ASUS TUF B450 PLUS'tan Gigabyte B550 Vision D'ye geçiş

0re21

Centipat
Daha fazla  
Dostlar merhaba,

ASUS TUF B450 PLUS anakarttan Gigabyte B550 Vision D modeline geçiş yapacağım fakat biraz da gözüm korkmuyor değil :( ASUS TUF'ı söküp Gigabyte'ı takma işlemi, kablolama işlemini düzgün yapma tarzı işler de biraz korkutsa da bir yandan da zevkli gelmiyor değil açıkçası. Ki zaten diğer anakartı sökmeden önce sağlaması olsun diye kablo yerlerinin fotoğraflarını çekmeyi düşünüyorum. Fakat beni en çok düşündüren şey; sistemi ve Windows'u yeniden kurmak. Misal şu anki anakart üzerinde bulunan ve Windows'un kurulu olduğu M.2 SSD'yi yeni anakarta takıp BIOS'dan da sistem açılırken ilk tanınan SSD olarak seçsem başka bir kurulum yapmama gerek olacak mı? Reset atma veya yeni Windows kurma konularında çok iyi değilim ne yazık ki :/ onun dışında XMP ayarlarını yapacağım ve tabii ki yeni bir Windows lisans Key almam gerekecek. Yalın bir dille biraz detaylı şekilde bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler ve iyi haftalar herkese.

pc1.jpg

Bu arada Sistemin başlangıçtan bu yana geldiği son hal de bu şekildedir...

pc6.jpg

pc5.jpg

pc3.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
USB belleğe Windows yazdırıp Boot edeceksiniz sadece başka bir şey yok. :D

Bu arada sisteminize aşık oldum. :D

Yapacağınız şeyler her şeyi sökmek. Sonra anakartı kasaya vidalamak. Sonra RAM'leri, akabinde sıvı soğutmayı montajlamak. Sonra da SSD'yi takacaksınız.

Bundan sonra güç ve ön panel bağlantılarını yapacaksınız. Sonra da ekran kartını takıp sistemi ateşleyeceksiniz.

Bundan sonra da tekrar Windows 10 kurmanız tavsiyemdir, zaten bir lisans anahtarı varsa anakart değiştirdiğinizde gidecektir.

Öncelikle kablolamada hiç bilmiyorsanız YouTube gibi platformlardan izleyiniz. Sonra ise sizin diğer hiçbir diskinizde Windows yok ise lisanlı bir şekilde M.2 SSD'den Windows aktarılacaktır.Hatta bunun için diğer disklerin SATA kablolarını çıkartabilirsiniz. Ve değişimi yaparken işlemciyi çıkartıp takarken dikkatli olunuz. Bir sıkıntı çıkacağını da zannetmiyorum.

USB belleğe Windows yazdırıp Boot edeceksiniz sadece başka bir şey yok. :D

Bu arada sisteminize aşık oldum. :D

Yapacağınız şeyler her şeyi sökmek. Sonra anakartı kasaya vidalamak. Sonra RAM'leri, akabinde sıvı soğutmayı montajlamak.

Bundan sonra güç ve ön panel bağlantılarını yapacaksınız. Sonra da ekran kartını takıp sistemi ateşleyeceksiniz.

Bundan sonra da tekrar Windows 10 kurmanız tavsiyemdir, zaten bir lisans anahtarı varsa anakart değiştirdiğinizde gidecektir.
İşte o USB belleğe Windows boot etme ve yeni bir Windows 10 kurma olayları benim gözümü korkutan :) sanırım biraz daha bolca USB'ye Windows yükleyip sonrasında kurma videoları izlemem lazım. Özellikle Recep ve Ali Bey'lerin sistem kurma rehberi videolarını çokça izlediğimden ana kart sökme ve montaj işlerine hakimim ama sistem kurma gibi ince teknik detaylarda eksikliğim var.

Bu arada sistem için güzel cümleleriniz için de çok teşekkür ederim, daha güzelleri sizlere de nasip olur inşallah :)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Gayet basit. Demek ki daha önce yapmadınız pek. Yapınca ne kadar basit olduğunu öğreniyorsunuz.

Öncelikle kablolamada hiç bilmiyorsanız YouTube gibi platformlardan izleyiniz. Sonra ise sizin diğer hiçbir diskinizde Windows yok ise lisanlı bir şekilde M.2 SSD'den Windows aktarılacaktır.Hatta bunun için diğer disklerin SATA kablolarını çıkartabilirsiniz. Ve değişimi yaparken işlemciyi çıkartıp takarken dikkatli olunuz. Bir sıkıntı çıkacağını da zannetmiyorum.
Teşekkürler cevap için. Aynen sökme takma işlemleri için çok detaylı güzel videolar var zaten, onları da bolca izledim, ki zaten şu ana kadar yeni fanlar olsun, 3600x'den 5600x'e geçişte yeni işlemci olsun, yeni sıvı soğutucu olsun hepsinin sökme ve montajını kendim yaptım izlediğim videolar sayesinde. benim gözümü korkutan sadece teknik detaylar, sistemsel durumlar yeni windows kurulumu, ssd tanımlama, bios işleri falan. Onları da izleyip izleyip halledeceğim umarım.

Gayet basit. Demek ki daha önce yapmadınız pek. Yapınca ne kadar basit olduğunu öğreniyorsunuz.
Dostum çok teşekkürler vidolar için. Ben bunları izleye izleye bu sistem kurma olayını da çözeceğim ;) Anakart şu an kutusunda yatıyor, kendimden emin olduktan sonra sanırım değişim işlemine başlarım :)

Dostum son bir soru; Mevcut anakart üzerinde takılı windows kurulu olan m2 ssd 'yi yeni anakarta takınca ve biostan ilk tanınacak ssd olacak şekilde seçince yine de bu işlemlere gerek kalıyor mu? Sistem ve anakart ssd yi ve windowsu tanımaz mı direk?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı