ASUS TUF VG259QM Ghosting var

Hocam merhaba ben de aynı monitörü almak istiyorum. Acaba ELMB kapalı bir şekilde UFO test yapma imkanınız olabilir mi? Benim de ASUS ROG STRIX XG249cm 270 Hz monitörüm var. ELMB açıkken ghosting yapıyor ama ELMB kapalıyken çok rahat UFO'ları gözümle bile takip edebiliyorum. Acaba VG259QM ELMB kapalı bir şekilde UFO test atabilir misiniz? İade edip sizin monitörünüzü almayı düşünüyorum.

Hocam merhaba ben de aynı monitörü almak istiyorum. Acaba ELMB kapalı bir şekilde UFO test yapma imkanınız olabilir mi? Benim de ASUS ROG STRIX XG249cm 270 Hz monitörüm var. ELMB açıkken ghosting yapıyor ama ELMB kapalıyken çok rahat UFO'ları gözümle bile takip edebiliyorum. Acaba VG259QM ELMB kapalı bir şekilde UFO test atabilir misiniz? İade edip sizin monitörünüzü almayı düşünüyorum.
ürünün PG259QNR ile değiştirdim VG259QM güzel lakin seride bir problem var servis de ayıplı kabul etti durumu zaten ve bu üründe sık rastlanmış bir problemmiş. Tavsiyem az paralar değil o nedenle daha az risk alacağın bir monitöre yönel derim.

Değişim sürecim 2 ay sürdü 2 ay monitörsüz kaldım. Marka vermeyeyim tedarikçi tarafı hepimizin aslında bildiği (5 harfli) neredeyse her firmaya ürün tedarik eden köklü bir tedarikçi. Satıcının elinde VG259QM stoğu kalmamış durumdaydı. Tedarikçi stoklarında varsa aynısı yoksa yasal hakkım olan misli ile değişim talebinde bulundum. Satıcının web sitesini, aynı ve üst özelliklere sahip ürünleri filtrelediğimde fiyat olarak en yakın PG259QNR modeli çıkıyordu. Misliyle değişim kategorisinde fiyat farkı olmaksızın ayıplı modelin stoğu olmazsa diye model talebimi de ilettim. Tedarikçiyle iletişime geçtiler. Tedarikçi firma da dalga geçer gibi:

"Evet, tarafımıza ulaştı. Distribütör firmaya rapor yoldayken ben sorgulama yapmıştım sizler için, birebir aynı ürünün şuan mevcut olmadığını aşağıda belirtilen ürünler ile değişim konusunda yardımcı olunabileceğini ancak beklemek ister iseniz de aynı ürün stoklara gelmesi durumunda değişim yapılabileceği belirtildi. Birebir aynı ürünün stoklara ne zaman gelebileceği ile ilgili net bir tarih belli değil maalesef. Geri dönüşünüze istinaden sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Ürün bilgisi: 210240454 (90LM0730-B01170) - VG24VQ1B - TUF GAMING VG24VQ1B CURVED GAMING MONITOR 23.8 FULL HD 1920x1080 165Hz EXTREME LOW MOTION BLUR ADAPTIVE SYNC FREE SYNC PREMIUM 1MS Monitör

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ürün bilgisi: 210182226 (90LM0490-B02170) - VT229H - ASUS VT229H 21.5 IPS 1920x1080 5MS HDMI VGA VESA 3YIL 10 PARMAK DOKUNMATIK.CERCEVESIZ.EYECARE. FLICKER-FREE.DUSUK MAVI ISIK Monitör"

yanıtını verdi.

Tabiki kabul etmedim. E bu süreçte ürün fiyatı diğer satıcılarda neredeyse ikiye katlanmıştı. Doğal olarak kesinlikle iade kabul etmediğimi satıcıya ilettim ve bir uzlaşma olmadı. 1 aylık tedarik bekleyişinin ardından aynı ürünle değişim için 1 ay daha beklemem gerektiği söylenince önce THH sonra da avukatım aracılığıyla icra yoluna gittik. İcra yolundaki amaç doğrudan dosyanın Tüketici Mahkemesi sıfatıyla görevlendirilecek bir mahkemede görülüp hızlıca sonuçlanmasıydı. Hızlıdan kastım da 6-8 ay gibi bir süreye tekabül ediyor... Tabi satıcı firmaya 1 ay sonunda ödeme emri gidip bir de THH'nin savunma talebi üzerine satıcı firma beni aradı. Tedarik için belirttikleri ekstra 1 ay da dolup tedarik sağlanmadığı gerekçesinden ötürü beni daha fazla mağdur etmemek adına(ne kadar inanırsınız bilemem, ben hala ödeme emri ve savunma talebinin buna yol açtığını düşünüyorum) PG259QNR ile ücretsiz değişim sağlayacaklarını söylediler. Tam 2 ay önce misli kategorisinde talep ettiğim PG259QNR ile sözde daha fazla değişim sağlandı ama hayli sancılı bir süreçti. Tüm bu süreçleri yürütmeye hazır, servis süresiyle beraber 2.5 ay gibi bir süre neredeyse hergün süreci takip edecek dirayetin var ise VG259QM alabilirsin.

Konudaki Samsung monitöre de Samsung servisi ghosting var ibaresi ile rapor vermesine rağmen Samsung merkezi bunu kabul etmedi. Yine benzer bir süreç geçirip benzer bir yol izlemem üzerine bu ürünü de aynısı ile değiştirdim.

Bu tip sıkıntılara maalesef ülkemizde çok fazla ratlanıyor. Ben hukuçu bir ailenin bir çocuğuyum ve bu nedenle sade vatandaşa göre biraz daha fazla bilgiye sahibim. Hukuki sınırlar çerçevesinde hakkımı sonuna kadar almak için sonuna kadar uğraşırım ve alırım. Ama bu detayları hatta bu durumda Tüketici Kanununun 10 ve 11. maddelerini ve hükümlerini bilmeyen kardeşlerime, abilerime, ablalarıma bu sıkıntıyı yaşamaları durumunda izleyebilecekleri en doğru yol konusunda referans olabilmesi adına yorumu olabildiğince detaylı ve kırpmadan yazma gereği duydum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Ürünün PG259QNR ile değiştirdim VG259QM güzel lakin seride bir problem var servis de ayıplı kabul etti durumu zaten ve bu üründe sık rastlanmış bir problemmiş. Tavsiyem az paralar değil o nedenle daha az risk alacağın bir monitöre yönel derim.

Değişim sürecim 2 ay sürdü 2 ay monitörsüz kaldım. Marka vermeyeyim tedarikçi tarafı hepimizin aslında bildiği (5 harfli) neredeyse her firmaya ürün tedarik eden köklü bir tedarikçi. Satıcının elinde VG259QM stoku kalmamış durumdaydı. Tedarikçi stoklarında varsa aynısı yoksa yasal hakkım olan misli ile değişim talebinde bulundum. Satıcının web sitesini, aynı ve üst özelliklere sahip ürünleri filtrelediğimde fiyat olarak en yakın PG259QNR modeli çıkıyordu. Misliyle değişim kategorisinde fiyat farkı olmaksızın ayıplı modelin stoku olmazsa diye model talebimi de ilettim. Tedarikçiyle iletişime geçtiler. Tedarikçi firma da dalga geçer gibi:

"Evet, tarafımıza ulaştı. Distribütör firmaya rapor yoldayken ben sorgulama yapmıştım sizler için, birebir aynı ürünün şu an mevcut olmadığını aşağıda belirtilen ürünler ile değişim konusunda yardımcı olunabileceğini ancak beklemek ister iseniz de aynı ürün stoklara gelmesi durumunda değişim yapılabileceği belirtildi. Birebir aynı ürünün stoklara ne zaman gelebileceği ile ilgili net bir tarih belli değil maalesef. Geri dönüşünüze istinaden sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Ürün bilgisi: 210240454 (90LM0730-B01170) - VG24VQ1B - TUF Gaming VG24VQ1B Curved Gaming MONITOR 23.8 Full HD 1920x1080 165Hz Extreme Low Motion BLUR Adaptive Sync Free Sync Premium 1ms Monitör

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ürün bilgisi: 210182226 (90LM0490-B02170) - VT229H - ASUS VT229H 21.5 IPS 1920x1080 5ms HDMI VGA VESA 3YIL 10 PARMAK DOKUNMATIK. CERCEVESIZ. EYECARE. FLICKER-Free. DUSUK MAVI ISIK Monitör"

Yanıtını verdi.

Tabii ki kabul etmedim. E bu süreçte ürün fiyatı diğer satıcılarda neredeyse ikiye katlanmıştı. Doğal olarak kesinlikle iade kabul etmediğimi satıcıya ilettim ve bir uzlaşma olmadı. 1 aylık tedarik bekleyişinin ardından aynı ürünle değişim için 1 ay daha beklemem gerektiği söylenince önce THH sonra da avukatım aracılığıyla icra yoluna gittik. İcra yolundaki amaç doğrudan dosyanın Tüketici Mahkemesi sıfatıyla görevlendirilecek bir mahkemede görülüp hızlıca sonuçlanmasıydı. Hızlıdan kastım da 6-8 ay gibi bir süreye tekabül ediyor... Tabii satıcı firmaya 1 ay sonunda ödeme emri gidip bir de THH'nin savunma talebi üzerine satıcı firma beni aradı. Tedarik için belirttikleri ekstra 1 ay da dolup tedarik sağlanmadığı gerekçesinden ötürü beni daha fazla mağdur etmemek adına(ne kadar inanırsınız bilemem, ben hala ödeme emri ve savunma talebinin buna yol açtığını düşünüyorum) PG259QNR ile ücretsiz değişim sağlayacaklarını söylediler. Tam 2 ay önce misli kategorisinde talep ettiğim PG259QNR ile sözde daha fazla değişim sağlandı ama hayli sancılı bir süreçti. Tüm bu süreçleri yürütmeye hazır, servis süresiyle beraber 2.5 ay gibi bir süre neredeyse her gün süreci takip edecek dirayetin var ise VG259QM alabilirsin.

Konudaki Samsung monitöre de Samsung servisi ghosting var ibaresi ile rapor vermesine rağmen Samsung merkezi bunu kabul etmedi. Yine benzer bir süreç geçirip benzer bir yol izlemem üzerine bu ürünü de aynısı ile değiştirdim.

Bu tip sıkıntılara maalesef ülkemizde çok fazla ratlanıyor. Ben hukuçu bir ailenin bir çocuğuyum ve bu nedenle sade vatandaşa göre biraz daha fazla bilgiye sahibim. Hukuki sınırlar çerçevesinde hakkımı sonuna kadar almak için sonuna kadar uğraşırım ve alırım. Ama bu detayları hatta bu durumda Tüketici Kanununun 10 ve 11. maddelerini ve hükümlerini bilmeyen kardeşlerime, abilerime, ablalarıma bu sıkıntıyı yaşamaları durumunda izleyebilecekleri en doğru yol konusunda referans olabilmesi adına yorumu olabildiğince detaylı ve kırpmadan yazma gereği duydum. Anlayışınız için teşekkür ederim.

Hocam eline sağlık çok güzel yazmışsın. Benim aldığım ASUS ROG STRIX XG249cm monitörde 240 Hz'deyken monitörün sol altından çınlama sesi geliyor. 270 Hz aldığımda FreeSync açıkken flickering(ekran titremesi).Sizce nasıl yol izleyim ben? Satıcı firma ürünün aynısı stoklara gelince yollucağını söyledi. Ama 1 aydan fazla oldu stoklara girmedi. Ve şu an iade etmeye kalksam benim monitörümün fiyatı cok arttı. Misliyle değiştirme nasıl yapılıyor orayı tam anlayamadım.

Hocam eline sağlık çok güzel yazmışsın. Benim aldığım ASUS ROG STRIX XG249cm monitörde 240 Hz'deyken monitörün sol altından çınlama sesi geliyor. 270 Hz aldığımda FreeSync açıkken flickering(ekran titremesi).Sizce nasıl yol izleyim ben? Satıcı firma ürünün aynısı stoklara gelince yollucağını söyledi. Ama 1 aydan fazla oldu stoklara girmedi. Ve şu an iade etmeye kalksam benim monitörümün fiyatı cok arttı. Misliyle değiştirme nasıl yapılıyor orayı tam anlayamadım.

Öncelikle aldığın gün ile servise gittiği gün arasında ne kadar süre geçti bilmiyorum ama 6502 sayılı Tüketici Kanunu'nu MADDE 10 – (1) der ki "Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir. Bu karine, malın veya ayıbın niteliği ile bağdaşmıyor ise uygulanmaz."
Öncelikle ilk 6 aylık dilimdeyse kanun nezdinde sana satılmış olan ürün aksi kanıtlanmadığı sürece (ki kanıtlara ya da servis raporuna itiraz hakkın ilebilirkişi incelemesi talebi hakkın da bulunmakta) bu mal ayıplı kategorsine girmektedir.

MADDE 11/3. hükmü de “ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesinin satıcı için orantısız güçlükleri beraberinde getirecek olması hâlinde tüketici, sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim haklarından birini kullanabilir." Tercih ve talep tamamen sana ait bu durumda kesinlikle gerek distribütör firma gerek de satıcı firmanın tekliflerini kabul etmek zorunda değilsin. Benim tavsiyem satıcı firmanın web sitesindeki ürünleri aynı özellikler, ödediğin fiyat ve üzeri olarak listele ve en makul sonucu talep et. Yasal servis süresi senin durumunda zaten aşılmış durumda. Kabul etmemeleri durumunda ise Tüketici Hakem Heyeti'ne tüm sorunları ve süreçleri içeren görsel, konuşma ve somut delilleri içeren bir PDF dosyası hazırlayıp satıcı firma hakkında bir dosya aç. Hakem Heyeti ekranında sana sunulan açıklama bölümünde mutalaka ve mutlaka beklerken geçen süreyi, yasal servis süresinin aşıldığını, ürünün temerrüt faiziyle iadesini alsan dahi aynı ürünü yerine koyamayacağından para iadesini kesin bir suretle kabul etmediğini, mağduriyetinin her geçen gün katlandığını ve bu katlanan mağduriyetin ne kadar süreceğine ilişkin net bir tarih paylaşılmadığından 6502 sayılı TK'nun 11 maddesinin 3. fıkrasına dayanarak satıcı firmanın sattığı/stoğunda bulunan ürünlerin arasından her iki taraf olarak da en makul model olan XXXXXXXX modeli ile misli ile değişim kategorisinde talep ettiğini ve (reddetmeleri durumunda reddettikleri mail/mesaj/konuşma metinini ekte sunduğunu belirterek) reddetiklerini, halihazırda 1 aydır mağduriyeti devam eden bir tüketicinin 6502 sayılı kanunda açıkça belirtilen haklarını yok saydıklarını belirten bir metin ile şikayet dosyasını aç. Daha sonra dosya numarasını satıcı firmaya iletip sorunun yine çözülmemesi durumunda bir avukata vekalet vereceğini konuyu önce icra yoluna götürüp daha sonra dosyayı Tüketici Mahkemesi'ne taşıyacağını avukat vekalet ücreti, yasal faiz, temerrüt faizi ve bu süreçte konu özelinde yaşanmış ve yaşanması muhtemel tüm zararlarını saklı tutarak mağduriyetinin giderilmesi ve zararının tazmini sağlayacağını beyan eden ve beyanın olduğunu belirttiğin bir mail/mesaj gönder. Sonuç vermez ise zaten bahsittiğimiz süreçlere girmen ya da satıcının insafına kalıp beklemen gerekiyor. Ama en önemlisi şu bu da bilinsin filtreleme esnasında markayı kötülediğimden değil aynı durumu yaşadığımdan belirtiyorum ASUS monitörüne en yakın özellikte Gamepower, Game Booster gibi ASUS'a göre daha küçük ölçekli firmaların ürettiği bir ürünle değiştirmek zorunda değilsin. Ben yaşadığım olayda bu durum vardı Game Booster en yakın seçenekti ve bu seçeneği teklif edemeden firmalar kesinlikle teklif etmemeleri hususunda uyardım. Hem ortada bire marka değeri düşüşü hem de dolar bazında bakınca rakamları hatırlamadığımdan örnek veriyorum 320 dolara aldığım monitörü 250 dolarlık bir monitörle değiştirme durumu vardı. Önemli olan Akakçe, epey gibi sitelerden yararlarlanarak incele. Satın aldığın tarihte seçenekler hangi fiyatlardaydı bunun ekran görüntüsünü de mutlaka Hakem Heyeti dosyasına da satıcı ile iletişime geçtiğin panele de hem TL hem Dolar bazında ekle. Bu noktada ASUS, MSI, AOC, Dell gibi bilinirliği yüksek, büyük ölçekli firmaların ürünleri dışında bir ürün seçmeme/kabul etmeme hakkı da yasal olarak sana ait. Çünkü bu ürünü sen ASUS markası için seçmiş olabilirsin ve bu ayarda bir firmanın ürünü dışında bir ürün almıyor da olabilirsin. Keza bu ürünün daha sonra zorunlu ya da keyfi durumlarda ikinci el satışı esnasında da satılabilirliği, talep oranı gibi faktörler de durumun içindedir. Öyle, bak 270Hz 24inçti seninki bu da aynı, fiyatı da senin fatura tutarına çok yakın bunu al diyemez kimse sana rahat ol ve böyle bir teklifte önce ürünün globaldeki değerine bak buna göre kıyasla derim ve bu aşırı zeki firmalara bu noktada yaklaş. Senin monitörün gördüğüm kadarıyla 269 dolar ve satıcı sitesindeki filtrelediğin ürünler arasında seçeceğin ürüne de bak bu bantta seyretsin. Türkiye pazarı çok dalgalı daha kötü bir monitör alman çok muhtemel bu bulanık pazarda. Benim naçizhane tavsiyem bunlardır yaşadığın sıkıntılı durum özelinde. Umarım bir an önce mağduriyetin de artık başı boş istediği gibi at koşturan firmaların bu hukuka aykırı politikaları da bir an önce sona erer.

Geri
Yukarı