ASUS TUF Gaming A15 FA506ICB-HN105 laptopta Ghost Screen

mehmetyigit

Hectopat
Katılım
14 Ağustos 2019
Mesajlar
9
RAM
3200 MHz
SSD veya HDD modeli
M.2 SSD
Ekran kartı
Nvidia GeForce RTX 3050 (Laptop GPU)
İşlemci
AMD Ryzen 5 4600h (Laptop CPU)
Öncelikle bu konuyu hem aynı sorunla karşılaşıp Google'da aratanlar için hem de sizin de yarın bir gün başınıza gelirse bilginiz olsun diye açtım.

ASUS TUF Gaming A15 FA506ICB-HN105 laptopa sahibim.

Xbox Game Pass üzerinden arkadaşımla oynamak için FIFA22 indirdim. Takım seçme ekranındayken 10 dakikalığına dışarı çıkıp geldim. Geldiğimde ekranda bir titreme sorunu ile karşılaştım. Herhalde oyundandır diye düşünerek oyunu kapattım. Ardından bu takım seçme bölümünün hafif silik bir şekilde ekranda kaldığını (ekte görseli mevcut) gördüm.

Önce ilk yaptığım iş bu silik görüntünün yani "ghost screen (hayalet ekran)" denilen sorunun yazılımsal mı yoksa donanımsal mı olduğunu saptamak oldu. Arkadaşıma ekran görüntüsünü attım ve o görmediğini söyledi. Yani sorun donanımsaldı. Web sitelerinden ve forumlardan araştırdım. Benim gibi FIFA22'de sıkça bu sorunla karşılaşanların olduğunu fark ettim.

Sorunun kaynağının FreeSync olduğunu öğrendim. FIFA22'de ve FIFA23'te FreeSync açık olarak birkaç dakika AFK kalırsanız ekran titremeye ve ghost screen denen sorunla karşılaşmaya başlıyorsunuz. Bende 30 dakika içerisinde bu sorun kendi kendine düzeldi.

Forumdan bir üye bu sorunla karşılaşmış, sorun kendiliğinden geçtikten sonra emin olmak için FreeSync açık bir şekilde FIFA22'de 40 dakika AFK bırakmış ve yine aynı sorun ortaya çıkmış. Ghost screen kendiliğinden geçtikten sonra bu sefer FreeSync'ı AMD'nin yazılımı üzerinden kapatmış ve tekrar 40 dakika FIFA22'de AFK bırakmış. Tahmin edildiği gibi bu sefer herhangi bir titreme veya ghost screen sorunuyla karşılaşmamış.

Benim çok şaşırdığım nokta ekran görüntüsünde ghost screen gözükmüyor yani sorun donanımsal. Lakin sorunun kaynağı yazılımsal bir özelliğin açık kalması. Ayrıca ghost screen denilen lanet şey kendi kendine geçen bir şey değil, direkt olarak ekranın değişmesi gerekiyor her cihazda. Ben ilk defa böyle bir şey ile karşılaşıyorum. İlk başlarda çok telaşlanmıştım garantiye mi versem falan diye ama iyi ki araştırmışım.

Umarım sorununuza çözüm bulabilmişsinizdir. Az da olsa yardımcı olduysam ne mutlu bana. İyi Sosyaller.
 

Dosya Ekleri

  • Görsel 1.jpg
    Görsel 1.jpg
    59,5 KB · Görüntüleme: 21
Yukarı