ASUS VG259QM siyah ekran oluyor ve Hz değişiyor

DIABLO36

Hectopat
Merhabalar, 21 Mayıs 2021 tarihinde ASUS VG259qm satın aldım. Ürünü kendi içinden çıkan DP kablo ile değil de, daha önceden kullandığım Paugge 1.4 VESA altın uçlu kablo ile kullanmaktayım. Bir önceki monitörümü (VG258QR) de aynı kablo ile kullanıyordum. Öncelikle bu forumda ve yabancı global forumlarda bu sorunu yaşayan insanlar var. Bilgisayarı sıfırdan açtığınız zaman ortalama 4-5 dakika içerisinde (bilgisayarı kullanıyor veya boşta açık bekletiyor olsanız bile) ekran 4-5 saniye kapanıyor, sistem çalışıyor bu esnada herhangi bir şey donmuyor ve geri açılıyor. Bunu örnek veriyorum 20-30 dk uyku modunda bırakmış ve tekrar sistemin başına geçtiğiniz zaman da yapıyor.
Daha sonra fark ettiğim bir diğer sorun ise; her zaman olmamakla beraber O.C. Açık 280 Hz kullanıyorum ve anlamsız yere otomatik Hertz seçeneği 144'e sabitlenmekte :D bunu yine bazen uyku modundan çıkınca yapıyor ve kontrol etmek durumunda kalıyorum manuel olarak, bazen de açıldıktan sonra 4-5 saniye kapanma aşamasından sonra değişiyor ama her zaman değil. Bu iki sorun yaşanırken sistemde; G-Sync kapalı, ELMB kapalı ve HDR kapalı. Yabancı forumlarda bazıları bunun O.C. ile alakalı olabileceğini söylemiş ama yine bunu deneyen kullanıcılar olmuş ve sorunun devam ettiğini ifade etmiş. Pazartesi ASUS ile görüşüp daha bir ay bile geçmeyen monitörümdeki sorundan ötürü değişim talep edeceğim. Herkeste olan bir şey değil sanırım, yabancı forumlarda bu sorunları yaşamayanlar da mevcutmuş.

Ek olarak:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Burada benim yaşadığım sorunu yaşayan bir arkadaşımızın videosu da mevcut. Videonun sonlarına doğru bahsettiğim kapanma durumu olmakta.

Bizim forumumuzda bu modeli kullanıp, en azından iki sorundan birisini yaşayan var mı? Sorunun herhangi bir çözümü de var ise bahsederseniz sevinirim.

Son düzenleme:
Aynı monitör ve aynı kabloyu bir senedir kullanıyorum. RX 5700 XT ekran kartı kullanırken ara sıra 144 Hz'ye düşme sorununu ben de yaşıyordum ancak Nvidia'da henüz bir sorun yaşamadım. İlk bahsettiğiniz kapanma sorunu ise başıma gelmedi. Geri kalan her şeyinden memnun olduğum için Hz düşme olayını da umursamadım.

Aynı monitör ve aynı kabloyu bir senedir kullanıyorum. RX 5700 XT ekran kartı kullanırken ara sıra 144 Hz'ye düşme sorununu ben de yaşıyordum ancak Nvidia'da henüz bir sorun yaşamadım. İlk bahsettiğiniz kapanma sorunu ise başıma gelmedi. Geri kalan her şeyinden memnun olduğum için Hz düşme olayını da umursamadım.
144 Hz'e düşme sorununu tam olarak ne zamandan itibaren artık yaşamıyorsunuz? Monitörden oldukça memnunum, Fast IPS teknolojisi beni cezbetti. Muadili henüz yok, 3200 TL'den almıştım o fiyat bandında yok yani. Bu yüzden üründen vazgeçmek istemiyorum, değişim isteyeceğim. İnanın 280 Hz'den 144'e düşmesi gözle görülür şekilde belli oluyor ve arkadaşlar linçlemesin fakat gerçekten 280 Hz'den, 144'e düşmesi rahatsızlık veriyor...

144 Hz'e düşme sorununu tam olarak ne zamandan itibaren artık yaşamıyorsunuz? Monitörden oldukça memnunum, Fast IPS teknolojisi beni cezbetti. Muadili henüz yok, 3200 TL'den almıştım o fiyat bandında yok yani. Bu yüzden üründen vazgeçmek istemiyorum, değişim isteyeceğim. İnanın 280 Hz'den 144'e düşmesi gözle görülür şekilde belli oluyor ve arkadaşlar linçlemesin fakat gerçekten 280 Hz'den, 144'e düşmesi rahatsızlık veriyor...
Geçen sene ben 2200 lira gibi bir fiyata almıştım. O zamanlar 5700 XT model kartım vardı. Örneğin oyun içinde aspect ratio değiştirdiğim zaman her monitörde olduğu gibi ekran kararıp geri geliyordu. Ekran geldikten sonra ise Hz 144'e sabitleniyordu. Bunu R6'da yaşamıştım. Oyunu kapatıp açınca düzeliyordu, daha doğrusu oyunu kapatınca masaüstünde otomatik olarak tekrar 240 Hz'ye çıkıyordu. Bazen de elle düzeltmem gerekiyordu. Sonrasına ekran kartı fiyatları uçunca elimdeki kartı satıp idareten bir GTX 1050 Ti aldım. Nvidia da henüz böyle bir olay yaşamadım.

Geçen sene ben 2200 lira gibi bir fiyata almıştım. O zamanlar 5700 XT model kartım vardı. Örneğin oyun içinde aspect ratio değiştirdiğim zaman her monitörde olduğu gibi ekran kararıp geri geliyordu. Ekran geldikten sonra ise Hz 144'e sabitleniyordu. Bunu R6'da yaşamıştım. Oyunu kapatıp açınca düzeliyordu, daha doğrusu oyunu kapatınca masaüstünde otomatik olarak tekrar 240 Hz'ye çıkıyordu. Bazen de elle düzeltmem gerekiyordu. Sonrasına ekran kartı fiyatları uçunca elimdeki kartı satıp idareten bir GTX 1050 Ti aldım. Nvidia da henüz böyle bir olay yaşamadım.
RTX 2060 Super var bende, şu an kullandığım monitörden önce yine O.C. ile 165 Hz kullanmaktaydım, onda hiçbir şekilde 144'e düşme vb. gibi bir sorun olmamıştı. Burada sorun monitörden kaynaklı, az da olsa olan bir hata beni buldu hem de iki türlüsü diyebilirim :D Umarım geçmişte yaşadığınız sorun tekrar etmez. Teşekkür ederim vakit ayırıp yaşadığınız benzer sorunu bahsettiğiniz için.

RTX 2060 Super var bende, şu an kullandığım monitörden önce yine O.C. ile 165 Hz kullanmaktaydım, onda hiçbir şekilde 144'e düşme vb. gibi bir sorun olmamıştı. Burada sorun monitörden kaynaklı, az da olsa olan bir hata beni buldu hem de iki türlüsü diyebilirim :D Umarım geçmişte yaşadığınız sorun tekrar etmez. Teşekkür ederim vakit ayırıp yaşadığınız benzer sorunu bahsettiğiniz için.
Rica ederim, ne demek. Değişim isteyebilirsiniz. Asus yeni alınmış ürünlerinde bu konularda yardımcı oluyor. Bir sorun olmasa bile -ki siz ürününüzde bir sorun olduğunu düşünüyorsunuz- "Müşteri memnuniyetsizliği" diyerek değişim yapıyorlar ama iade etmeden bir de HDMI ile deneyip aynı sorunun olup olmadığına bakmanızı tavsiye ederim. Eğer aynı sorunu tekrarlamaz ise servise verdiğinizde elinizde sunacağınız ek bir veri olur.

Rica ederim, ne demek. Değişim isteyebilirsiniz. Asus yeni alınmış ürünlerinde bu konularda yardımcı oluyor. Bir sorun olmasa bile -ki siz ürününüzde bir sorun olduğunu düşünüyorsunuz- "Müşteri memnuniyetsizliği" diyerek değişim yapıyorlar ama iade etmeden bir de HDMI ile deneyip aynı sorunun olup olmadığına bakmanızı tavsiye ederim. Eğer aynı sorunu tekrarlamaz ise servise verdiğinizde elinizde sunacağınız ek bir veri olur.
Şöyle ki, kendi kutularından çıkan DP ile denedim ve yine aynı sonuç verdi. HDMI ile denersem 280 Hz kullanamayacağım demek oluyor. 240 Hz için almadım ki ben monitörü, 240 ile kullanmak mecburiyetinde kalayım, değil mi? HDMI ile olmuyorsa da değişim talebinde bulunurum çünkü 280 + Fast IPS diye aldım. Sorun monitörün DP portunda mı bilemem ama bu sorunu yaşayan insanların da gerekli linklerini aldım kendilerine delil olarak sunmak adına, nadir de olsa kronik bir sorun gibi gözüküyor.
Fakat dediğinizi yarın deneyip hem öğrenmek hem de ek bir bilgi olarak sunarım çünkü merak ettim bir bakıma :D

Sorun HDMI kablosu ile tekrarlanmazsa bile tabii ki iade etmelisiniz. Bunu söylememdeki amaç her ne kadar iade talebiyle göndersenizde ürün bir servis sürecinden geçecektir. Ürünü servise verdiğinizde sorun bildirirken "Farklı portlarla ve kablolarla denedim, sorun var." dersiniz. HDMI ile maksimum 240 Hz alabiliyorsanız DP ile de Hz'yi 240'a düşürüp bir karşılaştırma yapın derim.

Sorun HDMI kablosu ile tekrarlanmazsa bile tabii ki iade etmelisiniz. Bunu söylememdeki amaç her ne kadar iade talebiyle göndersenizde ürün bir servis sürecinden geçecektir. Ürünü servise verdiğinizde sorun bildirirken "Farklı portlarla ve kablolarla denedim, sorun var." dersiniz. HDMI ile maksimum 240 Hz alabiliyorsanız DP ile de Hz'yi 240'a düşürüp bir karşılaştırma yapın derim.
HDMI taktım şu an ve HDMI taktığımız zaman O.C. kapanıyor. Yarın sistemi açtığım zaman ilk 5-6 dakika bekleyeceğim yine. Sorun olmazsa, DP kablo ile dediğiniz gibi 240'a alıp bir de öyle deneyeceğim ama yabancı forumda DP ile 240'a alıp deneyen ve yine aynı hatayı alan olmuş. Yine de son gün son testi yaparak sonuçlarını aktaracağım.

Arkadaşlar konudan alakasız ama bu 280 hz yi almak için RTX 2060 seviyesi bir karta mı sahip olmak gerekir ? Yani 1660 falan iş yapar mı ?

Yeni konular

Geri
Yukarı