ASUS TUF B450 PLUS vs Pro Gaming

Bir M.2 SSD alırsam ekran kartının hemen üstünde olması ısıya sebep olur mu diye düşünüyorum. Sırf bu yüzden bile Pro olan modeli alabilirim. Onun dışında pek fark göremedim ben.

Soğutma konusunda öyle olabilir ama ana kartları son derece başarılı. Ne gibi sorunlardan bahsediyorsunuz ?
Bir arkadaş anakartında ki VRM sıcaklıklarından dert yanıyordu forumda. Çok dandik olduğundan bahsediyordu kimseye önermiyordu.

Bu arada almak istediğiniz anakart 800 TL civarlarında, o kadar bütçeniz varsa bence onu alana kadar bu iki anakarttan birini alın:

Bir arkadaş anakartında ki VRM sıcaklıklarından dert yanıyordu forumda. Çok dandik olduğundan bahsediyordu kimseye önermiyordu.

Bu arada almak istediğiniz anakart 800 TL civarlarında, o kadar bütçeniz varsa bence onu alana kadar bu iki anakarttan birini alın:

Öyle bi şikayet göremedim hocam aramalarda. Sadece ekran kartı ısınma sorunu şikayetleri var.

Şu an Z270 Gaming Plus kullanıyorum. Bu modelde MOSFET soğutucu yok. Prime Test yaptığımda VRM sıcaklıkları 107 dereceyi görmüştü. Bu parçalar 120 dereceye kadar dayansa da 107 derece OC yapmana rağmen bence fazla.

TUF; Tomahawk, Mortar Titanium gibi modellerle rekabet edemese de pişman etmez. VRM'leri pek iç açıcı sayılmaz.

Pro ile Plus arasındaki en önemli fark faz tasarımı ve soğutma bloğunun daha büyük olması. Overclock yapmayacaksan Plus olanı alabilirsin. Diğer ufak detayları fark etmezsin bile kullanırken. Ama dediğin gibi fiyat farkı az ise orası ayrı konu. Pro modeli az da olsa daha iyi sonuçta.

Ben MSI'ın yukarıda bahsettiğim modellerini öneririm.

Ben de aynı ikilem de kalmıştım ve 40 lira (ben alırken öyleydi) fark için neden 2 tane M.2 yuvalı ve ses yongası/kartı daha iyi olanı almıyorum? Dedim ve Pro Gaming'i aldım. Ses (Pro: Realtek S1220A Plus: Realtek ALC887-VD2 ) ve Pro da 2 tane M.2 yuvası dışında farkı yok diye hatırlıyorum isterseniz Asus'un sitesinden karşılaştırmalı olarak bakabilirsiniz. (ben öyle yapmıştım net bilgi bulamayınca)

Şu an Z270 Gaming Plus kullanıyorum. Bu modelde MOSFET soğutucu yok. Prime Test yaptığımda VRM sıcaklıkları 107 dereceyi görmüştü. Bu parçalar 120 dereceye kadar dayansa da 107 derece OC yapmana rağmen bence fazla.
Aynen öyle. İşte böyle şeyler araştırılarak anakart tercihi yapılmalı. Bence şu anda almak istediğiniz TUF yerine GAMING PLUX MAX veya TOMAHAWK MAX alın. Zaten alacağınız anakart 800 TL, benim attığım GAMING PLUS MAX de 800 TL. Ya da paranızı biraz daha biriktirip TOMAHAWK MAX için zorlayın bütçenizi. İndirimlerde 700-750 TL'ye bulabilirsiniz TOMAHAWK MAX'i. Hatta 25$ Steam kodu bile veriyorlar yani 150 TL'ye yakın bir geri ödeme almış oluyorsunuz Steam'den. Anakart zaten 900-950 TL felan, 25 dolarlık Steam kodu sayesinde 150 TL geri ödeme alıyorsunuz ve oluyor size anakartın fiyatı 800 TL. Steam'de ki parayı bir şekilde nakite çevirirsiniz ama biraz zarar ederek çevirirsiniz.

Arkadaşlar ben Ryzen 3600 sisteme geçeceğim ve bu iki anakarttan birini almayı düşünüyorum. Plus ve Pro arasında küçük bir fiyat farkı var. Sadece dışarıdan gördüğüm kadarıyla Pro olan modelde iki tane M.2 SATA yuvası var Plus'ta bir tane. Başka ne farkları var bu iki anakartın?
Pro olanın VRM soğutmaları daha iyi. Yani daha iyi OC poyansiyeline sahip. Onu tavsiye ederim.

Aynen öyle. İşte böyle şeyler araştırılarak anakart tercihi yapılmalı. Bence şu anda almak istediğiniz TUF yerine GAMING PLUX MAX veya TOMAHAWK MAX alın. Zaten alacağınız anakart 800 TL, benim attığım GAMING PLUS MAX de 800 TL. Ya da paranızı biraz daha biriktirip TOMAHAWK MAX için zorlayın bütçenizi. İndirimlerde 700-750 TL'ye bulabilirsiniz TOMAHAWK MAX'i. Hatta 25$ Steam kodu bile veriyorlar yani 150 TL'ye yakın bir geri ödeme almış oluyorsunuz Steam'den. Anakart zaten 900-950 TL felan, 25 dolarlık Steam kodu sayesinde 150 TL geri ödeme alıyorsunuz ve oluyor size anakartın fiyatı 800 TL. Steam'de ki parayı bir şekilde nakite çevirirsiniz ama biraz zarar ederek çevirirsiniz.
Steam kodu olayı sona ermiş hocam ya. 31 Aralık'ta bitmiş süresi. Ama genede bu iki anakartı almanız daha iyi olur. TUF alana kadar kenara 100-150 TL daha koyun TOMAHAWK MAX alın.

Pro gaming kullanıyorum ve son derece de memnunum. Anakart yükte 35'i asla geçmedi. 4 tane 6 GB Sata portu var. Pro daha iyidir diye düşünüyorum. Bu arada bende ki ATX model.

Neden böyle dediniz ki ? TUF ekran kartlarının sorunlu olduğunu görmüştüm fakat anakartları neden kötü olsun ?
Kendisi kullanmamıştır kesin, duyuyor sağdan soldan gelip kötülüyor tipik Türk hastalığı.

Kendisi kullanmamıştır kesin, duyuyor sağdan soldan gelip kötülüyor tipik Türk hastalığı.
TUF serisinde anakartın en çok ısınan bölgesinde ısı sensörü yok. O 35 derece anakartın sol altındaki sensörü ölçtüğü değerdir büyük ihtimalle. Asıl sol üstte VRM'ler ısınır anakartta. Isı sensörü olmaması bile başlı başına eksi.

Dediğim gibi kullananı gerçekten üzmez, çoğu bileşeni dandik değil. Al kullan, pişman etmez.

Geri
Yukarı