Asus VG279Q alınır mı?

Dafirenze

Hectopat
Başlıkta bahsettiğim gibi Asus'un VG279Q model monitörü 144 Hz 1ms ve IPS paneli ile göze çarpan bir model olduğu gözle görülür bir şekilde barizdir. Fakat fiyatı ve 27 inç olmasından dolayı göze batar mı? 27 inç konusunda ne düşünüyorsunuz?

Güzel monitör, piyasadaki 2 1080p144 IPS modelden biri. Bence iki eksisi var;
  • Fiyatı 1440p 144Hz monitörlerin bölgesine giriyor.
  • Yakın kullanım için piksel yoğunluğu düşük
Bu sene içinde AOC'un 24" IPS modelleri satışa çıkacak, isterseniz bekleyin.

416135

Son düzenleyen: Moderatör:
Mesajımda yanlış yazmışım, piksel yoğunluğu düşük olacak. Ben yüksek yazmışım yanlışıkla. Kastettiğim de yakından bakınca pikselleri sayarsınız.

Mesajımda yanlış yazmışım, piksel yoğunluğu düşük olacak. Ben yüksek yazmışım yanlışıkla. Kastettiğim de yakından bakınca pikselleri sayarsınız.

26 Haziran'da C27HG70 aldım biliyorsun. İlkinde stuck piksel çıktı, 13 Temmuz'da yenisini getirdiler. Bu kez de yenisinin ekranı hasarlı geldi ve kullanılamaz halde. Bugün servis geldi ve para iadesi talebimi alıp gitti. Eğer genel merkez cinslik yapmazsa, para iadesi olacak.

Sonuç olarak, bu deneyimden sonra tekrardan 1080p kullanmaya karar verdim fakat baktığım kaliteli monitörler hep 27" çıkarmış.

1080p, 24", 144Hz ve IPS ya da VA panel olarak, kaliteli ve parasına değebilecek monitör fikrin var mı? 27 inch'in büyüklüğünden şikayetim yok fakat kaliteli 1080p cihazlarda pikseller gözüme çatar mı acaba? Eğer problem olmazsa bu konuda belirtilen VG279Q çok hoşuma gitti açıkçası.

Eğer aradığım kritere uygun cihaz yoksa, TN panele de açığım. Yeter ki parasını hak etsin ve görece diğer TN panellere göre daha iyi olsun.

Ayrıca bir yandan yine 2K, 27", 144Hz düşünüyorum ama gözüme, değecek bir cihaz çatmadı. Yazdığım özelliklerde bildiğin güzel cihazlar varsa, paylaşırsan sevinirim.

Son düzenleme:
Ben olsam 27" bir 1080p monitör almazdım, arkadaşım bir 27" 1080p60 monitör kullanıyor. Bence uzaktan kullanılmayacaksa almak pek mantıklı değil, pikseller sayılıyor.

Konudaki mesajımda da attığım gibi AOC 24" 1080p144 IPS monitörleri çıkaracak bu sene, istersen bekle. Bekleyemem dersen CFG73'e bakabilirsin, renk performansı olarak CHG70 ile benzer seviyede.

TN panel olarak 2K 144Hz Dell S2719DGF modelinin yorumları da çok iyi. Hepsiburada'da 3000 TL'nin biraz altına satılıyor.

Çoğu TN panel sıfır kalibre olarak geliyor, kutuyu açınca renkleri görüp şaşırmayın. Çoğu kutunda resmen siyah-beyaz olarak çıkıyor.

Ben olsam 27" bir 1080p monitör almazdım, arkadaşım bir 27" 1080p60 monitör kullanıyor. Bence uzaktan kullanılmayacaksa almak pek mantıklı değil, pikseller sayılıyor.

Konudaki mesajımda da attığım gibi AOC 24" 1080p144 IPS monitörleri çıkaracak bu sene, istersen bekle. Bekleyemem dersen CFG73'e bakabilirsin, renk performansı olarak CHG70 ile benzer seviyede.

TN panel olarak 2K 144Hz Dell S2719DGF modelinin yorumları da çok iyi. Hepsiburada'da 3000 TL'nin biraz altına satılıyor.

Çoğu TN panel sıfır kalibre olarak geliyor, kutuyu açınca renkleri görüp şaşırmayın. Çoğu kutunda resmen siyah-beyaz olarak çıkıyor.

Zaten 82PPI piksel yoğunluğu 27" 1080p için az. Asus'un 24" için VA ya da IPS 144Hz, 1080p monitörü yok mu acaba?

TN panel tavsiyesi isterken, 1080p, 24", 144Hz kastetmiştim. Bu kritere göre en kaliteli TN panel sence hangisi? AOC G2590PX hakkında ne düşünüyorsun? Bendeki ASUS VG248QE'yi sattım. Yerine daha kaliteli bir TN panel koyma fikrim de var. C24FG73 benim de gözüme çattı ama açıkçası bu olanlardan sonra elim Samsung'a gitmiyor. Monitörün alçaklık yükseklik ayarlama opsiyonu var mı? (Düzenleme: Varmış. Pivot olayı da var. C27HG70'in 1080p olanı sanırsam. Bir arkasında led yok sadece).

Diğer seçeneğim de C27HG70'in yerine, farklı bir markanın 2K, 144Hz, VA ya da IPS paneli. Bütçe 3.400 fakat 3.700'e kadar esnetebilirim. Bu kriterde de tavsiyen var mı?

Ek olarak bahsettiğin AOC'lar yıl sonu mu gelecek?

Son düzenleme:
Piyasada hiç 24" 1080p144 IPS bir model yok, yani Acer da bir tane çıkaracaktı o da çıktıysa daha yeni çıkmıştır. Asus'un da 24" VA bir modeli yok.

Bak elinde geçici olarak kullanabileceğin bir monitör varsa LG'nin yeni 2K 144Hz IPS'ini bi' gör bence. 3500 TL civarı gelmesi muhtemel, Gigabyte'dan 100€ daha ucuz.

AOC'lar da sözde bu sene gelecek ama ertelenme vs olur mu bilmiyorum.

Burayı da bi' incele;

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı