ASUS TUF FX505GT RAM yükseltme

hellnoman

Femtopat
Yer
Aydın
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhabalar, 1 ay önce ASUS'un TUF FX505GT isimli modelini satın aldım. Bu Laptop'ın halihazırda 8 GB RAM'i var ve ekstra 1 slot boşluğu var. Bu Laptop'ı satın alma amacım çeşitli daw programları ile müzik kaydetmek, grafik ve video programları ile profesyonel tasarımlar, editler yapmak ve biraz da oyun oynamaktı. 8 GB RAM'in bu işlemler için yeterli olmadığını düşünüyorum ve yükseltme yapmak istiyorum. Açıkcası ekstra bir 8 GB RAM daha yerine 16 GB RAM almak istiyorum.
Sorularım kısaca şu şekilde:

-Bilgisayara 16 GB ekstra RAM eklemesi yaptığımda PC'de 24 GB RAM olacak. PC bu şekilde çalışır mı? Lütfen bu soruma gülmeyin, daha önce hiç 24 GB RAM'li PC görmedim. :D Not: Anakart 32 GB'a kadar destekliyor.
-Alttaki CPU-Z bilgilerine göre hangi RAM'i satın almalıyım?

RAM almakta kararlıyım yani lütfen "alma, 8 GB yeterli olur gibi yorumlar yapmayın. :)
Şimdiden teşekkürler. :)

Dosya Ekleri

• 1.PNG
    1.PNG
    138,5 KB · Görüntüleme: 375
  • 2.PNG
    2.PNG
    29,8 KB · Görüntüleme: 360
  • 3.PNG
    3.PNG
    39,5 KB · Görüntüleme: 311
  • 4.PNG
    4.PNG
    68,3 KB · Görüntüleme: 302
Son düzenleyen: Moderatör:
Ram almakta her ne kadar kararlı olsanız da şunu belirtmeliyim ki 16GB RAM eklediğinizde çift kanal performansından faydalanamayacaksınız.Dolayısı ile 8GB ram eklemeniz sizin için daha mantıklı olacaktır.24GB RAM ile de çalışır onda herhangi bir sorun yok.Öneri olarakta @Silinen üye arkadaşımızın dediği gibi 2666MHz CL19 ram almanız gerekmekte.Ayrıca ASUS modellerde RAM yükseltmeden önce teknik servis ile konuşmanızı tavsiye ederim.Bildiğim kadarı ile ASUS bu tür upgrade işlemlerine izin vermiyor.

16 GB DDR4 2666 Mhz CL19 özelliklerine sahip RAM almalısınız. Nereden aldığınız farketmez, ben bir örnek bırakıyorum. 24 GB sorun çıkartmaz gayet güzel kullanılır.

Cevabınız için teşekkürler. :) Bu Mhz'li ram'lere hemen göz atacağım.

Ram almakta her ne kadar kararlı olsanız da şunu belirtmeliyim ki 16GB RAM eklediğinizde çift kanal performansından faydalanamayacaksınız.Dolayısı ile 8GB ram eklemeniz sizin için daha mantıklı olacaktır.24GB RAM ile de çalışır onda herhangi bir sorun yok.Öneri olarakta @Silinen üye arkadaşımızın dediği gibi 2666MHz CL19 ram almanız gerekmekte.Ayrıca ASUS modellerde RAM yükseltmeden önce teknik servis ile konuşmanızı tavsiye ederim.Bildiğim kadarı ile ASUS bu tür upgrade işlemlerine izin vermiyor.

Bana 8GB RAM fiyat konusunda çok yardımcı olabilir ama ben şu an yükseltiyorken bir kere yapayım 2-3 yıl kafam rahat olsun diye düşünüyorum.
Şu an Romanya'dayım, hatta bilgisayarı da buradan satın aldım. Buradaki mağazalardan birine gidip soracağım yükseltme yapamazlarsa "DDR4 2666 Mhz CL19" özelliklerinde bir ram alsam Türkiye'ye döndüğümde elimde patlama ihtimali var mıdır? Sizce Türkiye'ye dönene kadar bekleyeyim mi?

Cevaplar için çok teşekkürler. :)

@hellnoman 8 GB RAM takarsanız en az 2-3 yıl kafanız rahat olur. Zaten 24 GB RAM kullanacak bir oyuna sizin CPU'nuz elvermez. Bence gereksiz masraf olur 16 GB. Diyorsanız ki Romanya'da ucuz, alayım. O zaman hayırlı olsun :)

RAM neden elinizde patlasın onu anlamadım. Nerede ucuzsa oradan alın hocam.

@hellnoman 8 GB RAM takarsanız en az 2-3 yıl kafanız rahat olur. Zaten 24 GB RAM kullanacak bir oyuna sizin CPU'nuz elvermez. Bence gereksiz masraf olur 16 GB. Diyorsanız ki Romanya'da ucuz, alayım. O zaman hayırlı olsun :)

RAM neden elinizde patlasın onu anlamadım. Nerede ucuzsa oradan alın hocam.

Patlamasından kastım, elimde kalmasıydı. Yanlış bir tabir kullanmak istemem.
@emredamar dostumun dedigi "çift kanal performansını" araştıracağım çünkü eğer 8 GB RAM takınca kafam daha rahat olacaksa neden 16 GB'a para vereyim. 😅

Çok teşekkürler cevap için.

Geri
Yukarı