ASUS Vivobook 14 Mavi ekran hatası sonra BIOS açılması

oznylmz94

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

ASUS Vivobook 14 bilgisayarımda mavi ekran hatası almam sonrasında bilgisayarın beni BIOS ekranın atması ve her açılışta BIOS ekranının gelmesi sorunuyla karşılaşıyorum. Geçtiğimiz pazartesi günü bilgisayarımda oyun oynadığım esnada mavi ekran hatası aldım ve sonrasında BIOS ekranıyla karşılaştım. BIOS ekranında SSD'yi göremiyorum (bilgisayarda HDD yok) ve her açılışta beni buraya atıyor tekrar.
Boot ekranından ASUS'un sitesinde söylediği adımları gerçekleştirip boot options prioritie seçmek istiyorum fakat dediğim gibi SSD gözükmüyor. O gün flash bellek aracılığıyla tekrar BIOS güncellemesi yapıp SSD'yi görmesini sağladım ve sonrasında temiz bir format atarak sorunu çözdüğümü düşündüm.

Birkaç gündür kullanıyorum ve benzer sorunu tekrar yaşamayacağımı düşünüyordum ancak bugün yine aynı mavi ekran hatası ve BIOS ekranına yönlendirmesi, SSD'yi görmemesi sorunuyla karşılaştım. BIOS güncellemesini tekrar denedim ancak şu an görmüyor hiçbir şekilde SSD'yi. Benzer sorun yaşayan arkadaşlar var mı daha önce? Nasıl bir çözüm sağlayabilirim.

Denediklerim ve PC hakkında bilgiler,
1) Temiz kurulum yaptım ancak birkaç gün sonra tekrar karşılaştım aynı sorunla.
2) BIOS ve sürücülerin hepsi güncel durumdaydı.
3) AMD Ryzen 5 5600H / RTX 3050.

SSD testi yapmıştım sorunsuz çıkmıştı. Ram testi de yapmak istedim, sorunsuz çıkarsa yeni SSD alıp takma gibi bir düşüncem vardı ancak RAM testinde bir çok hata bulmaya başladı. Yaşadığım soruna sanırım bu sebep oluyor ancak şöyle bir sorum var. SSD'yi görmeme sebebi RAM ile alakalı mı oluyor ? Veya olabiliyor ?

@Recep Baltaş

Dosya Ekleri

• IMG_20231125_225222.jpg
    IMG_20231125_225222.jpg
    245,9 KB · Görüntüleme: 4
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı