Asus VZ239HE vs VA240HE vs MG248QE

Dolar uçmasaydı hemen hemen her şeyi istediğin gibi olan monitörlere erişebiliyor olacaktın. Şu an öyle bir monitör yok, VA'dan başka seçenek yok. O da gıcık eder, tabii TN değil ama yine de mağazada falan "kendi seçtiğin bir içerik" ile VA panelin nasıl görüntü ürettiğini görmen şart. Bu iş çok yaş.
Bu gerçek 8 bit olan modeldi değil mi? Kasalar çok benzeyince karışıyor cidden.
Gerçek 8-bit ve bu Quantum Dot gibi bir şey kullanıyor ama bende bilmiyorum, yeni model ve Philips böyle şeylerde çok ketumdur. Kırılan monitörden çok daha yüksek kaliteli görüntü üretiyor. Ancak yenileme hızı ve tepki süreleri aynı olsa da galiba bunu daha iyi yapıyor.

GtG tepki süreleri aynı olan iki farklı monitörün diğer renkler arasındaki geçişleri asla aynı olmuyor. Mesela yeşilin bir tonundan diğer tonuna geçerken 5ms ama ton farkını birazcık daha artırdığında 15ms oluyor diyelim. Öteki monitör de bunu 8ms ile kurtarıyor olabilir ya da 30ms bile olabilir. Yani GtG tepki süresi mutlak değil.

Bu resimde iki farklı yeşilin tonu var ama muhtemelen ayırt edemeyeceksiniz. Çünkü 6-bit monitör kullanıyorsunuz. İşte 1ms GtG ölçümleri bu iki ton arasındaki geçiş hızı oluyor. Ton farkı arttıkça tepki süresi de değişiyor ve her panelde eşit değişmiyor.
asdasd.jpg

Satın al: Philips Ultra Geniş Renkli LCD monitör 276E7QDAB/00 Ultra Geniş Renkli LCD monitör

Son düzenleme:
Kullandığın panel TN ise ayırt etmenin hilesi var. :D Aşırı alt açıdan ve yakından bakman gerekiyor.

Sağdaki yeşil ton garip görünür, sanki orası düz değilmiş gibi. İşte o da FRC oluyor. Yani zavallıcık 8-bit'i taklit etmeye çalışsa da nafile. Ondan diyorum acaba FRC göz yoruyor mu?

Va panel sakat gibi geliyor bana frc göz yorarmı pek emin değilim açıkcası
1. Seçenek mantıklı gibi artık emin değilim
Birde hdmi ile dp arasında görüntü netliği ve istikrarlı gibi bir fark varmış ( daha az yırtılma akıcılık vsvs)
Va panel sakat gibi geliyor bana frc göz yorarmı pek emin değilim açıkcası
1. Seçenek mantıklı gibi artık emin değilim
Birde hdmi ile dp arasında görüntü netliği ve istikrarlı gibi bir fark varmı ( daha az yırtılma akıcılık vsvs)
Yorumu düzeltemem varmış yazdım da "varmı" diyecektim :)
Lanet olsun otomatik klavyeye

Son düzenleme:
Birde hdmi ile dp arasında görüntü netliği ve istikrarlı gibi bir fark varmış ( daha az yırtılma akıcılık vsvs)
İkinci kısımda farklılık yok. İlk kısımda orasından bende edim değilim ama renk gamı ile biraz alakalı bir durum sanırım. Zaten 1. seçenekteki VZ239HE 6-bit+FRC ve standart renk gamına sahip olduğu için herhangi bir fark olmaz.

1. Seçenek mantıklı gibi artık emin değilim.
Kırılan monitörününden daha kötü, sadece saniyede %25 daha fazla yenileme yapıyor. Bir yerden almış bir yerden vermiş. Kırılan monitörün de 6-bit+FRC idi ama AH-IPS'ti. Bu 75Hz'lik monitörde 6-bit+FRC ama AH-IPS değil. Tepki süreleri de aynı.

Gerçek 8-bit panelden aşağı alma.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı