ASUS TUF Gaming B550 PLUS BIOS güncelleme sorunu

James Fischer

Centipat
Katılım
17 Eylül 2020
Mesajlar
168
Çözümler
1
Arkadaşlar merhaba.
Konuyla ilgili tüm yazılanları okudum fakat problem devam etmekte. ASUS TUF Gaming B550 anakart ve Ryzen 5600X işlemciyi toplama rehberindeki şekilde topladım. PSU açtığımda anakarta elektrik geliyor fakat bilgisayar açılmıyor. HDMI sinyal yok uyarısı veriyor. BIOS güncelleme yapmam gerektiğini biliyorum. Tek çarem de USB ile bunu yapmak. Fakat FAT32 ve ayırma birimi varsayılan ve diğerlerini denememe rağmen BIOS tuşuna 3 saniye basınca 3 kere yanıp sönüyor ve sonra sabitleniyor. Sabitlenmesi USB'yi tanımadığı demekmiş, ASUS sitesinde "Fat16/32 ve tek bölümlü bellek kullanın" diye uyarmış. Nedir bu tek bölümlü bellek olayı bilemiyorum. Anakartın BIOS'u en sevmediğim şey, bir de komple tuğlaya çevirmekten korkuyorum işin açığı. Var mıdır yardımcı olabilecek birileri?
Arkadaşlar durum halloldu, umuyorum bu konuda benzer sorun yaşayıp bir de sıfır kartı servise göndermek zorunda kalan dostlara da yardımcı olur.
İlk etapta, sözgelimi B550 Plus modelse, B550M, Plus Wifi gibi diğer modellerin bioslarını indirmeyin, yok canım demeyin ilk yaptığım hata oydu.
8 Gb'lık eski bir bellek üzerine Fat32 varsayılan ayarlarda format attıktan sonra, B550 Plus için gereken bioslara girdim, en güncel olanı indirdiyseniz o olmuyor. En azından o ve bi altındaki bende olmadı. Yani BETA SÜRÜM yazanları kart okumadı.
1202 Bios versiyonunu bu belleğe atıp süreci tekrarlarsanız, tuşa 3 saniye basınca yanıp sönmeye başlayacak ve daha sonra yanıp sönmeye devam edecek, biraz hızlanıp birkaç dakika sonra da tamamen sönecek yeşil led. Bios yüklenmiş olacaktır. Dediğim gibi, her şeyi denedim fakat beni yanıltan Asus sitesinde en güncel olarak beta sürümlerinin konması oldu. 1212 ve 1216 idi sanırım, onlara bulaşmadan 1202 versiyonunu deneyin. Umarım yardımı olur.
 

bboOys

Hectopat
Katılım
15 Mart 2015
Mesajlar
9
bendeki kılı kıpardamıyor bununla birlikte power tuşuna basınca gecikme mevcut alalı 14 gün forumlara yazdım belki sistemsel yada biosla alakalı bir durumdur diye ama yok birtürlü düzelmedi
 
KS
KS
James Fischer

James Fischer

Centipat
Katılım
17 Eylül 2020
Mesajlar
168
Çözümler
1
Sadece güç beslemeyi açıp USB ile belirttiğim işlemleri yapınca benimki yükledi BIOS'u. Tekrar indirdiğiniz BIOS sürümüne bakın, belleği temiz formatlayıp bir daha deneyin açıkça yazdım yaptıklarımı. Eğer olmuyorsa aldığınız yere vakit geçirmeden başvurmakta fayda var.
 

bboOys

Hectopat
Katılım
15 Mart 2015
Mesajlar
9
wayyyy bbeeee 1 haftafır forumlarda yaz teknik destek iste sıkıntıya bak anakartın yanında verilen aleminyum tuşgiriş yeri bios tuşunu tam ortalayamadıgı için bios tuşunu basık bırakıyormuş oda beni her defasında pc açarken 1sn ile 8 sn arasında pc tepkime vermiyordu size sorunca farketttim ki o tuş pc bugluyormus Hey Allahım yaaa :) garantiye göndercekdim bide :D
 

Yeni konular

Yukarı