ASUS VG279Q monitörde çizgiler çıkıyor

Ozan Doğan

Decapat
Yer
Istanbul / Turkey
Daha fazla  
Meslek
Graphic Designer
Herkese merhaba. ASUS GTX 1060 6 GB OC STRIX ekran kartına sahip bir sistemim var. 144Hz'lik ASUS VG279Q model monitör satın aldım. 3 defa değişim yapıldı aynı sorun devam ediyor. Adaptive Sync açık, 144Hz'de ve Nvidia denetim masasından G-Sync bölümü aktif durumda. Fakat oyunlarda sahne yükleme veya oyun içi sekmelere tıklayınca saliselik çizgilenmeler oluşuyor. Bunun sebebi nedir? Neyden kaynaklı olabilir? DP kablosu arızalı olabilir diye Paugge v1.4 kablo bile aldım, format attım ama yine de sorun düzelmedi. Birçok teknoloji firmasına sordum. Onlar da bilmiyorlar, burada Sosyal'de de araştırdım aynı sorunu yaşayan görmedim. İlk monitör değil, üçüncü aynı model monitör. Hepsinde aynı sorun. Bunu da tekrardan belirtmiş olayım. Çok çaresiz durumdayım. Lütfen bu olaydan beni kurtarın. Şimdiden çok teşekkür ederim.

IMG_20191212_003013_40.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bence çözüm çok basit. 3 farklı monitörde aynı sorun oluyorsa monitör, sorun ekran kartında diye bağırıyor resmen. Belki de yazılımsaldır, Nvidia sürücüleriniz güncel mi? Eskiden oluyor muydu? Şansınız varsa başka bir monitörde de deneyin derim.

Dostum bunu sana nasıl kimse söylemedi hayret ediyorum şu an. Ekranda gözüken o çizgiler ve görüntü bozulmaları tamamen ekran kartından kaynaklanan can sıkıcı bir durum. Ekran kartını alırken 2.el aldıysanız BIOS'u ile oynanmış bir kart olabilir. Bunun dışında monitörde bir sıkıntı yok belirttiğiniz durumun dışında başka bir şey yok ise. Sorununuz ekran kartınız ile. Ve maalesef erkan kartları kolay tamir edilebilen bileşenler değiller. Umarım sorun yazılımsal bir driver veya VBIOS hatasından ilerisi değildir. Garantisi varsa kartın direkt gönderin.

Herkese merhaba. ASUS GTX 1060 6 GB OC STRIX ekran kartına sahip bir sistemim var. 144Hz'lik ASUS VG279Q model monitör satın aldım. 3 defa değişim yapıldı aynı sorun devam ediyor. Adaptive Sync açık, 144Hz'de ve Nvidia denetim masasından G-Sync bölümü aktif durumda. Fakat oyunlarda sahne yükleme veya oyun içi sekmelere tıklayınca saliselik çizgilenmeler oluşuyor. Bunun sebebi nedir? Neyden kaynaklı olabilir? DP kablosu arızalı olabilir diye Paugge v1.4 kablo bile aldım, format attım ama yine de sorun düzelmedi. Birçok teknoloji firmasına sordum. Onlar da bilmiyorlar, burada Sosyal'de de araştırdım aynı sorunu yaşayan görmedim. İlk monitör değil, üçüncü aynı model monitör. Hepsinde aynı sorun. Bunu da tekrardan belirtmiş olayım. Çok çaresiz durumdayım. Lütfen bu olaydan beni kurtarın. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Eki Görüntüle 489500
Ben oyunu merak ettim, hangi oyun acaba?

Arkadaşlar ekran kartını 2016 yılında sıfır garantili olarak almıştım ve garantisi bitti. BIOS en güncel sürümde ve ekran kartı (Nvidia) yazılımları tamamen güncel. Garanti olsa ASUS'a gönderecektim ama olmadığı için sorununda nereden kaynaklı olduğunu bilemediğim için boş yere para vermekte istemedim. Paradan ziyade 20 iş günü süresince bilgisayarsız kalacağım, bu sıkıntı.

İkinci el ekran kartı olsa ondan şüphe ederim ama sıfır ürün yani. Oyun HDD üzerine kuruluydu acaba ondan dolayı mı yapıyor diyerek C'ye kurdum yine düzelmedi. Yani 120 Hz'de sorun yok, 144'e alıyorum hemen başlıyor. Durum bu şekilde. Recep Baltaş hocamı etiketliyorum bilgisi vardır yüksek ihtimal ama cevap alamıyorum.

Tamam da anlatmaya çalıştığımız şey belli zaten. Sıfır aldığınız için donanımsal veya yazılımsal olarak sıkıntısız gelecek diye bir kaide yok. Farklı kablo ile denemişsiniz, 3 farklı monitörde aynı sorun olmuş. Sürücüler de güncel diyorsunuz. Geriye tek bir şey kalıyor zaten.

Tamam da anlatmaya çalıştığımız şey belli zaten. Sıfır aldığınız için donanımsal veya yazılımsal olarak sıkıntısız gelecek diye bir kaide yok. Farklı kablo ile denemişsiniz, 3 farklı monitörde aynı sorun olmuş. Sürücüler de güncel diyorsunuz. Geriye tek bir şey kalıyor zaten.
Usta tek çare kaldı. Benim modelden 3 defa aldığım için başka model denemedim, 278QR modeli var. G-Sync uyumluluk sertifikası var. Alıp test edeyim, eğer ki sorun devam ediyor ise ekran kartı tamirine göndereceğim. Sorun artık çözülür gibi geliyor başka yol yok çünkü.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı