ASUS VG277Q1A color banding

YusufcanA

Centipat
Daha fazla  
Selam. Yaklaşık 2 Ay önce ASUS VG277Q1A monitör satın almıştım. 1 ay kullanmadan ekrandan dikey siyah çizgiler oluşmaya başladı. Servise yolladım ve yaklaşık 17 gün sonra ise paramı iade ettiler. Üstüne 600 lira kadar fazladan para koyup ASUS VG258QR modelini satın aldım. Bu model ise TN panel ve 0.5 ms idi. Fakat yaklaşık 2 gün kullandıktan sonra siyah ve gri renklerin çok kabaca geçiş yaptığını görmeye başladım. O süre içerisinde problemi araştırmaya baktım ve bir çözümünü bulamadım. Dün akşam 8 sularında tekrardan monitörü aldığım yere götürüp color banding problemi yaşadığımı söyledim. Çalışanlar ise servise göndermeleri gerektiğini söylediler. Ben de kabul edip tekrardan servise gönderdim. Fakat eve geldiğimde eski monitörümü taktım, (Samsung SyncMaster 933) Eski bir monitördür. Fakat bu monitörümde de aynı şekilde aynı renk geçişlerinin olduğunu fark ettim. Hatta televizyona bağlayıp denedim ve yine aynı renk geçişlerini gördüm. Color banding olayını sürekli görmeye başladım. Ekran kartı driverlarımı güncelledim bir şey değişmedi. Acaba ben fazla kafaya taktığım için mi sürekli bu color banding olayını görmeye başladım yoksa başka bir sebebi mi var? Mesela Ekran kartımın bozulması gibi bir olay mı var acaba? Özellikle Valorant videoları izlerken vs. izlediğim kişilerin ekranı çevirirken Crosshair'i yok olma derecesine kadar geliyor. Yeni monitörde de eski monitörde de. Sırf bu sebepten ötürü ekran kartımdan şüphelenmeye başladım.

Yardımcı olursanız sevinirim.
Ekran kartım: RTX 3060

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam benim de farklı bir olayım vardı mesela bir yuvarlak resim düşünün ve üstüne gelince büyüyor bırakınca geri eski haline geliyor. Büyürken sorun yok ama fareyi köşeye çektiğimde o büyüyen yerlerden çizgi oluşuyordu ve kafayı yiyordum web de gezerken oluyordu bu sadece oyunlarda vs sorun yoktu. Çift monitör kullanıyordum ikisi de aynıydı. Ekran kartı driverini sildim yükledim aynı ayarları sıfırladım bayağı bir kurcaladım bir şeyler yaptım driver üzerinden kendi kendine düzeldi. Sıfırlamayı vs deneyin sürekli kombinasyon yapın bende öyle düzeldi. Kombinasyon yapın diyorum da geri eski yani istediğiniz şekilde kullanacaksınız mesela şu an istediğim ayarı değiştireyim bozulmuyor umarım düzgün yazmışımdır. Allah kolaylık versin.

Farklı bir kablo ile, ekran kartının farklı bir portunda deneyin. Ekran kartının iyice takıldığından emin olun.

Farklı bir kablo ile, ekran kartının farklı bir portunda deneyin. Ekran kartının iyice takıldığından emin olun.
Hocam benim de farklı bir olayım vardı mesela bir yuvarlak resim düşünün ve üstüne gelince büyüyor bırakınca geri eski haline geliyor. Büyürken sorun yok ama fareyi köşeye çektiğimde o büyüyen yerlerden çizgi oluşuyordu ve kafayı yiyordum web de gezerken oluyordu bu sadece oyunlarda vs sorun yoktu. Çift monitör kullanıyordum ikisi de aynıydı. Ekran kartı driverini sildim yükledim aynı ayarları sıfırladım bayağı bir kurcaladım bir şeyler yaptım driver üzerinden kendi kendine düzeldi. Sıfırlamayı vs deneyin sürekli kombinasyon yapın bende öyle düzeldi. Kombinasyon yapın diyorum da geri eski yani istediğiniz şekilde kullanacaksınız mesela şu an istediğim ayarı değiştireyim bozulmuyor umarım düzgün yazmışımdır. Allah kolaylık versin.
Şuan zaten o yeni aldığım dedim ASUS VG258QR model monitörüm garantide. Dediklerinizi deneme imkanım o monitörde yok fakat, eski monitörümde denedim bir şey fark etmedi. Belki de fazla kafaya takıyorumdur :)

Üstad konuyla alakasız ama monitörün görüntü kalitesinden memnun musunuz, Tavsiye eder misiniz?
Sana şöyle söyleyeyim. Monitörün renkleri vesaire her şeyi iyi, tepki süresi zaten 0.5 ms, üstüne üstlük 165hz monitör. Pivot özelliği var, yukarı aşağı kaldırabiliyorsun, kafasını falan eğebiliyorsun. Hani tn panellerin rengi berbat deniliyor ya. Ben de öyle biliyordum fakat bu monitörde renk konusunda hiç dikkatimi çeken ters bir şey olmadı. Ben baya beğendim renk tonlarını. Ama işte tek sıkıntısı dediğim gibi color banding olmasıydı, ve gördüğüm kadarı ile bu monitörlerin çoğunda bu problem varmış. Fakat 0.5 ms avantaj için tn panel almanı önermem git krallar gibi ips veya va bir panelli monitör al bak keyfine. Sonra benim gibi sorunlar yaşama. 0.5 ms fark için tn panel almaya değmez diye düşünüyorum. Ama yine de sen bilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı