ASUS VG27AQ1A vs ASUS VG27AQZ vs Dell G2724D

Bütçe
9500
W harfine aldanmayın. QHD ile WQHD farklı olmayan monitörlerdir. QHD zaten 2K çözünürlük veren monitörlere verilen ad. W koyunca ne değişiyor? Boyutlar aynı, ölçüler aynı, çözünürlük aynı. Pazarlama taktiği biraz. Ona takılmayın.
ASUS modeller geçmişte kaldı.
Dell şu an F/P bandında liderler konumunda. Üzmez.

Monitörde Samsung pişmanlıkmış...

Markadan ziyade modele göre eleştiri yaparız. Bazı modelleri iyi konumda. G9 OLED 49 inç gibi ütopik bir modele sahip. Ark serisi falan var. Genel olarak iyi modelleri yok diyelim. 👍

32" 2K G5 165 ve 144hz modelleri var bende. Bu modellerin kesinlikle kalite kontrolden geçtiğine inanmıyorum. Hatta 165 hz modeli 144 hz den çok daha kötü ve kronik problemli. Samsung bunları çözmeye yanaşmıyor bile. Firmware yüklemek için USB var. Firmware çıkmıyor...

32" 2K G5 165 ve 144Hz modelleri var bende. Bu modellerin kesinlikle kalite kontrolden geçtiğine inanmıyorum. Hatta 165 Hz modeli 144 Hz'den çok daha kötü ve kronik problemli. Samsung bunları çözmeye yanaşmıyor bile. Firmware yüklemek için USB var. Firmware çıkmıyor...

Dediğim gibi modele göre konuşuruz. G5 mesela önermediğim bir modeldir. Sorup soruşturup almak gerekiyor. Satıp kurtulun. Daha iyi monitörler mevcut.

@Saint Lucia monitör az önce elime ulaştı çok güzel duruyor teşekkür ederim.
İlk defa çift monitöre geçiyorum, bu monitörde atlamamam gereken bir ayar var mı? Bit ayarları vs hiç anlamam.
(HZ ayarı hariç)

Yardımcı olmak için mesaj atan herkese bolca teşekkür ederim, ben de Technopat'ta bu monitörü araştıranlar için ilk izlenimlerimi bırakayım.

+AOC G2460PF monitörümün yanına ana monitör olarak bağladım, renklerini tatmin edici buldum, doğal renklere sahip.

+1080P 24'' ekran ile arasındaki çözünürlük farkı gözlemlenebiliyor. Tabi bir anda wow etkisi yaratmıyor ama iki ekranı bağlar bağlamaz masaüstü arka planındaki sayıların keskinliğinden farkı anında anlaşılabiliyor.

+Yeni monitörün çerçevesi diğerine göre çok daha ince, 24'' her kenardan en az 1 cm daha kalın, bu sayede ekranlar yanyanayken biri büyük biri küçük durmuyor. Çerçevenin daha ince olması beklemediğim bir artı oldu bu sayede.

+Kurulumu çok kolay, tek bir tornavida elime almadım. Sadece standın 2 parçasını birbirine geçirip monitörün yuvasına takıyorsunuz ve hazır olmuş oluyor. Kabloları bağlayıp direkt çalıştırdım, 5 dakika sürdü.

+Ölü piksel testi yaptım, hiç ölü piksel çıkmadı.

+165 HZ ile 144 HZ arası gözle görülür bir akıcılık farkı yok. Pratikte tabi ki az bir fark vardır ama ikisi de son derece akıcı geliyor.

+İçinden çıkan DP kablosunun uzunluğunu yeterli buldum. Bilgisayar masam 160 cm, kasa bilgisayarın solunda, monitör sağ tarafta. Bakmadım ama bana kablosu 1.5 metre gibi geldi.

+Genel olarak 10K bütçeyle monitör alacaksanız tercih edebilirsiniz.

+Cyberpunk 2077 yüklüydü, direkt onunla denedim. Ultra ayarlarda gerçekten fark ediyor. Bir youtube videosu izlerken farkı o kadar anlamıyorsunuz ama realistik grafiğe sahip bir oyunda fark anlaşılıyor.

Son düzenleme:
Yardımcı olmak için mesaj atan herkese bolca teşekkür ederim, ben de Technopat'ta bu monitörü araştıranlar için ilk izlenimlerimi bırakayım.

+AOC G2460pf monitörümün yanına ana monitör olarak bağladım, renklerini tatmin edici buldum, doğal renklere sahip.

+1080p 24" ekran ile arasındaki çözünürlük farkı gözlemlenebiliyor. Tabii bir anda WoW etkisi yaratmıyor ama iki ekranı bağlar bağlamaz masaüstü arka planındaki sayıların keskinliğinden farkı anında anlaşılabiliyor.

+Yeni monitörün çerçevesi diğerine göre çok daha ince, 24" her kenardan en az 1 cm daha kalın, bu sayede ekranlar yanyanayken biri büyük biri küçük durmuyor. Çerçevenin daha ince olması beklemediğim bir artı oldu bu sayede.

+Kurulumu çok kolay, tek bir tornavida elime almadım. Sadece standın 2 parçasını birbirine geçirip monitörün yuvasına takıyorsunuz ve hazır olmuş oluyor. Kabloları bağlayıp direkt çalıştırdım, 5 dakika sürdü.

+Ölü piksel testi yaptım, hiç ölü piksel çıkmadı.

+165 Hz ile 144 Hz arası gözle görülür bir akıcılık farkı yok. Pratikte tabii ki az bir fark vardır ama ikisi de son derece akıcı geliyor.

+İçinden çıkan DP kablosunun uzunluğunu yeterli buldum. Bilgisayar masam 160 cm, kasa bilgisayarın solunda, monitör sağ tarafta. Bakmadım ama bana kablosu 1.5 metre gibi geldi.

+Genel olarak 10k bütçeyle monitör alacaksanız tercih edebilirsiniz.

+Cyberpunk 2077 yüklüydü, direkt onunla denedim. Ultra ayarlarda gerçekten fark ediyor. Bir YouTube videosu izlerken farkı o kadar anlamıyorsunuz ama realistik grafiğe sahip bir oyunda fark anlaşılıyor.

Dostum bir Windows penceresi açıp iki monitörün ortasına getirip aşağı yukarı mouse ile sallayıp telefonla kaydedebilir misin? Çok merak ediyorum bende senin gibi 165 ile 144 yan yana kullanıyorum fark göremedim acaba 165 sandığım monitör gerçekte 144 olabilir mi? Monitörlerimin biri 32" G5 euxuf diğeride buxuf.

Geri
Yukarı