ASUS TUF F15 3050 Ti düşük GPU kullanımı

absdev

Femtopat
Yer
Kırklareli
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Asus TUF FX506-HE
16 GB RAM
i5 11400H
512 GB SSD
RTX3050ti
Meslek
Yazılım Mühendisi
RAM
8 GB CL22 3200MHZ
SSD veya HDD modeli
Samsung 511gb
Ekran kartı
RTX 3050 Ti
İşlemci
i5 11400H
3 gün önce ASUS TUF F15 laptop aldım. GTA 5 oynuyorum ama GPU kullanımı yeri geliyor %20'lere kadar düşüyor. Ortalama ise 40-45 civarlarında. Tüm her şeyi ultraya alıp NVIDIA ayarlarını da kaliteye optimize ettiğimde GPU kullanımı artıyor hatta 99'a çıktığı da oluyor. Ancak bu sefer de kalitenin yükselmesinden kaynaklı yine 35-40 FPS alıyorum. Ben istiyorum ki ayarları biraz düşüreyim 70-80 FPS oynayayım. Ancak ben ayarları düşürünce bilgisayar bana FPS vermek yerine kendini rahatlatmayı tercih ediyor ve ekran kartı kullanımı %20'lere CPU kullanımı %2'lere kadar düşüyor. Hiçbir şekilde çözemiyorum delireceğim artık. RAM 8 GB Single channel. Bundan kaynaklı olabilir mi? Biliyorum 1 6 yapınca performansım artacak zaten de. GPU kullanımını etkileyecek mi?

Bütün ayarları ultraya çekin. Gelişmiş grafiklerdeki her şeyi kapatın. MSAA'yı 2X yapın.
Bunu yaptığımda gpu kullanımı artıyor. Bu sefer de yüksek ayarlardan dolayı fpsim çok düşüyor. Bunun orta yolu yok mudur. Ben düşük ayarlarda yüksek fps ile oyun oynayamayacak mıyım?

Bunu yaptığımda gpu kullanımı artıyor. Bu sefer de yüksek ayarlardan dolayı fpsim çok düşüyor. Bunun orta yolu yok mudur. Ben düşük ayarlarda yüksek fps ile oyun oynayamayacak mıyım?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dediğimi yaparsanız oynatması gerekli. Performans moduna alın cihazı. DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp yeniden yükleyin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dediğimi yaparsanız oynatması gerekli. Performans moduna alın cihazı. DDU ile ekran kartı sürücüsünü kaldırıp yeniden yükleyin.

Yaptım ancak maalesef durum hala aynı, videodaki değerler ile alakası bile yok. Format atıp Windows 10'a döndüm. Tekrardan dediğiniz ayarlarla deneyeceğim. Şimdilik oyunların inmesini bekliyorum. Witcher 3'te de deneyeceğim.

O işlemcinin kendine ait GPU'su da var acaba oyunda onu mu kullanıyor?

Hayır harici GPU kullanıyor kontrol ettim, sorun ise GPU'ya yük binmediği için FPS düşük kalıyor. GPU'ya yük binmesi için kaliteyi artırıyorum. Bu sefer de kalite çok yüksek olduğu için FPS düşük kalıyor.

Geri
Yukarı