Asus VG27VQ kullanıcı deneyimi

Herkese iyi forumlar. Bir kaç hafta önce İnceHesap sitesindeki Cuma gecesi indirimlerinden Asus VG27VQ marka/model bir oyuncu monitörü almıştım. 15 Mayıs'ta siparişini verdim, yasak ve bayram tatili derken ürün 28 Mayıs'ta elime ulaştı. Maalesef ki 1 adet ölü piksel mevcut olarak geldi. 5 gün civarı deneyimledim ve iade etmeye karar verdim zaten araya hafta sonu tatili girdiği için fırsat olmuş oldu bana da.
Öncelikle şunu belirteyim 60-72Hz değerlerine sahip bir monitörden 165Hz monitöre geçen bir kullanıcı olarak ve 5 günlük bir kullanım deneyimiyle kendimce yorumlayacağım.
Artıları;
-
Ürün kozmetik açıdan oldukça güzel, fikrimce çoğu kişinin de göz zevkine hitap edebilecek bir monitör.
-Ekran açısı ve yüksekliği rahatlıkla ayarlanabiliyor ve kuvvet uygulamanıza dahi gerek yok.
-27" ekrana sahip olması. Büyüklüğüne rağmen piksel saymak gibi bir durum söz konusu değil.
-165Hz yenileme hızı ve 1 ms tepki süresi. Benim için en önemli kısmı burası. Sadece FPS oyunları için değil test ettiğim her oyunda 1 ms ve 144/165Hz yenileme muazzam bir hissiyat yarattı benim için. NVIDIA denetim masasından yenileme hızını 144 veya 165 yapabiliyorsunuz kullanıcıya kalmış.
-Oyun türüne göre 7 farklı görüntü modu mevcut. Açıkçası oyuna göre değil de anlık olarak hangi mod gözüme güzel geldiyse onu kullandım.
-Monitörün sunduğu renkler çok canlı bu kimi kullanıcıyı rahatsız edebilir ama kendi isteğinize göre ayarlayabiliyorsunuz her ayarı.
-Monitörde gayet tatmin edici ses veren bir hoparlör desteği mevcut. Tabi ki çok ekstrem bir şey beklememek lazım nihayetinde monitör içerisindeki bir hoparlör.
-Günde yaklaşık +6 saatini bilgisayar başında geçiren biri olarak hiç göz yorulması veya ağrıması yaşamadım. Bu açıdan da tercih edilebilir bir monitör. Ayrıca herhangi bir titreşim hissettirmedi sağ olsun.
-Son olarak rekabetçi oyunlarda sizi mutlaka üst seviyeye taşıyacaktır tabi ki sizin yeteneğiniz doğrultusunda. :)

Eksileri;
-
Alt ve üst kısımlar olmak üzere bulut şeklinde ışık sızması mevcut.
-Benden kaynaklı mı bilmiyorum yenileme hızını 165Hz olarak ayarladığım zaman bulanıklık oluştu anında. Örneğin görev çubuğundaki OperaGX simgesi ve bazı diğer simgeler resmen çamura dönmüştü. O yüzden 144Hz olarak kullanmaya devam ettim.
-Görüntü kalitesi olarak muazzam olduğunu söyleyemem.
-Masayı biraz hareket ettirseniz dahi hafif sallanabiliyor. (Bunu almayı düşünenler için belirttim yoksa benim için eksi olarak sayılacak bir şey değil.)
-Monitörün standında kablo bölmesi var ama çok bir işlevi yok. Bölmenin bulunduğu kısımdan kablo geçirmek oldukça zor ben de ürüne zarar gelmesin diye hiç zorlamadım.

Söylediğim gibi ilk defa +144Hz ve 1 ms bir monitör kullandım ve kendimce kullandığım özellikler dahilinde yakalayabildiğim artı ve eksileri sizlerle paylaştım. Umarım almayı düşünenlere yardımcı olur. Atladığım bir çok nokta var biliyorum çünkü kapsamlı olarak inceleyecek vaktim olmadı. Aklınıza takılan ve benim bildiğim bir şey varsa cevaplayabilirim.

Ölü piksel her monitörde çıkabilir bunun ASUS ya da bu model ile alakası bile yok. Sorununuz Trendyol üzerinden satış yapan 'betaplus' satıcısıdır. Satıcının yapmadığı bir olayı firmanın üstüne ve modelin üstüne yıkmaya hiç gerek yok. Aynı ürünü 1999TL'ye Amazon üzerinden satın aldım geldi. Herhangi bir sızma ya da ölü pikselde yok şimdi ne yapalım? İnsanları böyle yanıltıcı yorumlar yapmamalısınız. Satıcı hakkında görüş belirtmelisiniz, bence:)

Ben de sızmalar var ama zaten bu bilinen bir durum, Amerika'nın yeniden keşfi gibi bir sey degil. VA paneller icin siyah renk uzerinde sızmalar var, bu her yerde yazıyor, kaldı ki teknoloji alışverisi biraz şans işi. Ben memnunum, ölü piksel yok sadece dediğim gibi sızma durumu var o da zaten beklediğim bir seydi. Bence de firma ile giderilmeli sorun ASUS'un konu ile bir alakası yok 👍
Ben de sızmalar var ama zaten bu bilinen bir durum, Amerika'nın yeniden keşfi gibi bir sey degil. VA paneller icin siyah renk uzerinde sızmalar var, bu her yerde yazıyor, kaldı ki teknoloji alışverisi biraz şans işi. Ben memnunum, ölü piksel yok sadece dediğim gibi sızma durumu var o da zaten beklediğim bir seydi. Bence de firma ile giderilmeli sorun ASUS'un konu ile bir alakası yok 👍
Neden "kızgın" smile bıraktınız acaba, size söylenilen bir şey yok ki burada? Enteresan insanlar var burada :)

Son düzenleme:

Neden "kızgın" smile bıraktınız acaba, size söylenilen bir şey yok ki burada? Enteresan insanlar var burada :)

Biraz sızma durumu bende de mevcut ancak ölü piksel yok monitör bayağı iyi hoşuma gitti. Zaten ASUS ürünlerine zaafım var :D.

trendyoldan 2000 liraya aldım iki adet ölü piksel çıktı hz120 den 165 e yükselttim ertesi gün sol taraftan dikey bir siyah çizgi çıktı neden oldu anlamadım iade ettim kabul etmedi beta plus satıcısı neymiş 2.el olmuş açılmış garantiye yollayıp rapor düzenletecekmişim sonra iade edecekmişim v.s aklınız varsa sakın almayın 500 600 daha koyup daha iyi taş gibi monitör alabilirsiniz yazıklar olsun trendyol,betaplus,asus rezil kepaze ettiler bizi monitör nerede bilmiyorum bile vakit kaybından başka bir şey değil monitörü bizzat görerek almak gereli derdi sıkıntısı bitmez.

14 günlük cayma hakkın var. Ürüne ayda kutusuna fiziksel bir hasar vermediysen iade almak zorundalar. Tüketici hakem heyetine başvurabilirsin. Trendyol üzerinden de müşteri hizmetleriyle görüşüp 14 gün dolmadan iade etmek istediğini ve mağazanın zorluk çıkarttığını belirt.

14 günlük cayma hakkın var. Ürüne ayda kutusuna fiziksel bir hasar vermediysen iade almak zorundalar. Tüketici hakem heyetine başvurabilirsin. Trendyol üzerinden de müşteri hizmetleriyle görüşüp 14 gün dolmadan iade etmek istediğini ve mağazanın zorluk çıkarttığını belirt.
Trendyol da almıyor ürün açılmış ikinci el olduğunu söylüyorlar.
Ölü piksel her monitörde çıkabilir bunun Asus ya da bu model ile alakası bile yok. Sorununuz Trendyol üzerinden satış yapan 'betaplus' satıcısıdır. Satıcının yapmadığı bir olayı firmanın üstüne ve modelin üstüne yıkmaya hiç gerek yok. Aynı ürünü 1999TL'ye amazon üzerinden satın aldım geldi. Herhangi bir sızma ya da ölü pikselde yok şimdi ne yapalım? İnsanları böyle yanıltıcı yorumlar yapmamalısınız. Satıcı hakkında görüş belirtmelisiniz, bence:)
sonuçta bu satıcı trendyolun onayı doğrultusun da satıyor ve zorluk çıkarıyorlar

AVM'ye gittiniz ürün satın aldınız ve üründe problem yaşadınız. Sonrasında gittiniz ürünü geri almadılar. Şey mi diyecekseniz AVM çok kötü :)

Müşterinin koşulsuz şartsız 14 gün içerisin de iade değişim hakkı vardır arızalı bir ürünü alan müşteri tüketici mahkemesi veya garanti raporu gibi durumlarla uğraşmamalı malı aldığı yere iade etmeli satıcı ise tedarikçi ile değişim iade yapmalı.

Merhaba, yaklaşık bir haftadır bende aynı monitörü kullanıyorum. Amazon TR üzerinden sipariş ettim.

Güç kablosu ve Display Port kablosu çıkıyor.

Ben de yaklaşık olarak 1 haftadır kullanıyorum ve tepki süresinden gayet memnunum.
Hocam merhabalar, aynı üründen bende satın almak istiyorum. Aklıma takılan bir kaç soru var. Mümkünse size bir kaç soru sorabilir miyim , nereden ulaşabilirim ?

Konu üzerinden sorabilirsin hocam, belki başka arkadaşlara da yardımcı olur :)
Anladım :) Hocam bende bu monitörden almayı düşünüyorum 1080p 27 inch te piksel kısmında sorun oluyor diyorlar bu konu hakkında ne düşünüyorsun. Yani monitörle aramda en az 50-70 cm mesafe var . Biraz daha rahatlarsam 80 de olabiliyor. . 24inche mi yönelsem diye düşünmedim değil. Çok bir sorun teşkil edermi acaba ? Işık sızması hakkında çok şikayet duydum. Sizin görüşleriniz nedir ? Bulduğunuz olumsuz yönleri var mıdır ?

Yeni konular

Geri
Yukarı