Asus TUF Gaming VG259QM Ghosting Sorunu

Arkadaşlar merhaba bugün Asus TUF Gaming VG259QM model 280hz 1ms IPS oyuncu monitörüm geldi. DisplayPort 1.2 ile bağladım, ekran kartım ise GTX 750 Ti.

Öyle büyük oyunlar oynamıyorum hatta oyun oynamıyorum sadece webde surf felan güzel gözüksün diye bu monitörü satın aldım. Şimdi sorun şu, ufotest sitesine girdiğimde blur testleri felan inanılmaz iyi, monitörde baya baya motion blur vs. yok. Ama sıkıntı şu ki, ufo testte motion blur göstermeyen monitör, mouse'u hızlı hızlı çevirince arkasında 7-8 tane gölgesini bırakıyor. Mouse ayarlarından baktım, o gölgeleme özelliği de açık değil. 280hz 1ms monitörde ne kadar hızlı çevirirsem çevireyim tek bir mouse göreceğimi düşünüyordum ancak öyle olmadı.

Ayrıca bir text dosyasına rastgele metinler yazıp text dosyasını hızlı hızlı salladığımda yine ghosting oluşuyor okuması güç bir hale geliyor.

Sorun nedir?

Ekran kartı vs. her şey güncel. Acaba sorun Windows 7 kullanıyor olmam mı? Açıkçası 7'de çözümü varsa 10'a geçmek istemiyorum.
Hocam 750ti ile 240hz rahat oluyor mu? Kendimde öyle bişey yapıcam 750ti alıp önerir misiniz? Ghosting sorununu çözdünüz mü?

Hocam 750ti ile 240hz rahat oluyor mu? Kendimde öyle bişey yapıcam 750ti alıp önerir misiniz? Ghosting sorununu çözdünüz mü?

Ghosting sorununun sebebi OverDrive ayarının 20 den fazla olması. 240-280 Hz'de en iyi OverDrive ayarı 80. En net görüntüyü böyle alıyorsun ama FPS sabit olarak 240 ve 280 olacak ve aşagıya düşmeyecek. OverDrive 20 üstüyken 60 FPS bir görüntüde en 1000 liralık sıradan monitörden bile daha kötü ghosting olur. 1 Ms GTG diye satılan bu monitörün 60-144 arası FPS'de OverDrive ayarı 0 ve ya 20 olmalı yoksa tersine ghosting yaşarsınız. Bu sebeple bu monitörün OverDrive ayarını 0-20 seviyesinde kullanın. 240 FPS'den aşagıya düşmediginiz oyunlarda ise OverDrive ayarınız 80 olsun.

Aynı monitörü kullanıyorum ve aynı konudan şikayetçiyim. Farem 1000 Hz. Sorunu nasıl çözebilirim yoksa garantiye göndereceğim monitöru.

Geri
Yukarı