ASUS TUF GT502 kasa için fan seçimi nasıl olmalı?

tamamdır hocam teşekkür ederim paket olarak almak fiyat açısından da daha uygun sanırım.

haklısınız hocam fiyatları normalden yüksek bence de. fanların statik basınçlı fan olup olmadığını nasıl anlayabilirim bilginiz var mı?
Bilgim yok malesef. Ama muhtemelen önemli bir özellik ise lian li fanlarında mevcuttur. Piyasanın en üst segment fanları. Bir eksiği olduğunu sanmıyorum.

Üstte 360 radyatör var hocam. Anladığım kadarıyla biraz sıkıntılı bu kasanın soğuması o zaman.

Şunu da sorayım hocam; p statik basınçlı fan kullan dediniz. Fanların statik basınçlı olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Tamamdır üstte 360 radyatör olduğuna göre benim yaptığım şekilde yapacaksın. 6 adet intake, radyatör 3 egzoz ve bir de kasa arkası egzoz fan koyarak 6'ya 4 positive akışlı hava sağlayacaksın ki en mantıklı yol. AP ve af fanlar olarak 2'ye ayrılır kasa fanları. Air pressure yani hava basınçlı fanlar genel kullanımı radyatör, kule tipi bloklar ve çok fazla kablolalama olan kasa içleri. Diğeri af yani Air Flow hava akış yoğunluğu fazla fanlar. Genelde kasa önlerinde, altlarında kullanılır dışarıda ki temiz havayı en hızlı şekilde kasa içerisine aktarmak için.

Eski tip dediğimşz aslen standart kasalarda temiz hava kasa içine önden girer, arkadan atılırdı. Bu kasalarda af fanlar çok yeterlidir. Ama akvaryum misali keskin hatlı hava akışının 90-70 derece gibi açılarla kesildiği kasalarda AP yani hava basınçlı fanlar daha çok kullanılıyor, mantıklı olanda bu. Alacağın fanlarda CFM değeri af fan olarak kullandığında, h2o değerisi ise AP olarak kullandığında bakacağın detaydır.

60 ve üzeri CFM standart kasalar için iyidir 70 CFM ise çok iyi. 2.00 ve üzeri h2o basınç altında kalan AP fanlar mevcuttur hatta işini de görür radyatör ve kule tipinde ama genelde 2.10 ve üzeri olduğunda çok daha güçlü basınç sağladığı için aliminum ve bakıra daha fazla hava deymesinş ve daha iyi sonuçlar alınmasını sağlıyor.

Lian Li fanları, Cooler Master Sickleflow ve mobios modelleri, Arctic serileri hem af hem AP olarak kullanılan nadir fan modelleridir. Çünkü hem yüksek CFM hem de yüksek h2o değerleri vardır. Bu seriler işini görür, bu arada bütçe yoksa termalright fanlarda tercih edilebilir. Dediğim gibi CFM ve h2o ne kadar yüksek o kadar iyi, sessizlik falan RPM ayarı ile senin ayarlayabileceğin şeyler.

Tamamdır üstte 360 radyatör olduğuna göre benim yaptığım şekilde yapacaksın. 6 adet intake, radyatör 3 egzoz ve bir de kasa arkası egzoz fan koyarak 6'ya 4 positive akışlı hava sağlayacaksın ki en mantıklı yol. AP ve af fanlar olarak 2'ye ayrılır kasa fanları. Air pressure yani hava basınçlı fanlar genel kullanımı radyatör, kule tipi bloklar ve çok fazla kablolalama olan kasa içleri. Diğeri af yani Air Flow hava akış yoğunluğu fazla fanlar. Genelde kasa önlerinde, altlarında kullanılır dışarıda ki temiz havayı en hızlı şekilde kasa içerisine aktarmak için.

Eski tip dediğimşz aslen standart kasalarda temiz hava kasa içine önden girer, arkadan atılırdı. Bu kasalarda af fanlar çok yeterlidir. Ama akvaryum misali keskin hatlı hava akışının 90-70 derece gibi açılarla kesildiği kasalarda AP yani hava basınçlı fanlar daha çok kullanılıyor, mantıklı olanda bu. Alacağın fanlarda CFM değeri af fan olarak kullandığında, h2o değerisi ise AP olarak kullandığında bakacağın detaydır.

60 ve üzeri CFM standart kasalar için iyidir 70 CFM ise çok iyi. 2.00 ve üzeri h2o basınç altında kalan AP fanlar mevcuttur hatta işini de görür radyatör ve kule tipinde ama genelde 2.10 ve üzeri olduğunda çok daha güçlü basınç sağladığı için aliminum ve bakıra daha fazla hava deymesinş ve daha iyi sonuçlar alınmasını sağlıyor.

Lian Li fanları, Cooler Master Sickleflow ve mobios modelleri, Arctic serileri hem af hem AP olarak kullanılan nadir fan modelleridir. Çünkü hem yüksek CFM hem de yüksek h2o değerleri vardır. Bu seriler işini görür, bu arada bütçe yoksa termalright fanlarda tercih edilebilir. Dediğim gibi CFM ve h2o ne kadar yüksek o kadar iyi, sessizlik falan RPM ayarı ile senin ayarlayabileceğin şeyler.
Hocam öncelikle verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.

6 tane intake 1 tane egzoz fan alacağım orası tamam.

Benim kasanın şekli nedeniyle AF değil AP özellikleri iyi olan fanları tercih edeceğim, CFM değerine kıyasla H2O değerlerini daha dikkate alacağım bu da tamam.

Söylediğiniz fanları ufak bir araştırdım

Lian Li SL120
bazı yerlerde 58 bazı yerlerde 64 CFM bilgisi var - 2.54 H2O değeri var
1900 RPM

Cooler Master Sickleflow
62 CFM
2.50 H2O
1800 RPM

Cooler Master Mobius 120
63 CFM
2.63 H2O
2050 RPM

Bu arada Cooler Master Mobius 120P ARGB olanın değerler çok iyiymiş ama fiyatı da yüksek
75 CFM
3.63 H2O
2400 RPM

Bu durumda en iyi 2 seçenek Lian Li SL120 ve Cooler Master Sickleflow.

Arctic P12 olanların değerleri daha düşük olduğu için onları listeye katmadım.

Son olarak hiç RPM değerleriyle ilgili bir şey demediniz hocam onların diğer değerler gibi önemi yüksek mi?

Benim kasanın şekli nedeniyle af değil AP özellikleri iyi olan fanları tercih edeceğim, CFM değerine kıyasla h2o değerlerini daha dikkate alacağım bu da tamam.

Söylediğiniz fanları ufak bir araştırdım.

Lian Li SL120.
Bazı yerlerde 58 bazı yerlerde 64 CFM bilgisi var - 2.54 h2o değeri var.
1900 RPM.

Cooler Master Sickleflow.
62 CFM.
2.50 h2o.
1800 RPM.

Cooler Master mobius 120.
63 CFM.
2.63 h2o.
2050 RPM.

Bu arada Cooler Master mobius 120p ARGB olanın değerler çok iyiymiş ama fiyatı da yüksek.
75 CFM.
3.63 h2o.
2400 RPM.

Son olarak hiç RPM değerleriyle ilgili bir şey demediniz hocam onların diğer değerler gibi önemi yüksek mi?

RPM değerleri yakın. Lian Li bütçe sorunu yoksa en iyi tercihtir akvaryum tipi kasalarda görsel önemlidir, Lian Li ise bunu en iyi yansıtandır. RPM ayarlarını siz ayarlayın ses şiddetine göre. Güzel görünecek kasa emin olabilirsin.

Benim kasanın şekli nedeniyle AF değil AP özellikleri iyi olan fanları tercih edeceğim, CFM değerine kıyasla H2O değerlerini daha dikkate alacağım bu da tamam.

Söylediğiniz fanları ufak bir araştırdım

Lian Li SL120
bazı yerlerde 58 bazı yerlerde 64 CFM bilgisi var - 2.54 H2O değeri var
1900 RPM

Cooler Master Sickleflow
62 CFM
2.50 H2O
1800 RPM

Cooler Master Mobius 120
63 CFM
2.63 H2O
2050 RPM

Bu arada Cooler Master Mobius 120P ARGB olanın değerler çok iyiymiş ama fiyatı da yüksek
75 CFM
3.63 H2O
2400 RPM

Bence bu kadar teknik detayla boş yere uğraşıyorsunuz. Lian Li, Arctic, Corsair(bazı modelleri) sıradan kullanıcı için her kullanımda yeterli. Hangisinin görseli hoşunuza gidiyorsa alabilirsiniz. Özellikle Lian Li fanları hem radyatörlere hem de kasa fanlarına takıp memnun olmayanı hiç görmedim. Bütçenize ve görselini sevdiğiniz hangisiyse alıp geçebilirsiniz. Eğer tamamen performans istiyorsanız zaten görüntüyü kenara bırakıp Noctua yada Phanteks almanız lazım çünkü performans olarak en iyisi bunlar.

RPM değerleri yakın. Lian Li bütçe sorunu yoksa en iyi tercihtir akvaryum tipi kasalarda görsel önemlidir, Lian Li ise bunu en iyi yansıtandır. RPM ayarlarını siz ayarlayın ses şiddetine göre. Güzel görünecek kasa emin olabilirsin.
Tamamdır hocam tekrardan teşekkür ederim. Bir şey daha sorayım size; kasa ve içi siyah bir tek ekran kartım beyaz. Sizce fanları beyaz alırsam güzel dengeli bir görüntü olur mu yoksa ekran kartı tek beyaz mı kalmalı? Öyle bir görsel bulamadım o yüzden nasıl gözükeceğini de kestiremedim
Bence bu kadar teknik detayla boş yere uğraşıyorsunuz. Lian Li, Arctic, Corsair(bazı modelleri) sıradan kullanıcı için her kullanımda yeterli. Hangisinin görseli hoşunuza gidiyorsa alabilirsiniz. Özellikle Lian Li fanları hem radyatörlere hem de kasa fanlarına takıp memnun olmayanı hiç görmedim. Bütçenize ve görselini sevdiğiniz hangisiyse alıp geçebilirsiniz. Eğer tamamen performans istiyorsanız zaten görüntüyü kenara bırakıp Noctua yada Phanteks almanız lazım çünkü performans olarak en iyisi bunlar.
anladım hocam render vs işlerle de uğraştığım için soğuk kalması cihazın önemli ama tabi 8-10 tane fan taktıktan sonra da dediğiniz gibi bu fanlardan da memnun kalırım muhtemelen.

Tamamdır hocam tekrardan teşekkür ederim. Bir şey daha sorayım size; kasa ve içi siyah bir tek ekran kartım beyaz. Sizce fanları beyaz alırsam güzel dengeli bir görüntü olur mu yoksa ekran kartı tek beyaz mı kalmalı? Öyle bir görsel bulamadım o yüzden nasıl gözükeceğini de kestiremedim.

Anladım hocam render vs işlerle de uğraştığım için soğuk kalması cihazın önemli ama tabii 8-10 tane fan taktıktan sonra da dediğiniz gibi bu fanlardan da memnun kalırım muhtemelen.

Beyaz kasa içinde siyah ekran kartı anakart bende durmadı. Bende ki GT 502 beyaz. Yani sana kalmış sen beğenirsin, başkası olmamış der. Ama Lian Li fanlar ile hangi renk takarsan tak zaten estetik görünecektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı