ASUS TUF VG27AQ vs VG27WQ

Bütçe
4500

Feferiko

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar;

İş için ve oyun için kullandığım Samsung CHG70 2K 144Hz 1msMprt değerine sahip VA panel monitörümün yanına, 1 adet monitör alacağım. Bu Samsung modeli, PS4 ile kullanıldığında, özellikle FIFA gibi oyunlarda daha belirgin, pas verildiğinde ghosting oluşuyor çok bariz. Sanki 2 adam koşuytor gibi oluyor. Belki 1080P'de çalışınca yapıyordur ama tüm ayarları denememe rağmen bu problemi yapıyor.

Şimdi yanına bir monitör daha alacağım işim gereği, ama aynı zamanda oyun da oynuyorum. Bulduğum model ASUS VG27WQ modeliydi. Ama VA panel olunca acaba problem yaşar mıyım yine dedim. ASUS VG27AQ modeli ile arasında kaldım.

Samsung 1800Mm cof değerine sahip, yanına koyacağım her türlü farklı duracak biliyorum.

Sizden arzum, ileride PS5 nasip olurda alabilirsek 2-3 seneye de olsa, Ghosting yaşamadan kullanacağım uzun yıllar bir monitör olsun. IPS panelin gecikmesi VA'ya göre daha iyi mi olur diye soracacağım ama bir sürü yazı okudum ve videolar seyrettim. İki modelde gayet iyi anladığım. Ama size soruyorum sizce hangisi daha iyi monitördür uzun yıllar sorunsuz kullanabileceğim?

Not: 1 VA 1 IPS yan yana çok rahatsız edici durur mu? Ana ekran olacak alacağım gerçi diğeri veri ve yan bilgi...

Saygılarımla...

Son düzenleyen: Moderatör:
IPS panel VA panele göre daha gecikmeli bir paneldir. Renkler daha canlıdır. 1 ms sizin için çok önemliyse TN panel alın ancak LoL veya CS gibi hızlı tepki vermeniz gerek oyunlar oynamayacaksınız 1 ms olmasına gerek yok. Yani rahatlıkla IPS panel tercih edilebilir. TN paneller hariç diğer iki panel doğal olarak 1 ms ile çalışmaz, yazılım ile 1 Ms'e indirilir. Yazılımla 1 Ms'e indirildiği için de ghosting yapabilir. Kendim de ASUS TUF VG24VQ kullanıcısıyım monitörümden memnunum. İki monitörün de sizi memnun edeceğini düşünüyorum. IPS ve VA panelin Yan yana durmasının rahatsız edip etmeyeceği hakkında bir fikrim yok. ASUS VG27AQ monitör diğerinden panel olarak farklı olmasının yanında G-Sync destekli. Eğer ekran kartınız NVIDIA'ysa VG27AQ tercih edin derim. Ancak ghosting konusunda net bir şey söyleyemem hocam maalesef :(.

Öncelikle @burakthegodfather , güzelce ve aciklayici yazdığın için teşekkür ederim. Ghosting durumu önemli gerçekten, ileride Ps5 i kullanırım diye düşündüğüm bir model olucak bu iki modelden biri aslında. Halı hazırda VA panel kullanıcısının, gerçi oyun ayırmiyorum ama son yıllarda CS Go oynamıyorum PC de. Zaten fpsleri PS4 ile oynadığında (ton panel bir 60hz) PC de oynamıyorum ama bu da hiç oynamayacagim anlamına gelmiyor açıkçası.

VG27AQ ve VG27WQ modelde iki sych e uyumlu diye anladım izlediklerim ve olduklarından. Şuan AMD kart kullaniuorum.

Açıkçası ghosting olmasını istemiyorum, hele ps5 alırsam ilerde, yeniden monitör almaya gerek kalmasın diyorum. Bu konuda ghosting i çözmüş bu iki model diye incelemeleri izledim ama emin olmak istiyorum...

Hangi modeli tercih edersiniz biri İPS diğeri VA ?

Son düzenleme:
Ghosting olayında ıps paneller ön plandadırlar vg27vq gecikme hızı daha düşük olacağından az olabilir diye düşünüyorum bende 24inc olanını kullanmaktayım.Bende farkedilmeyecek kadar az ghosting var az olsun istiyorsanız va olanını alın derim ıps panellerin çoğunda mevcut bu lakin ıps panellerin görüntü kaliteleri her zaman daha keskindir hocam.

Ghosting olayında ıps paneller ön plandadırlar vg27vq gecikme hızı daha düşük olacağından az olabilir diye düşünüyorum bende 24inc olanını kullanmaktayım.Bende farkedilmeyecek kadar az ghosting var az olsun istiyorsanız va olanını alın derim ıps panellerin çoğunda mevcut bu lakin ıps panellerin görüntü kaliteleri her zaman daha keskindir hocam.
Vq demişsin, benim dediğim WQ, yeni model ama anladım ne demek istediğini, içinde ghosting yok eden bir özellik koymuşlar, kısaltmasıni unuttum şimdi.

Tn panel 2k da alınmaz diye düşünüyorum, sonuçta E spor oynamiyorum, o görüntünün diğer paneller gibi olmasına katlanmak zorunda değilim.

Geriye VA ve İPS kalıyor. Ghosting de VA daha iyiyse, o daha mantıklı gibi sanki...

Hocam Ghosting istemiyorsanız ips unutun va panele yönelin az olacaktır.Önerdiğiniz model 2k heralde ben yanlış anladım görmemişim diyorsanız ki renk benim için önemli değil va panellerde ıps yakın renkler sunar hiç gözde yormaz siyahları daha detaylı görürsünüz va panelde tn panele yakın bir geçiş hızı var zaten önerdiğiniz va panelli monitöre bakabilirsiniz hocam.

Hocam Ghosting istemiyorsanız ips unutun va panele yönelin az olacaktır.Önerdiğiniz model 2k heralde ben yanlış anladım görmemişim diyorsanız ki renk benim için önemli değil va panellerde ıps yakın renkler sunar hiç gözde yormaz siyahları daha detaylı görürsünüz va panelde tn panele yakın bir geçiş hızı var zaten önerdiğiniz va panelli monitöre bakabilirsiniz hocam.
Bilgin var mı bilmiyorum ama, Asus Vg27WQ , şuan kullandığım Samsung LC27HG70QQMXUF modelden çok mu üstündür. Eğer aralarında hız farkı yoksa ki yok gibi kağıt üstünde, acaba aralarında 1000 TL fark varken, Samsung tercih edilebilir mi ?

Hocam Samsung monitörler de kalitelidir aradaki fark olarak şunu söylebilirim asus 165hz sunabiliyorken samsung 144hz veriyor kontrast oranı asusa göre fazla ikisindede pivot özelliği mevcut asus 1500R kavis oranına sahip iken samsung 1800R kavis oranına sahip ayrıca samsung quantum dot panel kullanmış size kalmış hocam samsung da tercih edilebilir ama 2k almış iken 144 yetersiz ise sisteme bağlı olarak 165hz olarak da kullanmak mantıklı tabi.

Hocam hiç ghosting olmamasını istiyorsan tn panel alıcaksın ozamanda renkler kötü olur tepkime süresi en hızlı tn panelde renkte katacaksan va panel al ıps bakmayacaksın Samsung kalitesi farklı görüntüsü daha net ve canlı renkler sunuyor asus ise 165hz sunuyor kararını sen ver.İkiside kaliteli monitördür.

Geri
Yukarı