ASUS ultrabook iATKOS ML3 kurulumu

bi adam

Kilopat
Yer
Bergama
Daha fazla  
Meslek
İktisatçı
Selamlar arkadaşlar.

ASUS UX32VD ultrabookuma iATKOS ML3 kuracaktım. Recep abinin yaptığı gibi dağıtımı USB belleğe sorunsuzca yazdım. BIOS'tan da gerekli ayarları yaptım, fakat videodaki gibi o kadar bol seçenek yoktu BIOS'umda. Ama olanları yaptım ve başlatırken UEFI bellekten başlattım. Ve o ilk ekran geldi. (Hani cpus=1 falan yazılan ekran vs.) Ama sonrası olmadı. Ben cpus=1 eklemeden direk kuruluma geçtim ama geçilmedi direk hata verdi. Hata derken, kur dedikten sonra (yani ortadaki disk simgesine tıkladıktan sonra) ekranda bir kare oluştu, onun da ortasında çapraz sarı/turuncu kareler falan oluştu. O ekranda takılı kaldı yani.

Ben de cpus=1 ekleyeyim dedim, ama fark ettim ki, klavye üzerinden eşittir işareti yapamıyorum. Ben de slide=0 yazan ifadedeki eşittir işareti hariç diğerlerini silip cpus=1 şekline getirdim. Bu sefer de kur diyince elma logosu geldi fakat orada takılı kaldı. Sistemim LGA 2O11 değil sanırım.i

Sistemimin özellikleriyse şöyle:

- Intel i5 3317u
- nVidia 620/HD4000
- 500 GB HDD/32 GB SSD
- 1920x1080

Bilgisayarımın modeli, ASUS UX32VD.

Yardımcı olan arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. İnat ettim, illa ki kuracağım bunu. Recep abi, duy sesimi! :)

Klavye İngilizce oluyor. = işareti çıkarmak için soru işareti tuşu ya da tire tuşu kullan. Backspace tuşunun solundaki tuşlar. Kuruluma geçebilmek için GraphicsEnabler=No komutu kullanman gerekebilir. İstabulda ise getir ofise bi bakalım:

İletişim | Technopat

Klavye İngilizce oluyor. = işareti çıkarmak için soru işareti tuşu ya da tire tuşu kullan. Backspace tuşunun solundaki tuşlar. Kuruluma geçebilmek için GraphicsEnabler=No komutu kullanman gerekebilir. İstabulda ise getir ofise bi bakalım:

İletişim | Technopat

Abi öncelikle hızlı cevabın için sağ ol. Daha da önemlisi, hiçbir karşılık beklemeksizin ofise davet etmen ne kadar yardımsever biri olduğunu gösteriyon. Normalde bu tür forumlarda geçici, baitan savmalık cevaplar verilir fakat bu cevabın ne yalan söyleyeyim cidden çok hoşuma gitti. İstanbulda olsaydım sırf halini hatırını sormak için bile uğrardım fakat İzmirdeyim.

Eşittir'i sağlayabilmek için dediğin tuşları ve klavyedeki tüm kombinasyonları denedim hiçbiri olmadı. GraphicsEnabler=No komutunu nerede vereceğim acaba?

Sonunda bir şekilde o kurulum ekranını kurmayı geçtim. O kurulum bittikten sonra, yeniden başlatılması gerektiği yazdı ve yeniden başlattı. Sonra tekrar başladı ve kurulu olan MAC diskinden boot ettim. Sorun burada. Elma ekranında takılı kalıyor. Ama şu gözüme çarptı eskiden 800*600 resim karşılarken şimdi 1920*1080 ekran karşılıyor. Yani kurmuşum sistemi ki ekranımı falan tanıyabilmiş.

Dediğim gibi kurulumdan sonraki yeniden başlatta takılıyor, ne yapmalıyım?

Sonunda bir şekilde o kurulum ekranını kurmayı geçtim. O kurulum bittikten sonra, yeniden başlatılması gerektiği yazdı ve yeniden başlattı. Sonra tekrar başladı ve kurulu olan MAC diskinden boot ettim. Sorun burada. Elma ekranında takılı kalıyor. Ama şu gözüme çarptı eskiden 800*600 resim karşılarken şimdi 1920*1080 ekran karşılıyor. Yani kurmuşum sistemi ki ekranımı falan tanıyabilmiş.

Dediğim gibi kurulumdan sonraki yeniden başlatta takılıyor, ne yapmalıyım?

Eğer Boot Sektörünü HDD'ye yazdıysan yani Usb Bellek olmadan boot edebiliyorsan ekran çözünürlüğün ne ise onu gösterir.

Evet, bellek olmadan HDD'den boot ediliyor. Dediğim gibi elma ekranında takılı kalıyor. Nasıl bu ekranı aşabilirim acaba?

Burak hocam selamlar. Yanıtınız için teşekkürler. Clover Boot Options'da nereden ekleyeceğim? Orada sadece add/rmove as uefi boot option, print all uefi boot options ve return to main var. Ekleyecek bir yer bulamadım. -v yi nereye ekleyeceğim ?

Clover yanlış demiş Burak. Benim videoda eklediğim yere ekleyeceksiniz -v komutunu. Bu arada = işareti vs için Shift + (0/*/-/) tuşlarını kullanabilirsiniz. Deneme yanılma ile öğrenebilirsiniz zaten kombinasyonları ;)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı