Çözüldü ASUS TUF FX705DU performansı düşük

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ramoolife

Kilopat
Makaleler
5
Yer
Kocaeli,Gölcük
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba, başlıkta da belirttiğim gibi ASUS TUF FX705DU gaming laptopımda GTX 1660 Ti ekran kartı olmasına rağmen tam performans alamıyorum. Prize takıyorum, bütün yazılımlarını indirdim ama ne yaptıysam olmadı. İlk defa laptop kullanıyorum. Yapmadığım bir ayar mı var anlamadım. NVIDIA denetim masasındaki 3D ayarları da yapmıştım, Valorant'ta 60-90 FPS alıyorum. İnternetteki testleri izlediğimde 180-190 FPS değerleri oluyordu. Gözümden kaçan ya da bilmediğim bir ayar mı var, yoksa cihazda mı bir sıkıntı var? Yardımcı olursanız sevinirim, keyifli Sosyaller.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Evet tek kanal RAM 1x16 GB.
RAM çift kanal yapın hocam sorun düzelecektir. Konu Mux Switch ile alakalı. Bunun da çözümü çift kanal RAM yapmaktır. Mux switch kısaca bahsetmem gerekirse; masaüstü bilgisayarlarda monitör ekran kartına direkt HDMI yada Display Portu ile bağlanır ve siz direkt ekran kartından görüntü alırsınız değil mi? Evet. Ancak dizüstü bilgisayarlarda iş bu şekilde değil. Sizin monitörünüz anakart üzerinde işlemcinizin dahili grafik kartına bağlı. Yani görütüyü onun üzerinden alıyorsunuz. Siz oyun oynayınca da görüntü yine dahili grafik kartınızdan geliyor. Ancak değişen şey harici ekran kartınız (Nvidia) %60 güç + dahili grafik kartınız (İntel HD) %40 güç = toplam aldığınız FPS. Yani siz isteseniz de tam güçte kullanamıyorsunuz. Bunun çözümü asıl çözümü Mux switch. Bu mux elaman sizin normalde işlemcinize bağlı olan monitörünüzü anakartta ortak bir yere bağlıyor ve isterseniz tam güçte Nvidia kullanabiliyorsunuz. Ancak ne yazık ki piyasadaki cihazların %90'nında yok bu teknoloji. Bunun alternatif çözümü çift kanal RAM. Çift kanal RAM yaparsanız Nivdia ekran kartınızı %85-%98 oranında kullanabiliyorsunuz. Aynı sorunu yaşayan insanların hepsine yardımcı olmaya çalışıyorum. Aşağıda sizinle aynı sorunu yaşayan çözülmüş konular var bakabilirsiniz.

Referans link1: Çözüldü: ASUS TUF F15 FX506LU-HN003 düşük FPS
Referans link2: RTX ekran kartlı laptoplardaki FPS düşüşünün çözümü
Referans link3: ASUS ROG STRIX G15/17 FPS düşüşü
Bir şey değil hocam😄. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım😊. Çözüm olarak işaretlerseniz (cevabımın yanındaki tik işaretini seçerek) başka insanlarda sizin konunuzu örnek gösterebilirim. Bu sayede diğer insanların da sorunlarını çözebiliriz.

@xbea Hocam merhabalar, bu konu çözülmüş fakat size özelden mesaj atma seçeneğim var mı forumda bulamadığım için buradan yazma gereksinimi duydum, konu hakkında ki çözümlerinizi gördükten sonra özellikle. Ben dün Vatan Bilgisayar'dan Acer marka AN515-54-52qq model Nitro 5 Gaming laptop aldım. Donanım olarak bana sundukları 8 GB RAM, i5 9300H işlemci, RTX 2060 6 GB ekran kartı ve Intel UHD 630 grafik kartı. Fakat benim bir mazuratım var. Valorant ve CS:GO gibi FPS oyunlarında işlemci sıcaklığı 88 92 derecelere kadar çıkıyor ve işlemci kullanımı çok oluyor. FPS değerleri de Ultra ayarlarda da düşük ayarlarda da ayni seviyeler de 80-120 arası seyrediyor. Benim sizlere sorum, işlemci ekran kartına yetişemeyip darboğaz mi yapıyor? Yoksa 8 GB tek kanallı RAM mi bu sorunun sebebi sizce? Çünkü RAM diye düşünüyorum bu sefer de diyorum ki, Valorant'tan örnek vereyim 200 - 250 civarlarında olması gereken FPS'min tek sorumlusu 8 GB RAM mi? Bir RAM taksam 100 120 FPS artış yaşayıp laptopumun bana vereceği gerçek performansı alacak mıyım? Yoksa yanılıyorum işlemci ekran kartı noktasında yetersiz kalıp dar boğaza mı giriyor?
Bir şey değil hocam😄. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım😊. Çözüm olarak işaretlerseniz (cevabımın yanındaki tik işaretini seçerek) başka insanlarda sizin konunuzu örnek gösterebilirim. Bu sayede diğer insanların da sorunlarını çözebiliriz.

Profilime bakacak olursanız başlık açtım sorunumu detaylı, görseller ile belirttim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

@xbea Hocam merhabalar, bu konu çözülmüş fakat size özelden mesaj atma seçeneğim var mı forumda bulamadığım için buradan yazma gereksinimi duydum, konu hakkında ki çözümlerinizi gördükten sonra özellikle. Ben dün Vatan Bilgisayar'dan Acer marka AN515-54-52qq model Nitro 5 Gaming laptop aldım. Donanım olarak bana sundukları 8 GB RAM, i5 9300H işlemci, RTX 2060 6 GB ekran kartı ve Intel UHD 630 grafik kartı. Fakat benim bir mazuratım var. Valorant ve CS:GO gibi FPS oyunlarında işlemci sıcaklığı 88 92 derecelere kadar çıkıyor ve işlemci kullanımı çok oluyor. FPS değerleri de Ultra ayarlarda da düşük ayarlarda da ayni seviyeler de 80-120 arası seyrediyor. Benim sizlere sorum, işlemci ekran kartına yetişemeyip darboğaz mi yapıyor? Yoksa 8 GB tek kanallı RAM mi bu sorunun sebebi sizce? Çünkü RAM diye düşünüyorum bu sefer de diyorum ki, Valorant'tan örnek vereyim 200 - 250 civarlarında olması gereken FPS'min tek sorumlusu 8 GB RAM mi? Bir RAM taksam 100 120 FPS artış yaşayıp laptopumun bana vereceği gerçek performansı alacak mıyım? Yoksa yanılıyorum işlemci ekran kartı noktasında yetersiz kalıp dar boğaza mı giriyor?

Profilime bakacak olursanız başlık açtım sorunumu detaylı, görseller ile belirttim. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Hocam sorun net: Çift kanal RAM. Sadece bu konu değil daha bir çok konuyu çözdüm. Şu anda en güncel cihazlardan biri olan ASUS ROG STRİX G513QM-HN81 modelinde bile aynı sorun vardı. Hatta bakınız mesajları aynen alıntılıyorum:

Merhaba arkadaşlar,

Bugün aşağıda paylaştığım ramler tarafıma ulaştı ve cihazı upgrade ettim. Beklediğimden yüksek bir performans artışı gerçekleşti. Ortalama 65-70 FPS aldığım Cod Warzone'da 105-110 FPS alıyorum. Ram alsam mı almasam mı diye şüpheye düşen arkadaşlar varsa kesinlikle çift 16 yapmalarını öneriyorum. Videolu bir şekilde tek ve çift ramin karşılaştırmasını yapacağım.

@xbea dostum yorumların için çok teşekkür ederim. senin fikirlerin olmasa büyük ihtimalle bu şekilde davranmayacaktım. tekrar tekrar çok teşekkür ederim.

Bu arada cihazın içerisinden şu ram çıktı ve satacağım. Benden alın gibi bir şey söylemiyorum sadece aynısından internetten daha rahat bulabilin diye seri numarasının gözüktüğü bir görsel paylaşıyorum.

9f4ee366-9a0f-49e4-a146-dd61206f18ef.jpg c62943f0-1d83-4519-bc81-a589cefc2a6f.jpg

Herkese iyi akşamlar diliyorum.

Arkadaşlar bugün ikinci RAM’i alıp 32GB’a yükselttim, Samsung marka 16GB DDR4 3200 MHz CL22 bir RAM aldım, şu an için hiçbir sıkıntı yok. WoW’da 60-70 FPS aldığım yerlerde artık 90-100 FPS, 100-110 FPS aldığım yerlerde de 140-150 FPS alıyorum. Beklediğimden bir tık daha yüksek bir performans artışı oldu.

MUX switch olmasa da şimdilik günü kurtardık gibi :)

Evet sorun dediğim gibi çift kanal RAM. Bunun dışında başka bir sorununuz var ise yardımcı olmaya çalışırım.

Hocam sorun net: Çift kanal RAM. Sadece bu konu değil daha bir çok konuyu çözdüm. Şu anda en güncel cihazlardan biri olan ASUS ROG STRİX G513QM-HN81 modelinde bile aynı sorun vardı. Hatta bakınız mesajları aynen alıntılıyorum:

Evet sorun dediğim gibi çift kanal RAM. Bunun dışında başka bir sorununuz var ise yardımcı olmaya çalışırım.
Hocam online oyunlardan bahsetmrniz dikkatimi çekti. Ben genelde AAA oyunlar oynuyorum, Forza Horizon 4, assassin's creed, rdr2 vb. Bu oyunlarda da aynı şekilde mi?

Hocam online oyunlardan bahsetmeniz dikkatimi çekti. Ben genelde AAA oyunlar oynuyorum, Forza Horizon 4, assassin's creed, rdr2 vb. Bu oyunlarda da aynı şekilde mi?
Hocam AAA kalite oyunlarda FPS farkı çok çok az olur. 3-5 FPS ancak fark eder ne yazık ki. Bu dediğim kural en çok A kalite (CS:GO, LoL, Valorant) sonrasında AA kalite (Apex Legends, CoD Warzone, PUBG) oyunlarda geçerli.

Hocam AAA kalite oyunlarda FPS farkı çok çok az olur. 3-5 FPS ancak fark eder ne yazık ki. Bu dediğim kural en çok A kalite (CS:GO, LoL, Valorant) sonrasında AA kalite (Apex Legends, CoD Warzone, PUBG) oyunlarda geçerli.
Hmm öyleyse ben ilave ram almaktan vazgeçtim, bu kara varmamda yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim hocam, beni 8-900 lira masraftan kurtardınız 😊

Hocam aynı marka model laptop bende de var birkaç saat önce RAM aldım fakat hiçbir düzelme olmadı bu konu hakkında da konu açtım eğer bildiğiniz yardımcı olabileceğiniz bir konu varsa sevinirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı