ASUS TUF GTX 1660 undervolt nasıl yapılır?

281746

Hectopat
İyi akşamlar. RDR 2, Days Gone gibi oyunlarda gördüğüm ısınma sorunu canıma tak etti maksimum 88 C'yi gördüğü için. Undervoltun işe yarayabileceğini duydum. Nasıl yapacağım? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

-Ryzen 5 2600
-B450M-K

Son düzenleyen: Moderatör:
MSI Afterburner yazılımında CTRLF+F tuşlarına bas ve karşına gelen ekrandaki doğruda, alt kısımında voltaj miktarları sol tarafta MHz miktarları var. Şimdi hangi voltajda kaç MHz'yi görmek istiyorsan doğrultudaki gri kutucukları o kesişim noktasına yerleştir ve o ktucuğun sağındaki kutucukları aşağıya çek ardından pecereyi kapat "apply" tuşuna bas.

MSI Afterburner yazılımında CTRLF+F tuşlarına bas ve karşına gelen ekrandaki doğruda, alt kısımında voltaj miktarları sol tarafta MHz miktarları var. Şimdi hangi voltajda kaç MHz'yi görmek istiyorsan doğrultudaki gri kutucukları o kesişim noktasına yerleştir ve o ktucuğun sağındaki kutucukları aşağıya çek ardından pecereyi kapat "apply" tuşuna bas.
Doğrusu bilgim sıfır o yüzden dedikleriniz karışık geldi ayrıca hangi değerler stabil olur bilemiyorum ki.

Örneği benim Ekran kartım GTX 1060 1940 MHz'de 1050MV'de fabrikasyon olarak geliyor ben bu değeri yine 1940 MHz'de 943mV değere çektim ve 10 derece düşüş sağladım senin yapman gereken ekran kartının oyunlarda Max ulaştığı MHz'yi ve MV'u bulmak gerisi kolay 50 mV düşüre düşüre deneyeceksin taaki bilgisayar kapanana kadar daha sonra sıkıntı çıkarmayan mV değerine ayralayacaksın bu kadar. Örnek olarak benim undervolt görsellerim.

Dosya Ekleri

• fabrikasyon.PNG
    fabrikasyon.PNG
    80,2 KB · Görüntüleme: 88
  • unddeervolt yapılmış.PNG
    unddeervolt yapılmış.PNG
    80,1 KB · Görüntüleme: 55
Örneği benim Ekran kartım GTX 1060 1940 MHz'de 1050MV'de fabrikasyon olarak geliyor ben bu değeri yine 1940 MHz'de 943mV değere çektim ve 10 derece düşüş sağladım senin yapman gereken ekran kartının oyunlarda Max ulaştığı MHz'yi ve MV'u bulmak gerisi kolay 50 mV düşüre düşüre deneyeceksin taaki bilgisayar kapanana kadar daha sonra sıkıntı çıkarmayan mV değerine ayralayacaksın bu kadar. Örnek olarak benim undervolt görsellerim.
Peki hocam garanti de sorun çıkarır mi bu işlem halen devam ediyorda. Ayrıca kesin işe yarayan bir yöntem galiba. Neredeyse sizin ki gibi bir MHz'de çalışıyor benzer ayarlardan başlayayım o halde denemeye. Son bir soru olarak aynı şekilde işlemciye de uv yapmam gerek mi?
Baya bir şey ekledim ama bende ki değerler çok dalgalı ne voltaj yerinde ne MHz yani 2 saniye stabil duramıyor.

Garantide sorun çıkarmaz, işlemci undervoltuna gerek yok. Değerler stabil olmayabilir senin yapman gereken maximum mV ve MHz'yi bulman gerek ve ardından 50 mV düşürerek deneme yapman lazım ardından uygun volajdan sonra sağdaki tüm kutucukları aşağıya indrimen lazım. Voltaj ve MHz dalgalanabilir. Test olarak FurMark programını kullan uygun voltajı bulman kolay olur ve hem MHz ve mV değerleri sabit olur.

Garantide sorun çıkarmaz, işlemci undervoltuna gerek yok. Değerler stabil olmayabilir senin yapman gereken maximum mV ve MHz'yi bulman gerek ve ardından 50 mV düşürerek deneme yapman lazım ardından uygun volajdan sonra sağdaki tüm kutucukları aşağıya indrimen lazım. Voltaj ve MHz dalgalanabilir. Test olarak FurMark programını kullan uygun voltajı bulman kolay olur ve hem MHz ve mV değerleri sabit olur.
Karışık gibi geliyor ama 5 dakikalik bir işlem en iyisi rehber bir videodan yapayım umarım zarar vermem.
@adop hocam bir de bu Youtube de aynı ekran kartına sahip başka userların videosunu izledim adamlar 70C'nin üstünü zar zor görüyor galiba benim ekran kartımda bir sorun var 2 yıldır macun değiştirmedim ama bunun 15 derece etkileyebilceğini sanmıyorum.

ASUS TUF serisini revize etmişti. Senin elindeki muhtemelen soğutma sorunu olanlardan, undervolt işleminin yanında Kasa'nın hava akışınıda güçlendir. Sıcaklık ne kadar düşer tam olarak bilmiyorum eğer seni tatmin etmez ise ekran artı soğutma bloğunu şuna https://www.hepsiburada.com/xigmatek-vd964-battle-axe-ekran-karti-fani-p-BDUCZLKPC-1419 benzer ürünlerle değiştirebilirsin tabii uydurabilir misin bilemem.

Bol şans başarılı veya başarısız olursan konuya yazmayı unutma.

@adop O yenilenen TUF ürünlerinde hak iddia edemiyorum galiba değil mi çünkü bir ara piyasadan toplattığını duymuştum tabii ben 2020'nin ilk çeyreğinde aldım.

Evet hak iddia edemezsin, yapacak bir şey yok bir sonraki ekran kartını iyi araştırarak almaya bak. Ben GTX 1060 Dual'i araştırmadan alıp sonra 83 dereceyi görünce bayağı moralim bozulmuştu ama undervolt işlemi hava akışını artırarak 72 dereceye indire bildim.

Yeni konular

Geri
Yukarı