ASUS VG27AQL1a alınır mı?

Bütçe
4-6 Bin
Asus monitör kullanıcısıyım ben de. Belirli panel türleri oluyor NTSC %72 oluyor hepsi ve yüksek Hz'lere Overclock ediyorlar. 1000TL fazlaya koyup satıyorlar. Bu sefer yeni panele geçiş yapmışlar güzel renkleri iyidir, ama attığım ile arada 2000TL fark verilmez. Hem attığım daha iyi.

Fazladan 2000TL vermek istiyorsanız sizin tercihiniz.

Markada ne sorun var? Son kalite ürünler üretiyorlar. Asus'un leş panel ve diğer donanımlarına kıyasla sorunlu ürünü bulunmuyor.
Katılıyorum. Şu an alacak olsam benim tercihim de Gigabyte olurdu. 2.000 TL'ye değecek bir fark yok. O para başka bir şey için değerlendirilebilir .

Zaten M27Q daha önde diyelim ikisi de 3000TL gene M27Q alınmalı.
O zaman durum değişir. Çünkü kullanım amacına göre değerlendirir alacak olan kişiler. Mesela Gigabyte sadece ekranı indir, kaldır fonksiyonuna sahip. Sabit bir ekranı var. Ama Asus her açıya ayarlanabiliyor. Pivot kullanmak isteyenler gider Asus tercih eder mesela. Veya marka ön plana çıkacak olursa yine Asus tercih edilir. Gigabyte her açıdan önde değil. Sadece 0.5 MS tepkime süresinin artısı var. Fakat o da yazılım ile düşürülen bir tepkime süresi. Tam olarak 0.5 olduğunun test edilmesi gerek.

Bir de Asus direkt olarak Nvidia sertifikalı. Yani G-Sync tam uyumlu. Adaptive Sync'e sahip. Ama Gigabyte FreeSync olarak geçiyor ve G-Sync için "Tested" yazıyor. Yani test edilmiş ve düzgün çalışıyor denebilir. Yine de G-Sync destekleyen modeller arasında yer alıyor mu diye bakmak lazım. Büyük ihtimal yer alıyordur.

Demek istediğim aynı fiyat olarak değerlendirirsek olay tercih meselesine döner. Mesela ben o zaman Asus tercih ederim. Çünkü direkt olarak Nvidia sertika onaylı olmasından ve ekranın ergonomisinden dolayı. Ergonomi derken istediğimiz açıda kullanabiliyor olmayı kastediyorum. Bu büyük bir artı.

O zaman durum değişir. Çünkü kullanım amacına göre değerlendirir alacak olan kişiler. Mesela Gigabyte sadece ekranı indir, kaldır fonksiyonuna sahip. Sabit bir ekranı var. Ama Asus her açıya ayarlanabiliyor. Pivot kullanmak isteyenler gider Asus tercih eder mesela. Veya marka ön plana çıkacak olursa yine Asus tercih edilir. Gigabyte her açıdan önde değil. Sadece 0.5 MS tepkime süresinin artısı var. Fakat o da yazılım ile düşürülen bir tepkime süresi. Tam olarak 0.5 olduğunun test edilmesi gerek.

Bir de Asus direkt olarak Nvidia sertifikalı. Yani G-Sync tam uyumlu. Adaptive Sync'e sahip. Ama Gigabyte FreeSync olarak geçiyor ve G-Sync için "Tested" yazıyor. Yani test edilmiş ve düzgün çalışıyor denebilir. Yine de G-Sync destekleyen modeller arasında yer alıyor mu diye bakmak lazım. Büyük ihtimal yer alıyordur.

Demek istediğim aynı fiyat olarak değerlendirirsek olay tercih meselesine döner. Mesela ben o zaman Asus tercih ederim. Çünkü direkt olarak Nvidia sertika onaylı olmasından ve ekranın ergonomisinden dolayı. Ergonomi derken istediğimiz açıda kullanabiliyor olmayı kastediyorum. Bu büyük bir artı.
Sadece tepkime süresi değil bu arada renk gamutu olsun diğer değerleri olsun önde.

Sadece tepkime süresi değil bu arada renk gamutu olsun diğer değerleri olsun önde.

İkisinin de birbirine üstünlük sağladığı noktalar var. Belirttiğiniz sitede Gigabyte bir tık gaming olarak önde. Genel puanlamaya göre konuşursak farkları yok denebilir. Detaya girecek olursak, ikisinin de colour gamut ve grey uniformity, yani gri renginin doğruluğu gibi değişiklik gösteren farklılıkları var tabii ki.

Dediğim gibi aynı fiyat aralığında olsalar seçim tercihe göre yapılırdı. Ama arada 2.000 TL gibi bir fark var ve gaming olarak tepkime süresinin önemine bakarsak kesinlikle Gigabyte'ın tercih edilmesi gerekir.

0.5ms gerçeği yansıtmadığı söylenmiş çeşitli forumlarda.
Bir diğer söylemek istediğim şey ise daha çok bilinen markalara yönelmeyi öğrendim arada fiyat farkı var ama bence değiyor. Şöyle bir şey yaşadım birkaç defa arkadaş tavsiyesiyle istediğim markayı değil de farklı markalardan aynı özelliklere sahip ama daha ucuz fiyatlı birkaç ürün aldım ve hepsinde pişman olup sonra gidip pahalısını da aldım yani demem o ki şimdi 3bin verip alıp ileride pişman olup içime sinmezse 5bine diğerini alırım bu sefer bana 8bine gelir o açıdan bir daha böyle aynı gibi görünen ama ileride içime sinmeyecek şeylere para harcamamayı öğrendim yaşadıklarımdan küçük bir tavsiye :)

VG27AQL1A alınmaz neden dersen tepki süreleri yerlerde. 1 ms GtG degil. 1 ms GtG yeni nesil Dell S2721DGFA ve GİGABYTE M27Q gibi monitörleri almanı öneririm. Hem fiyatları daha ucuz. Bütçeyi aşacaksan 1440p monitör kralı MSİ MAG274QRF-QD monitörünü almanı öneririm.

VG27AQL1a alınmaz neden dersen tepki süreleri yerlerde. 1 ms GtG degil. 1 ms GtG yeni nesil Dell S2721DGFa ve Gigabyte M27Q gibi monitörleri almanı öneririm. Hem fiyatları daha ucuz. Bütçeyi aşacaksan 1440p monitör kralı MSI MAG274QRF-QD monitörünü almanı öneririm.

@7777 @WTC bu arkadaşın dediği MSI MAG274QRF-QD nasıl sizce fiyat önemli değil arkadaşlar ya ASUS ya MSI düşünüyorum.

@7777 @WTC bu arkadaşın dediği MSI MAG274QRF-QD nasıl sizce fiyat önemli değil arkadaşlar ya ASUS'ya MSI düşünüyorum.

Fiyat önemli degilse Samsung Odyssey G7 27 inç veya 32 inç versiyonlarını da düşünebilirsin.

IPS takıntın varsa kesinlikle MSI. Siyah ekran performansı en iyisi MSI'da var çünkü. Renk gamutları çok iyi ve tepki süresi olarakta Asus'dan kat ve kat iyi.

Geri
Yukarı