ViewSonic Curved 144Hz 1ms 24" VA panel vs HP flat 144Hz 1ms 24" TN panel

youngcorleone

Centipat
VIEWSONIC 23,6 (1400 TL)

Hp 5Zu98Aa 23.8 inç 24X Oyuncu Monitör, 144 Hz, 1920 X 1980 Siyah: Amazon.com.tr (1450 TL)

Arkadaşlar genelde rekabetçi oyunlar oynuyorum arada da hikayeli oyunlar. Curved mi daha iyidir flat mı? Ayrıca ikisinin de tepki süresi 1ms gösteriyor TN-VA arası fark yaşar mıyım? Renk ve kalite konusunda VA'nın daha iyi olduğunu biliyorum fakat tepki süresi, bulanıklaşmadan görüntü verme gibi konularda VA panel TN ile aynı olur mu? Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
İki 1Ms dünyalar kadar farklı şeyler, birisi 1Ms GtG senelerdir tüm panellerde gördüğümüz tür, diğeriyse MPRT 1Ms, VA ve IPS panelleri rekabetçi oyunlar için uygunmuş gibi servis etmek için kullanılıyor. Muhtemelen ortalama 5-6Ms GtG ye denktir o VA panelin tepki süresi. Ayrıca VA paneller çok aşırı ghosting yapmaya meyilli panellerdir. TN panel o kadar da korkulacak bir panel türü değil, internetten satın al, dene beğenmezsen iade edersin.

Hocam FPS oyunlar için en iyisi flattir. Ve tabii ki de VA panel karşılaştırılamaz bile.
Peki bu fiyat bandın da sizin başka monitör öneriniz var mı?
İki 1Ms dünyalar kadar farklı şeyler, birisi 1Ms GtG senelerdir tüm panellerde gördüğümüz tür, diğeriyse MPRT 1Ms, VA ve IPS panelleri rekabetçi oyunlar için uygunmuş gibi servis etmek için kullanılıyor. Muhtemelen ortalama 5-6Ms GtG ye denktir o VA panelin tepki süresi. Ayrıca VA paneller çok aşırı ghosting yapmaya meyilli panellerdir. TN panel o kadar da korkulacak bir panel türü değil, internetten satın al, dene beğenmezsen iade edersin.
Öncelikle bu bilgileri paylaştığınız için çok teşekkür ederim. Tercihim tn panelden yana olacak öyleyse. Sizin bu fiyat aralığında bir öneriniz var mı?

24" lerde kavisin pek bir anlam ifade ettiğini düşünmüyorum. Bende 27 var kavisli ama bunda bile çok bir anlam ifade etmiyor. Tabi kişisel bir yorum.

Açıkçası bu size bağlı. VA alıp ghosting vs şeyleri fark etmeyenler de var. Kaliteli TN'ler de var diyenler de var. Ben kavisli VA kullanıyorum memnunum. Ama herkes böyle olmayabilir. Bu da konuyu kişiselleştiriyor.

Salt rekabetçi oyun amaçlı bir monitör düşünseydim belki de bunu alırdım.

24" lerde kavisin pek bir anlam ifade ettiğini düşünmüyorum. Bende 27 var kavisli ama bunda bile çok bir anlam ifade etmiyor. Tabi kişisel bir yorum.

Açıkçası bu size bağlı. VA alıp ghosting vs şeyleri fark etmeyenler de var. Kaliteli TN'ler de var diyenler de var. Ben kavisli VA kullanıyorum memnunum. Ama herkes böyle olmayabilir. Bu da konuyu kişiselleştiriyor.

Salt rekabetçi oyun amaçlı bir monitör düşünseydim belki de bunu alırdım.

Öyleyse alıştığım gibi flat kalmak daha iyi, düşününce dediğiniz gibi çok büyük olmadığı için çok fark yaratmıyor olabilir.

Bu durumda işimi garantiye alıp tn panele yöneleceğim en azından kafam rahat olur.

Güzel bir monitör fakat bütçemi aşıyor, yeni bi sistem aldım zaten yüklü bi fiyat ödedim 200 TL çok bir fiyat değil ama yine de max 1450 civarında kalmayı düşünüyorum..
Bu fiyat aralığında araştırma yaptığımda çok fazla ürüne ulaşamadım, en iyi seçenek flat ve tn panel olması açısından HP 24x olacak sanırsam. Yarın sipariş vereceğim, deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım. Tekrardan herkese teşekkürler.

Son düzenleme:
Şu nasıl acaba? Bunu da tavsiye etmişler. Bütçenizi biraz aşıyor ama inceleyip değerlendirmek artık size kalıyor. Rekabetçi oyun oynayan PRO oyuncuların tercih ettiği monitörler arasında gösterilmiş.

Burada fiyatı biraz daha uygun.

Şu nasıl acaba? Bunu da tavsiye etmişler. Bütçenizi biraz aşıyor ama inceleyip değerlendirmek artık size kalıyor. Rekabetçi oyun oynayan PRO oyuncuların tercih ettiği monitörler arasında gösterilmiş.

Burada fiyatı biraz daha uygun.

Bu monitörü arkadaşım kullanıyor, 2 yıl önce falan almıştı sanırsam ve gerçekten dediğiniz gibi çok güzel bir monitör. Aslında fiyatı çok aşmıyor ufak bir miktar verilebilir fakat sync teknolojisi mevcut değil sanırsam. :/

Bu monitörü arkadaşım kullanıyor, 2 yıl önce falan almıştı sanırsam ve gerçekten dediğiniz gibi çok güzel bir monitör. Aslında fiyatı çok aşmıyor ufak bir miktar verilebilir fakat sync teknolojisi mevcut değil sanırsam. :/

3 sene önce bir soru sorulmuş. Neden Pro oyuncular g-sync kullanmıyor? Şu an durum farklı mı bilmiyorum ama 3 sene önce böyle bir soru sorulmuş. Çok derin araştırmadım ama Pro seviyesinde sync teknolojisi çok da gerekli olmayabilir. Bence bunu bir araştır derim.

Google çeviri ile de anlaşılır noktaları yakalayabilirsiniz. Yazıdan bir alıntı.

G-Sync, monitörün yenileme hızlarında çalışır, bu da daha düşük FPS anlamına gelir ve az miktarda giriş gecikmesi sağlar, bu nedenle çoğu profesyonel için bir seçenek değildir.

Şurada da konusu geçmiş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

3 sene önce bir soru sorulmuş. Neden Pro oyuncular g-sync kullanmıyor? Şu an durum farklı mı bilmiyorum ama 3 sene önce böyle bir soru sorulmuş. Çok derin araştırmadım ama Pro seviyesinde sync teknolojisi çok da gerekli olmayabilir. Bence bunu bir araştır derim.

Google çeviri ile de anlaşılır noktaları yakalayabilirsiniz. Yazıdan bir alıntı.

G-Sync, monitörün yenileme hızlarında çalışır, bu da daha düşük FPS anlamına gelir ve az miktarda giriş gecikmesi sağlar, bu nedenle çoğu profesyonel için bir seçenek değildir.

Şurada da konusu geçmiş.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Her defasında konu bilmediğim yerlere geliyor ve aydınlanıyorum, sizi tebrik ederim. Bu konu hakkında forumlarda ve başka yerlerde araştırma yaptım ve gönderdiğiniz yazıyı da okudum. Sanırım size katılıyorum. Forumlarda da insanlar bunlardan çok bahsetmiş. Sanırım free-sync, g-sync teknolojisi yırtılmaları önlemek için öncelikle kendi hafızasına kaydedip oradan ekrana görüntüyü aktarıyormuş bu da ufakta olsa tabiri caizse ''İnput Lag'' olayını ortaya çıkarıyormuş. Anladığım kadarıyla buradan çıkarılacak şey insanın monitörü genel ağırlıklı olarak hangi amaçla kullanacağı. Rekabetçi bir oyun içinse kesinlikle tn panel ve sync teknolojisi kapatılarak kullanılmalı. Ayrıyetten çok takılan insanlar için arada hikayeli oyunlarda oynuyorum derse va veya tn panel monitör alıp rekabetçi oyunlarda sync kapalı hikayeli oyunlarda ise açık kullanabilir, ben biraz bu kategoriye giriyorum sanırsam. En azından o kadar para veriyorum bari içerisinde böyle bir teknoloji bulunsun algısına kapılıyorum. Tn panel sync teknolojili bir monitöre yöneleceğim. Rekabetçi oyunlarda da sync teknolojisi kullanmayı düşünüyordum sayenizde aydınlandım, tekrardan teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı