Asus TUF B450 Plus RAM frekans uyumsuzluğu

cihankumru

Hectopat
Asus TUF B450 Plus gaming anakartım ve GSKILL 8GB Ripjaws V Kırmızı DDR4 3000Mhz CL16 Single Kit RAM var. RAM 3000 Mhz olmasına rağmen 2133 Mhz çalışmaktadır alırken anakartın RAM ile uyumu olduğunu bilmiyordum. Ben sadece frekansı destekliyormu desteklemiyormu ona baktım. Bu sorun için anakartımın BIOS güncellemesini yaptım lakin D.O.C.P açtığımda bilgisayarım kendini 4 defa resetleyip BIOS ekranında hata vermekte. RAM geri iade etmeden bu işin bir çözümü var mı ya da ASUS bir sonraki BIOS güncellemesi ile bu sorunu çözebilir mi ?

Son düzenleyen: Moderatör:

QVL dosyasını indirip RAM kodunuza bakın kaç MHZ çalışmayı destekliyor.

Herhangi bir problem yok. BIOS ayarlarına girip RAM frekansını değiştirmeniz gerekmektedir, nasıl yapıldığına buradan bakabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

QVL dosyasını indirip RAM kodunuza bakın kaç MHZ çalışmayı destekliyor.

Ram kodum F4-3000C16S-8GVRB ama o dökümanda bulamıyorum.
Herhangi bir problem yok. BIOS ayarlarına girip RAM frekansını değiştirmeniz gerekmektedir, nasıl yapıldığına buradan bakabilirsiniz.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

bende aynısını yaptım ama sistem 4 defa kapanıp açılıyor sonra bios ekranında hata alıyorum ve hala 2133 mhz de çalışmaya devam ediyor.
Aynı anakartı ve aynı RAM’i kullanıyorum. BIOS’dan ayar yaptım 3.000 MHZ çalışıyor bende.
nasıl bir ayar yaptınız ?
Rami anakart üzerinde a1 a2 b1 b2 girişlerinden a1 re taktım 1 tane ram olduğu için farklı bir slota takmış olmam bişi değiştirirmi?

Son düzenleme:
RAM 3000 Mhz olmasına rağmen 2133 Mhz çalışmaktadır.
Hocam biosa girip ramin çalışma hızını sizin ayarlamanız gerekiyor anakartın standart ram çalıştırma hızı ile çalışıyordur. Corsair 3000Mhz ramim var benimki de başlangıçta 2133Mhz ile çalışıyordu ancak basit bir ayar ile 3000Mhz yaptım. İnternetten ram frekansı ayarlama yazıp bulabilirsiniz.

ÇÖZÜLDÜ arkadaşlar sorunu çözdüm sıkıntı ram slotundaymış ana kartın kataloğundaki 2. slota yani a2 ye takmamı söylemiş bende onu yaptım şuan sorunsuz 3000 mhzde çalışıyor.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı