ASUS TUF VG24vq ghosting sorunu

TechnoNИ

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Dünya
Merhaba, geçenlerde ASUS TUF VG24vq model monitör satın aldım. Siyah renklerde aşırı ghosting oluyor. Diğer türlü pek yok gibi. Nedeni ne olabilir? Ayar yapmadım sadece 144 Hz olarak ayarladım.
Burada Intel HD Graphics ayarlarından çözmüşler ama işlemcim AMD olduğundan bende çalışmıyor. Ekran kartım: GTX 970. Yapmam gereken ayar var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sadece oyunlarda yaşasanız V range limiti değiştirmenizi isteyecektim ancak genel bir problemse monitör üzerinden 1 ms veya extreme tarzı mod varsa açıp deneyin. İsteğe bağlı üstteki öneriyi de deneyebilirsiniz, belki çözer.

Sadece oyunlarda yaşasanız V range limiti değiştirmenizi isteyecektim ancak genel bir problemse monitör üzerinden 1 ms veya extreme tarzı mod varsa açıp deneyin. İsteğe bağlı üstteki öneriyi de deneyebilirsiniz, belki çözer.
ELMB ayarı varmış onu turbo moduna aldım ama yine aynı. Dediğiniz V range limiti yapmayı denedim ama değişen bir şey olmadı.
Eğer panelde sorun varsa garantiye göndersem değişim veya tamir yaparlar mı? Vatan bilgisayardan alınma ekstra ücrete 1 yıllık ek garanti yaptırmıştım.

Son düzenleme:
ELMB ayarı varmış onu turbo moduna aldım ama yine aynı. Dediğiniz V range limiti yapmayı denedim ama değişen bir şey olmadı.
Eğer panelde sorun varsa garantiye göndersem değişim veya tamir yaparlar mı? Vatan bilgisayardan alınma ekstra ücrete 1 yıllık ek garanti yaptırmıştım.

Bu monitörler genelde seri üretim oluyor. Bir tane test üretim yapılır sonra binlerce aynısının kopyası basılır. Garanti ve degişim yapmanızın hiç bir faydası olmaz yani. Ama atıyorum 2020'de bir panel takılmıştır içine ve 2021'de o panelden kalmamıştır, farklı panel takmaya başlamışlardır. Belki o yeni panelde az ghosting olabilir. Ama degişim yapsanız bile içine yeni panel takılmış olan monitörü size verecekler diye bir garanti yok. Zaten yeni panele geçtiklerinide bilmiyoruz sadece varsayım yaptım. Yani garantiyle ugraşmayın o monitörü öyle kullanmaya çalışın, begenmiyorsanızda bence satın.

Bu monitörler genelde seri üretim oluyor. Bir tane test üretim yapılır sonra binlerce aynısının kopyası basılır. Garanti ve degişim yapmanızın hiç bir faydası olmaz yani. Ama atıyorum 2020'de bir panel takılmıştır içine ve 2021'de o panelden kalmamıştır, farklı panel takmaya başlamışlardır. Belki o yeni panelde az ghosting olabilir. Ama degişim yapsanız bile içine yeni panel takılmış olan monitörü size verecekler diye bir garanti yok. Zaten yeni panele geçtiklerinide bilmiyoruz sadece varsayım yaptım. Yani garantiyle ugraşmayın o monitörü öyle kullanmaya çalışın, begenmiyorsanızda bence satın.
Benim anlamadığım şu Hepsiburada üzerinden 500'e yakın yorum var ve nerdeyse hepsi olumlu. Diğer sitelerde de durum aynı. Hiç kimse ghosting yaşamıyor sanırım. İncelemelerde aynı şekilde. Bu nedenle benim monitöre özel bir durum olabilir.

Benim anlamadığım şu Hepsiburada üzerinden 500'e yakın yorum var ve nerdeyse hepsi olumlu. Diğer sitelerde de durum aynı. Hiç kimse ghosting yaşamıyor sanırım. İncelemelerde aynı şekilde. Bu nedenle benim monitöre özel bir durum olabilir.
Monitör ayarlarından trace free'yi 80 yapıp öyle dener misin?

Benim anlamadığım şu Hepsiburada üzerinden 500'e yakın yorum var ve neredeyse hepsi olumlu. Diğer sitelerde de durum aynı. Hiç kimse ghosting yaşamıyor sanırım. İncelemelerde aynı şekilde. Bu nedenle benim monitöre özel bir durum olabilir.

Çok haklısın ama insanların büyük çogunlugu ufo testi nedir bilmiyor. Tepki süresi nedir bilmiyor. Ve fazla dikkat etmiyorlar. Ben bu monitörü kullanıp satmıştım Ghosting'den rahatsız olmadım ama ghosting vardı. Gözlerin ve başın agrımıyorsa sıkıntı yok. Web'te sayfaları dolaşırken yukarı aşagı yaparken bile farkediyordum ghostingi o derece vardı.

Bir de hb üzerinden ben de 5 yıldız vermiştim. O zamanlar ASUS'un kampanyası vardı. Güzel yorum yapana 100 TL veriyorlardı.

Bir de bizim millet malını övmeyi sever bunu da unutma. Kötü olsa bile iyi der kullanır. Adamın Murat 131'i olur havasından geçilmez. :D

Şahsen bu forumda VG24vq ghosting şikayeti açan ilk kişi degilsin. Kullanıp satmış biri olarak fazla şikayetçi olmasam bile Ghosting'in oldugunu çok iyi hatırlıyorum. Benim dışımda birçok kişi daha yazmıştı bu monitörde ghosting sorunu var diye. Bir de ben monitörü 50-60 cm uzagımda kullanıyordum 23.6 inç olmasına ragmen. 27 inç mesafesinden kullanıyordum. Ghosting olsa bile uzaktan kullandığın için belki fazla farkedemezsin belki o sebeple kullanırken şikayet etmedim.

Yani işin özeti senin modele özel bir şey degil. Hb yorumlarına bakma kötü yorumları yayınlamıyorlar zaten ve ASUS'un kampanyası vardı. Bir de herkes elit kullanıcı degil. Ucuz fiyata alıyor ve kullanıyorlar. E sporcu kafasında olsaydı 500 yorum yazan kişi bu monitör 1 puan bile alamazdı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı