni aldığım ASUS TUF A15 (2023) laptopu 4 gündür kullanıyorum ve birkaç problemimi paylaşmak istiyorum:

1- internette gördüğüm ve araştırdığım oyun testlerine nazaran bilgisayarım daha yüksek FPS almasıyla birlikte daha da fazla ısınıyor. Bazı oyunlarda 10c°'lik bir fark olurken bazı oyunlarda 4-5c°'lik fark oluyor. Sürücülerim güncel ancak termal macunda bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum.

2- bilgisayarımda IPS glow mevcut, evet farkındayım IPS bilgisayarın kaderidir glow ancak ekranın sol kısmının tamamen glow olması oldukça rahatsız edici ve korkutucu.

3- klavyesindeki RGB'de beyaz ışığı açtığımda bazı tuşların kırmızı ve mavi rengi de yansıttığını fark ettim. Bu garantiye girer mi, klavye veya tuş değişimi yapılır mı? Biri aydınlatırsa sevinirim.

Sonuç olarak bu şekilde 3 sorunum var ve bu sorunlar için laptopumu garantiye mi göndermeliyim yoksa iade mi etmeliyim kararsız kaldım. Malum sebeplerden laptopu aldığım günden beri yaklaşık 4 bin liralık bir zam geldi bu yüzden garantiye göndermek daha mantıklı geliyor ancak bunların garanti kapsamına girip girmediğini ve derhal mı göndermeliyim yoksa bir miktar daha idare mi edeyim birisi yardımcı olursa çok güzel olur. Teşekkürler.

Klavyesi bu şekilde.

Hocam klavyede ve ekranda aynı sorun bende de var. Siz garantiye gönderdiniz mi veya arayıp sordunuz mu? Duruma göre değişim için bende talepte bulunmayı düşünüyorum.

Hocam klavyede ve ekranda aynı sorun bende de var. Siz garantiye gönderdiniz mi veya arayıp sordunuz mu? Duruma göre değişim için bende talepte bulunmayı düşünüyorum.
Hepsinde aynı sorun varmış değiştirmene gerek yok ama ben benimkini iade ettim. AMD sürücülerini güncelledikten sonra ağır bir performans kaybı yaşadı laptop kimse de yardımcı olmayınca iade etme gereği duydum.

Hepsinde aynı sorun varmış değiştirmene gerek yok ama ben benimkini iade ettim. AMD sürücülerini güncelledikten sonra ağır bir performans kaybı yaşadı laptop kimse de yardımcı olmayınca iade etme gereği duydum.

Peki bunu garanti üzerinden gönderip mi yaptın yoksa alındığın yere danışarak mı? Çünkü bende kronik sorunlar dışında görsel sorunlar var ek olarak ani FPS düşüşü oluyor. Mesela CS 2 de 200 FPS ise aniden 80'e çakılıyor. Bunun için değişim için garantiye göndersem mi diye düşünüyorum.

Peki bunu garanti üzerinden gönderip mi yaptın yoksa alındığın yere danışarak mı? Çünkü bende kronik sorunlar dışında görsel sorunlar var ek olarak ani FPS düşüşü oluyor. Mesela CS 2 de 200 FPS ise aniden 80'e çakılıyor. Bunun için değişim için garantiye göndersem mi diye düşünüyorum.
Stutter oluyor, bilgisayar yüksek sıcaklıklarda çalışıyorsa eğer kendini soğutmak için güç düşürüyor o da FPS'in anlık olarak düşmesine sebebiyet veriyor. Onu engellemek için Nvidia denetim masasından V-Sync veya G-Sync hangisi var bilmiyorum Türkçesi Dikey/Düşey Senkronizasyon olarak geçiyor onu açmayı deneyebilirsin.

Stutter oluyor, bilgisayar yüksek sıcaklıklarda çalışıyorsa eğer kendini soğutmak için güç düşürüyor o da FPS'in anlık olarak düşmesine sebebiyet veriyor. Onu engellemek için NVIDIA Denetim Masası'ndan V-Sync veya G-Sync hangisi var bilmiyorum türkçesi Dikey/Düşey senkronizasyon olarak geçiyor onu açmayı deneyebilirsin.

O hep açık. Oyunlarda 10 FPS bile düşse o düşüşü hissediyorum bir de CS gibi oyunlarda karakterin dış hattı bozuluyor saçma sapan hatalar alıyorum. Mafia Definitive Edition oynarken ara sahnenin birinde oyun aniden 5 FPS'ye düşüp kendini kapatmıştı. Yani anlamsız hatalar üstüne klavye meselesi IPS glow o bu canım sıkılıyor. Yetkili servis de uzak bir de yorumlara göre bayağı kötü bir hizmet sunuyorlar. Ne yapacağımı şaşırdım.

Geri
Yukarı