ASUS TUF RX5700 bellek sıcaklığı 90 dereceyi gördü

STiZZEDDiN

Decapat
Hazır sistem ile birlikte gelen ASUS TUF RX5700 ekran kartının sıcaklığı normal iken ekran kartının bellek sıcaklığı 80-90 derece arasında. Araştırmamdan sonra tüm kartların böyle olduğunu gördüm. Bu durum normal mi? Normal değilse eğer garantiye göndersem sorunu çözerler mi?

Dosya Ekleri

• yüksek sıcaklık.jpg
    yüksek sıcaklık.jpg
    431,7 KB · Görüntüleme: 226
  • yüksek sıcaklık2.jpg
    yüksek sıcaklık2.jpg
    519,2 KB · Görüntüleme: 220
Kasa içinde hava akışına göre 5-10 dereceye kadar sıcaklıklar değişebiliyor. Ben sistemi toplarken uzay kasa yapmıştım testlerimi yapmak için. Ekran kartım 1 saatlik tam yüklemede 65 dereceyi geçmemişti. Kasa içine topladıktan sonra 75 dereceye kadar çıktığı oluyor. 85 e kadar bana normal geliyor ama 90 ve üstüne çıkmaması tavsiye edilir genelde.

I just clarified this with AMD and the situation is following.
This value on Navi GPUs is the memory temperature, but it's not the case temperature (T_case) that can be measured on the surface of the chip. It's the junction temperature (Tj) provided by the memory sensor.
Tj is always higher and the difference seen from Tcase can be up-to 18 C (according to measurements done by AMD). The maximum value of Tj here is 105 C.
So users that were concerned about seeing too high temperatures here should not worry about elevated values and not treat this as the surface temperature (which has a limit of 95 C).
I will adjust this value in the next build of HWiNFO so it provides correct description.

TUF serisi eski güç ve kalitesini, maalesef kaybetti. Asus artık TUF'u sıradanlaştırdı. Varsa yoksa ROG.
Maalesef bu kartlarda RAM ısı değerleri çok yüksek ve Asus bunun normal olduğunu söylemekte. Kartın çalışmasında sorun yok. Herkes gibi bende bir sene sonrasını bekliyorum. Bir sene sonra hangi seviyede olacak, çok merak etmekteyim. Bu kadar mühendise güvenmemek anormal. Lakin işin içine para girince, insan ürküyor.

TUF model kartların hepsi sıcak çalışıyor kasa hava akışını daha iyi hale getirirseniz 5 10 derece düşüş yakalarsinız 80 derece falana düşerse normal sayılabilir sıcaklık 90 biraz sıkıntılı bir sıcaklık.

Kasa içinde hava akışına göre 5-10 dereceye kadar sıcaklıklar değişebiliyor. Ben sistemi toplarken uzay kasa yapmıştım testlerimi yapmak için. Ekran kartım 1 saatlik tam yüklemede 65 dereceyi geçmemişti. Kasa içine topladıktan sonra 75 dereceye kadar çıktığı oluyor. 85 e kadar bana normal geliyor ama 90 ve üstüne çıkmaması tavsiye edilir genelde.
Maalesef kasa alırken hata yapıp corsair carbide spec delta aldım. Güzel kasa lakin ekran kartım için küçük.
110 dereceye kadar normal diye duydum bu kartlarda ama bence korkutucu bir derece bu açıkçası.
Kesinlikle, benim korktuğum durum ekran kartının normal derecelerde çalışıp belleğinin çok sıcak olması.
Tuflarda bellek soğutması yok. 3 fanin soğutma blokuda baya kalitesiz düşük seviye bir blok. Normal yani giriş seviyesinin en girişi modellerden birisi.
Msi'ın amd kartlarındaki evoke ve mech kartları da böyleymiş. İçini açıp termal pad yapıştırıyorlar. Bende bunu yapabilirim lakin garanti dışı kalır diye yapmıyorum.
TUF serisi eski güç ve kalitesini, maalesef kaybetti. Asus artık TUF'u sıradanlaştırdı. Varsa yoksa ROG.
Maalesef bu kartlarda RAM ısı değerleri çok yüksek ve Asus bunun normal olduğunu söylemekte. Kartın çalışmasında sorun yok. Herkes gibi bende bir sene sonrasını bekliyorum. Bir sene sonra hangi seviyede olacak, çok merak etmekteyim. Bu kadar mühendise güvenmemek anormal. Lakin işin içine para girince, insan ürküyor.
Bellek ısınma sorunu ileride kartın az performans vermesi ya da yanması gibi sonuçlar vermesi sonucunda garanti bu sorunu çözer mi?
TUF model kartların hepsi sıcak çalışıyor kasa hava akışını daha iyi hale getirirseniz 5 10 derece düşüş yakalarsinız 80 derece falana düşerse normal sayılabilir sıcaklık 90 biraz sıkıntılı bir sıcaklık.
Kasam küçük ve içi çok dolu bunu nasıl yaparım bilmiyorum.

Son düzenleme:
Kartta sıkıntı yok, ekran görüntülerinde de tam yükte 67 derecede çalıştığı görülüyor. Bellek sıcaklığı hakkında yüksek olmasında sıkıntı olmadığı yazılmış çoğu forumda. VRAM'in en yüksek sıcaklıktaki noktasının sıcaklığını gösteriyor ve 90 derece sorun teşkil etmiyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı