ASUS TUF Gaming F17 2021 laptopa yüksek watt değerli adaptör alınır mı?

qwertyklavye

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba. ASUS TUF Gaming F17 2021 model laptop kullanıyorum. Orijinalinde 200W adaptör var. Ancak gücü yetmiyor, cihaz oyun oynarken bataryadan yemeye başlıyor. Orijinal adaptörü 20v 10a. ASUS'un yüksek güçlü adaptörlerinden alsam mesela 230W adaptörün çıkışı 19.5v 11.8a. Bu değerlerin farklılığı cihazıma zarar verir mi? Orijinal ASUS ürününden bahsediyorum.

240W adaptör ise 20V 12A değerine sahip.

@Recep Baltaş @Ali Güngör @gen2 @Yener K.

Son düzenleme:
Zarar gelmez ama cihaz gücü kadar çalışır.

Merhaba. ASUS TUF Gaming F17 2021 model laptop kullanıyorum. Orijinalinde 200W adaptör var. Ancak gücü yetmiyor, cihaz oyun oynarken bataryadan yemeye başlıyor. Orijinal adaptörü 20v 10a. ASUS'un yüksek güçlü adaptörlerinden alsam mesela 230W adaptörün çıkışı 19.5v 11.8a. Bu değerlerin farklılığı cihazıma zarar verir mi? Orijinal ASUS ürününden bahsediyorum.

240W adaptör ise 20V 12A değerine sahip.

@Recep Baltaş @Ali Güngör @gen2 @Yener K.

Zarar vermez ama eger cihaz 200 wattin ustunu desteklemiyorsa faydalanamayabilirsin. Denemek lazim.

Hocam cihazda 95w ekran kartı var ancak tam performansında çalışamıyor. HW info programından anladığım kadarıyla güç yetersizliğinden dolayı ekran kartı throotle oluyor. Zaten oyun oynarken ağır yükte cihazın bataryasının %si düşüyor. Ben gücün yetmediğini düşünüyorum sizce nedir?
Zarar vermez ama eger cihaz 200 wattin ustunu desteklemiyorsa faydalanamayabilirsin. Denemek lazim.
Zarar gelmez ama cihaz gücü kadar çalışır.

200W adaptörün normalde yeterli olması lazım. Sıcaklık değerleri falan nasıl?

Hocam cihazda 95W ekran kartı var ancak tam performansında çalışamıyor. HW info programından anladığım kadarıyla güç yetersizliğinden dolayı ekran kartı throotle oluyor. Zaten oyun oynarken ağır yükte cihazın bataryasının %si düşüyor. Ben gücün yetmediğini düşünüyorum sizce nedir?

Watt yetersizliğinden throttle olmaz pil düşer sizin gördüğünüz gibi. Sizin laptopunuz 200W ile sınırlandırılmış olabilir yani 240W taksanizda giriş olarak 200W üstü çekmeyebilir. Denemek lazım zaten tek kazancınız pilin düşmemesi olur.

Gucun yetmedigi yerde bataryadan tamamliyor yani guc yetiyordur buyuk ihtimalle, Power limit throttle butun kartlarda olan bir şey.

Hocam bataryadan tamamlıyor olsa 95W olan ekran kartı 80W'larda çalışır mı sürekli? Monster cihazlara bakıyorum hiç böyle bir sorun yok. 12700H işlemci 130W RTX3060 var, 180W adaptörle besliyor cihazı çatır çatır. Bizimki 200W ama yetmiyor yine de.

Cihazım FX706HM modeli, linkten inceleyebilirsiniz. İçerisinde ekstra 16 GB RAM 1 TB SSD taktım.

200W adaptörün normalde yeterli olması lazım. Sıcaklık değerleri falan nasıl?

Sıcaklık değerleri ideal denilebilecek seviyede, 77-80 işlemci ekran kartı aynı hemen hemen.

Gucun yetmedigi yerde bataryadan tamamliyor yani guc yetiyordur buyuk ihtimalle, Power limit throttle butun kartlarda olan bir şey. Ekran parlakligini bir miktar dusurup CPU+GPU'ya undervolt yaparsan idare eder buyuk ihtimalle.

Denedim olmuyor.

Ekran kartı bazen anlık olarak 95 97'lere çıkıyor ama sonra direk 78-80 civarına düşüyor watt değeri. Yani bahsettiğim Monster gibi sürekli tam yükte çalışamıyor. Buna rağmen düşüyor batarya miktarı. Aynı oyunu Monster'de oynuyorum böyle bir sıkıntı yok ASUS'ta var ama bir türlü çözemedim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam bataryadan tamamlıyor olsa 95W olan ekran kartı 80W'larda çalışır mı sürekli? Monster cihazlara bakıyorum hiç böyle bir sorun yok. 12700H işlemci 130W RTX3060 var, 180W adaptörle besliyor cihazı çatır çatır. Bizimki 200W ama yetmiyor yine de.

Cihazım FX706HM modeli, linkten inceleyebilirsiniz. İçerisinde ekstra 16 GB RAM 1 TB SSD taktım.

Sıcaklık değerleri ideal denilebilecek seviyede, 77-80 işlemci ekran kartı aynı hemen hemen.

Denedim olmuyor.

Hocam sizin laptopunuzda güç yetersizliği ile ilgili bir sorun olduğunu sanmıyorum 200W zaten yeterli olmalı normalde. Servise gönderin belki bir problemi vardır çünkü bu olayın olması normal değil 200W yetmesi lazım.

Ekran kartı bazen anlık olarak 95 97'lere çıkıyor ama sonra direk 78-80 civarına düşüyor watt değeri. Yani bahsettiğim Monster gibi sürekli tam yükte çalışamıyor. Buna rağmen düşüyor batarya miktarı. Aynı oyunu Monster'de oynuyorum böyle bir sıkıntı yok ASUS'ta var ama bir türlü çözemedim.

Tamam zaten Dynamic Boost böyle çalışıyor. Islemcideki gereksiz gücü alıp ekran kartına veriyor çünkü işlemcinin o kadar güce ihtiyacı olmuyor genelde. Ama genelde.

Hocam sizin laptopunuzda güç yetersizliği ile ilgili bir sorun olduğunu sanmıyorum 200W zaten yeterli olmalı normalde. Servise gönderin belki bir problemi vardır çünkü bu olayın olması normal değil 200W yetmesi lazım.

Tamam zaten Dynamic Boost böyle çalışıyor. Islemcideki gereksiz gücü alıp ekran kartına veriyor çünkü işlemcinin o kadar güce ihtiyacı olmuyor genelde. Ama genelde.

Hocam servise gönderdim bir sorun olmadığını söylediler. İşlemcideki gereksiz gücü alıyor ekran kartına veriyorsa neden oyunda veremiyor o zaman? Onu anlayamadım ki ama.

11800H +130W RTX 3060 olan Monster 180W adaptörle şarj marj düşmeden 125-127W ile güzel güzel çalışıyor. Benim makine 95W ekran kartını besleyemiyor üstüne bir de bataryadan düşüyor. Anlayamıyorum yani ne olduğunu ne bittiğini.

Yeni konular

Geri
Yukarı