Asus VG279Q İPS Panel 144Hz 1ms vs Viewsonic XG2730 2K TN panel 144Hz 1ms

SoloTürk007

Decapat
Merhaba beyler monitör alıcam. Aklımda Asus VG279Q İPS Panel 144hz 1Ms ve Viewsonic XG2730 2K TN panel 144hz 1ms var.
Yürüme engelliyim hep evdeyim neredeyse günüm dizi, oyun, filmle geçiyor. Asus İPS aklımı çeliyor ama diğer yandan 2K viewsonic yardımcı olun lütfen.
@Recep Baltaş @Ali Güngör abi yardımcı olurmusunuz lütfen

Son düzenleme:
Merhaba beyler monitör alıcam. Aklımda Asus VG279Q İPS Panel 144hz 1Ms ve Viewsonic XG2730 2K TN panel 144hz 1ms var.
Yürüme engelliyim hep evdeyim neredeyse günüm dizi, oyun, filmle geçiyor. Asus İPS aklımı çeliyor ama diğer yandan 2K viewsonic yardımcı olun lütfen.
Sisteminizi belirtir misiniz? Eğer 2K 144Hz alabilecek sisteminiz varsa tabii ki alabilirsiniz. Özellikle PUBG, CS vb. oyunlar oynuyorsanız soluk renkler sizin için artı olabilir, IPS panelde canlı renkler arasında adam vs. ayırt edebilmenin zor olduğunu duymuştum. Ancak dediğim gibi sisteminize göre bir öneri verebiliriz.

Çözünürlük bence daha önemli. :) Dizi film izlerken monitörü kendi gözlerine çevirdiğinde zaten yandan bakma ihtiyacın olmuyor. Bende de VG248QE var renkleri gayet iyi verebildiği için TN panel olsa da o solgunluğu aramıyorum. Bu arada Allah kolaylık versin. :)

Sisteminizi belirtir misiniz? Eğer 2K 144Hz alabilecek sisteminiz varsa tabii ki alabilirsiniz. Özellikle PUBG, CS vb. oyunlar oynuyorsanız soluk renkler sizin için artı olabilir, IPS panelde canlı renkler arasında adam vs. ayırt edebilmenin zor olduğunu duymuştum. Ancak dediğim gibi sisteminize göre bir öneri verebiliriz.
Sistem 1050ti vs ama seneye RX590lı bi sistem dizcem de pubg csgo oynuyorum ama pro olarak oynuyamıycağım için

Sistem 1050ti vs ama seneye RX590lı bi sistem dizcem de pubg csgo oynuyorum ama pro olarak oynuyamıycağım için
IPS alabilirsiniz bence. 2K'ya şu an hiç gerek yok. 590 alınca da 1080p144hz tadından yenmez. O zaman tekrar bütçe ayarlayabilirseniz o zamanın 2K monitörlerine geçersiniz. Bence alın IPS monitörü geçin.

Kullandığınız ve kullanmayı düşündüğünüz ekran kartı için Full Hd ekran iyi olacaktır. IPS ekran olması da artısı olur.

IPS alabilirsiniz bence. 2K'ya şu an hiç gerek yok. 590 alınca da 1080p144hz tadından yenmez. O zaman tekrar bütçe ayarlayabilirseniz o zamanın 2K monitörlerine geçersiniz. Bence alın IPS monitörü geçin.
İleriye dönük olsun bence bütçe varsa yüksek çözünürlük alınmalı. Sonuçta onunla da 1080P oynayacaksın. Bidaha yükseltme gereği olmaz.

IPS panelin tek avantajı renklerin yan açılardan da görülebilmesi değil, normal durumlarda daha da güzel gözükmesi. Asus VG248QE'yi deneme fırsatım oldu, gayet akıcı monitör fakat renkleri IPS'e kıyasla gerçekten çok kötü.

Asus VG279Q yerine Samsung C24FG73 de alabilirsiniz, paranız cebinizde kalır. Daha da uygun fiyata Samsung C24RG50 alabilirsiniz. IPS panelin görüntüsü gerçekten çok güzel, ama film izliyorsan karanlık sahnelerde ışık sızması rahatsız edecektir. Üstelik VG279Q bence fiyatını hak etmiyor. O kadar pahalı bir monitör en azından gerçek 8-bit olabilirdi. Acer'in de 1080p 144Hz 1ms monitörü var ve o gerçek 8-bit fakat Türkiye'de satılmıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı