ASUS TUF B450 PRO GAMING Core Performance Boost Kapatma

anıloldac

Centipat
Bugün toplamış olduğum ASUS TUF B450 PRO GAMING ve Ryzen 5 3600X işlemcili bilgisayarımda işlemci voltajı fazla geldiği için işlemci sabit çalışmıyor. Forumda araştırdığıma göre Core performance Boost yani Turbo Boost kapatarak stabil çalışması sağlanabiliyormuş ama ASUS anakartın arayüzünde ben bu ayarı bulamadım. ASUS anakart kullanan biri bana bu ayarı söyleyebilir mi? Anakartın sıcaklığı 70 derecelere kadar ulaşıyor nedeni fazla voltaj sanırsam Turbo Boost'u kapatınca normale girer mi?

Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam speccy programı ryzenlar ilk çıktığından beri guncellenmedi diye biliyorum. O program sağlıklı olmayabilir değer okumak için.
Hwinfo64 kullanmanızı öneririm, sıcaklık ve voltaj değerlerine orada bakın.
Yazıma baslamadan önce; Core performance boost kapatmak için anakartinizda advanced sekmesinde AMD CBS kısmına gelin orada göreceksiniz ayarı.

Core performance boost kapatırsanız işlemciniz sabit base hızında ( 3.8 Ghz ) çalışacaktır. Bu net bir şekilde sıcaklıklarınızı düşürür. Fakat işlemciden tam anlamıyla yararlanamazsiniz. Ryzenlar yapıları gereği çok agresifler sürekli ani voltaj yüklemeleri indirmeleri ile saat hızlarını arttırıp düşürüyorlar. Burada yanlış çalışan bir durum yok o konuda da rahat olabilirsiniz. Ama derseniz ki daha sabit olsun benim tavsiyem manuel Voltaj vererek işlemciyi 4.2 de falan sabitlemek olabilir. Bunun içinde voltajı kendiniz tespit etmeniz gerekiyor. Bildiğim kadarıyla 1.35V üstü pek tavsiye edilmiyor. Bu işlere yabancı iseniz konunun başında dediğim programı kullanarak değerlere bakın. İçinize sinmiyorsa core performance boost kapatıp kapatmamak sizin elinizde.

Ekleme : Speccy güncellenmediği için anakart sıcaklığı olarak gördüğünüz sıcaklığın aslında işlemci sıcaklığınız olması muhtemeldir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı